REKLAMA
WEBINAR

OPINIABez dobrych wiadomości dla rolników. "Niskie ceny zbóż się utrzymają"

2023-06-08 06:56
publikacja
2023-06-08 06:56

Ostatnie miesiące przyniosły dalszy spadek cen zbóż i rzepaku na rynku światowym. Obniżaniu cen sprzyjają prognozy wskazujące na odbudowania światowych zapasów i zmniejszenie niepewności na rynku - wskazują analitycy banku Credit Agricole.

Bez dobrych wiadomości dla rolników. "Niskie ceny zbóż się utrzymają"
Bez dobrych wiadomości dla rolników. "Niskie ceny zbóż się utrzymają"
fot. ShDrohnenFly / / Shutterstock

"W Polsce lokalnym czynnikiem, który może sprzyjać nieznacznemu odchylaniu się cen w dół od ceny światowej, są duże zapasy po poprzednim sezonie. W konsekwencji prognozujemy że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 900 zł/t i 800 zł/t na koniec 2023 r. i ok. 1000 zł/t i 850 zł/t na koniec 2024 r. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy są warunki pogodowe" - zaznaczają analitycy Credit Agricole w tygodniku AGROmapa.

Według Izby Zbożowo-Paszowej, na początku czerwca br. cena skupu pszenicy konsumpcyjnej były na poziomie - 750-880 zł/t; pszenicy paszowej - 740-840 zł/t; kukurydzy – 780-860 zł zł/t; rzepaku – 1560-1720 zł/t.

Zgodnie z prognozą Amerykańskiego Departamentu Stanu (USDA) z maja br. światowa produkcja zbóż w sezonie 23/24 zwiększy się do o ok. 3,1 proc. do 2299,3 mln t m.in. za sprawą wyższych zbiorów kukurydzy, głownie w USA, w Argentynie i UE. (m.in. spodziewane są dobre zbiory po słabym sezonie 22/23 z uwagi na suszę m.in. na Węgrzech i w Rumunii). Jednocześnie prognozowany jest dalszy spadek produkcji kukurydzy w Ukrainie (18,5 proc.).

USDA ocenił, że światowa konsumpcja zbóż w sezonie 23/24 zwiększy się o 1,6 proc. do 2273,1 mln t. Wzrost spożycia prognozowany m.in. jest w przypadku kukurydzy (,8 proc.), pszenicy (0,4 proc.).

Amerykańscy eksperci (USDA) ponadto prognozują, że w sezonie 23/24 światowa produkcja nasion i roślin oleistych zwiększy się o 7 proc. do 671,2 mln t, co będzie przede wszystkim efektem wyższych zbiorów soi (+10,8 proc.) i ziaren słonecznika (+5,2 proc. Natomiast zmniejszy się produkcja rzepaku o 0,3 proc. do 87,1 mln t.

Analitycy USDA prognozują, że globalne zużycie nasion roślin oleistych w sezonie 23/24 zwiększy się o 3,8 proc. do 645,4 mln t. Na wzrost zużycia tych roślin oddziaływać będą ich relatywnie niskie ceny w połączeniu ze zwiększoną dostępnością. Przeciwny wpływ mają natomiast spadające ceny ropy naftowej, co ogranicza wykorzystanie roślin oleistych do produkcji biopaliw.

Według analityków Credit Agricole, odbudowa światowych zapasów roślin oleistych, a także obniżenie niepewności na rynku oddziałują w kierunku silnego spadku ich cen. "Uważamy, że pozostaną one na niskim poziomie do końca sezonu 23/24 i dopiero perspektywa zmniejszonej produkcji z uwagi na jej niską opłacalność w połączeniu z ożywieniem popytu mogą doprowadzić do odwrócenia trendu spadkowego. Prognozujemy, że cena rzepaku w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 1600 zł/t i ok. 2000 zł/t na koniec 2024 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy jest kształtowanie się warunków pogodowych wśród kluczowych producentów roślin oleistych" - napisano. 

autorka: Anna Wysoczańska

awy/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
langdon25
Jak to jest możliwe że ceny zbóż nie chcą się słuchać wyroczni i zaklęć pisowskich i nie chcą rosnąć ????

Pinokiu - wytłumacz to nam i światu !!!
faramir_z_gondoru
A czy to wszystko wina polskiego rolnika czy zdradzieckiego rządu, pompującego Ukrainę naszymi pieniędzmi? Ukraiński oligarcha handlujący zbożem ważniejszy od polskiego rolnika. Gdyby Panie z Ćmielowa składały się tylko na emerytury polskich rolników to pół biedy, gorzej, bo będą niebawem składały się na emerytury dla Ukraińców, A czy to wszystko wina polskiego rolnika czy zdradzieckiego rządu, pompującego Ukrainę naszymi pieniędzmi? Ukraiński oligarcha handlujący zbożem ważniejszy od polskiego rolnika. Gdyby Panie z Ćmielowa składały się tylko na emerytury polskich rolników to pół biedy, gorzej, bo będą niebawem składały się na emerytury dla Ukraińców, którzy w Polsce przepracują tydzień!
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Złodziejstwo ukarińców i proukrainskiego rządu nie tłumaczy złodziejstwa chamów ze wsi którzy chętnie popierają rzady zjednoczonej lewicy by móc dalej żyć z rękami w kieszeniach zwolnionych pań z ćmielowa! Nie słyszałem zeby rolnicy dobrowolnie ubezpieczali sie w Zusie lub chcieli zostac takim ubezpieczeniem objeci ale wdzialem bałagan Złodziejstwo ukarińców i proukrainskiego rządu nie tłumaczy złodziejstwa chamów ze wsi którzy chętnie popierają rzady zjednoczonej lewicy by móc dalej żyć z rękami w kieszeniach zwolnionych pań z ćmielowa! Nie słyszałem zeby rolnicy dobrowolnie ubezpieczali sie w Zusie lub chcieli zostac takim ubezpieczeniem objeci ale wdzialem bałagan jaki robili dopoki nie dostali doplat do zboża
inwestor.pl
Magazyny zapełnione zbożem technicznym, to jakim cudem mają ceny rosnąć?
simonsoft8
duże bank ryzykują na CBOT, gdzie pszenica zwyżkuje $1300/qw
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Wytłumaczcie mi czemu zwolnione panie z ćmielowa dlatego bo porcelana jest tania, które pół zycia przepracowały tam za minimalną, same placiły za siebie zus i podatki, mają dopłacać teraz do rolników krtórzy maja po 10 tys zł i wiecej, bo nie placą za siebie zus i podatków, bo zboże jest tanie? To jest Prawo czy to jest Sprawiedliwość,Wytłumaczcie mi czemu zwolnione panie z ćmielowa dlatego bo porcelana jest tania, które pół zycia przepracowały tam za minimalną, same placiły za siebie zus i podatki, mają dopłacać teraz do rolników krtórzy maja po 10 tys zł i wiecej, bo nie placą za siebie zus i podatków, bo zboże jest tanie? To jest Prawo czy to jest Sprawiedliwość, bo ja tego nie rozumiem!
jas2
Pewnie, żebyś miał co jeść.
ministerprawdy
Ceny zbóż rekorodowo niskie, gaz kosztuje najtaniej od lat - tylko inflacja zapier.... cud Glapcia i Morawieckiego.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
To są BARDZO DOBRE WIADOMOSCI DLA ROLNIKÓW zwłaszcza przed wyborami! Znaczy sie ze będą dopłaty i pomoc wiecej warta niż marżą na zbozu! Jak były niskie ceny porcelany czy panstwo dopłacało do porcelany? NIE! Zamknęli cmielów a pracujace tam kobiety za minimalną popędzili kijami! No cóż jak by nie trzeba za nie placic skladek zus To są BARDZO DOBRE WIADOMOSCI DLA ROLNIKÓW zwłaszcza przed wyborami! Znaczy sie ze będą dopłaty i pomoc wiecej warta niż marżą na zbozu! Jak były niskie ceny porcelany czy panstwo dopłacało do porcelany? NIE! Zamknęli cmielów a pracujace tam kobiety za minimalną popędzili kijami! No cóż jak by nie trzeba za nie placic skladek zus i podatków pewnie byłyby bogate jak rolnicy którzy nie musza a tak musza brać się za robote baby bo $ dla rolników potrzeba bo niskie ceny zbóż są ojojoj

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki