REKLAMA

Fundusz przeciwdziałania COVID-19. Szef NIK poinformował CBA o nieprawidłowościach

2023-09-28 11:41, akt.2023-09-28 15:01
publikacja
2023-09-28 11:41
aktualizacja
2023-09-28 15:01

Prezes NIK Marian Banaś przekazał wyniki kontroli dotyczącej Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do CBA. Kontrola wskazała - jak poinformował w czwartek - że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków i nie zadbała o efektywne zarządzanie funduszem.

Fundusz przeciwdziałania COVID-19. Szef NIK poinformował CBA o nieprawidłowościach
Fundusz przeciwdziałania COVID-19. Szef NIK poinformował CBA o nieprawidłowościach
/ CBA

"Nawet wyjątkowe okoliczności nie zwalniają organów państwa od obowiązku gospodarnego wydatkowania środków publicznych" - podkreślił prezes NIK na konferencji prasowej w Warszawie.

Przedstawił na niej wyniki kolejnych dwóch kontroli dotyczących przebiegu pandemii COVID-19 - z realizacji zadań finansowanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

"Wnioski pierwszej z nich jasno pokazują, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków. Nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem, nie dopilnowano wszystkich aspektów jego funkcjonowania, a wydatki nie zostały zaplanowane w sposób rzetelny. W związku z tym całościowy nadzór nad funduszem należy ocenić w sposób jednoznacznie negatywny" - podkreślił Banaś.

Analogiczne wnioski odnoszą się do kontroli przedstawiającej sytuację związaną z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19. "Ministerstwo Zdrowia nieprawidłowo oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki. Straty, które państwo poniosło z tego tytułu, należy określić jako daleko idącą niegospodarność. Ponadto stwierdzono rażący brak nadzoru Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad bezpieczeństwem obrotu szczepionek przeciw COVID-19" - wskazał prezes NIK.

Poinformował, że w oparciu o wyniki kontroli NIK podjęła "stosowne środki, mające na celu dbałość o przejrzyste funkcjonowanie instytucji państwowych". "Dodatkowo jako prezes NIK przekazałem wyniki kontroli dotyczącej Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o podjęcie działań adekwatnych do powagi sytuacji" - poinformował Banaś. (PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Katarzyna Lechowicz-Dyl

agz/ ktl/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
endes
Kiedy oszołomy marnujące pieniądze podatników i niszczące zdrowie i życie Polaków zasiądą w końcu na ławach oskarzonych!!!??…

Powiązane: Raport NIK

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki