REKLAMA

Best myśli o wyższych inwestycjach w portfele, chce szerzej wyjść na rynek obligacji

2021-11-25 12:36
publikacja
2021-11-25 12:36
Best myśli o wyższych inwestycjach w portfele, chce szerzej wyjść na rynek obligacji
Best myśli o wyższych inwestycjach w portfele, chce szerzej wyjść na rynek obligacji
/ Bankier.pl

Best spodziewa się, że EBITDA gotówkowa w 2021 roku przekroczy 200 mln zł, spółka myśli o większych inwestycjach w nowe portfele i w 2022 roku chce szerzej wyjść na rynek obligacji - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

"Widać, że to, co kupowaliśmy w poprzednich latach dobrze pracuje, spełnia nasze oczekiwania (...). Jesteśmy w znakomitej pozycji do rozpoczęcia nowego cyklu - uporaliśmy się z długiem, z problemami związanymi z zamkniętym rynkiem obligacji i mam nadzieję, że kolejne okresy pokażą wyraźną zmianę naszego nastawienia inwestycyjnego" - powiedział na konferencji prezes spółki Krzysztof Borusowski.

"Bierzemy udział de facto w każdym przetargu, myślę że zaczniemy to niedługo widzieć (...)" - dodał wiceprezes Marek Kucner.

Łączne spłaty po trzech kwartałach 2021 roku wyniosły 304 mln zł i były o 12 proc. wyższe niż rok wcześniej, z czego spłaty należne grupie Best wyniosły 268 mln zł, co oznacza wzrost o 10 proc. rdr.

W okresie 9 miesięcy 2021 roku spółka nabyła portfele wierzytelności o wartości nominalnej 42,2 mln zł za kwotę 10,2 mln zł.

Zdaniem prezesa wpływ na budowanie portfeli NPL na rynku bankowym będzie miała rosnąca inflacja.

"Wzrost stóp procentowych przekłada się na wzrost raty kredytowej i ten wzrost, szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych, może być dotkliwy. Skoro raty będą rosły to mogą się pojawić napięcia w portfelach klientów banków i sięganie najpierw po własne rezerwy (...), a potem po dodatkowe kredyty, które mają tendencje do wyższej szkodowości" - powiedział Borusowski

"Z jednej strony inflacja powoduje, że realnie zobowiązania maleją, ale z drugiej strony raty kredytowe rosną" - dodał.

Przychody operacyjne osiągnięte przez grupę Best w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. przekroczyły 248 mln zł i były o 21 proc. wyższe niż rok wcześniej, głównie dzięki znacznie wyższym niż zakładane spłatom wierzytelności.

Wypracowana w tym okresie EBITDA gotówkowa sięgnęła blisko 170 mln zł, co oznacza wzrost o 7 proc. rdr, a zysk netto przypisany akcjonariuszom BEST wyniósł 60,1 mln zł wobec 5 mln zł rok wcześniej.

"W tym roku spodziewamy się po raz kolejny przekroczenia 200 mln zł (EBITDY gotówkowej - PAP)" - powiedział Kucner.

Koszty operacyjne w ciągu trzech kwartałów wyniosły 154,5 mln zł, czyli spadły 4 proc. rdr, a tym koszty sądowo-egzekucyjne wyniosły 50,8 mln zł, czyli wzrosły 17 proc. rdr.

Wskaźnik zadłużenia netto do kapitałów własnych na koniec września 2021 r. spadł do poziomu 0,56, czyli do poziomu najniższego od 7 lat.

Wiceprezes Kucner poinformował, że w przyszłym roku spółka chce wychodzić z ofertą obligacji.

W 2021 roku spółka powróciła na rynek obligacji, przeprowadziła publiczne emisje o łącznej wartości nominalnej około 40 mln zł.

"W przyszłym roku będziemy wychodzić na rynek z obligacjami. Liczę, że w 2022 roku pokażemy tutaj znacznie więcej - powiedział Kucner.

Spółka ma uruchomiony program emisji obligacji o łącznej wartości do 200 mln zł.

W piątek, 26 listopada odbędzie się WZ spółki w sprawie skupu akcji. Zgodnie z propozycjami zarządu skup ma objąć do 500.000 akcji, co odpowiada 2,17 proc wszystkich akcji spółki. Proponowana przez Best łączna kwota przeznaczona na wynagrodzenie dla akcjonariuszy za skupowane akcje wynosi 15 mln zł, czyli 30 zł za jedną akcję. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki