REKLAMA

BSC pracuje nad ekspansją zagraniczną i rozwojem segmentu fleksografii (wywiad)

2014-09-12 18:13
publikacja
2014-09-12 18:13

BSC Drukarnia Opakowań rozważa ekspansję zagraniczną na Bałkanach, w Bułgarii i Rumunii, i planuje inwestycje w segmencie fleksograficznym. Decyzje ws, strategicznych kierunków rozwoju spółki zapadną na przełomie 2014 i 2015 roku - poinformował PAP Janusz Schwark, prezes BSC.

"BSC w perspektywie średnioterminowej musi zaistnieć poza granicami Polski. Naszym zadaniem w ramach grupy Rlc jest rozwój biznesu na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. Nasza strategia ekspansji na te rynki pozostaje więc niezmienna. Oczywiście, trudno jest nie uwzględniać tego, co się dzieje w chwili obecnej na Ukrainie, a przez to zwiększonego ryzyka inwestycji w regionie" - powiedział w wywiadzie dla PAP Schwark.

"Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z PAIiIZ, która dostarcza nam wielu ciekawych opracowań ws. krajów znajdujących się na południe od Polski. Mam tu na myśli głównie Bałkany, Bułgarię i Rumunię. Nie jesteśmy jeszcze w tej chwili zdecydowani na konkretne działania na tych rynkach, ale z pewnością znajdują się one w orbicie naszych zainteresowań" - dodał.

Prezes Schwark powiedział również, że jednym z rozważanych kierunków rozwoju spółki są też inwestycje w segmencie fleksograficznym.

"Pewną alternatywą wobec dalszego zwiększenia naszej obecności na rynkach zagranicznych są dalsze zwiększone inwestycje w Polsce. Analizy wewnętrzne BSC wykazały, że zwiększenie udziałów w rynku krajowym poprzez akwizycję jakiejś drukarni jest dla nas nieopłacalny. Nasza ocena wskazuje jednoznacznie, że wzrost zapotrzebowania na opakowania z tektury litej w najbliższych latach wyniesie w Polsce 3-4 proc." - powiedział.

"Jest to dalece poniżej naszych oczekiwań. Natomiast rozważamy dosyć duży rozwój spółki w branży fleksograficznej. W ubiegłym roku weszliśmy w posiadanie maszyny do druku tego typu i jesteśmy zadowoleni z jej wyników. Dlatego chcemy dalej rozwijać ten segment. Albo powołamy nową spółkę zależną BSC Flexo, albo wraz z Colorpack zbudujemy w Polsce nową drukarnię, która umożliwi nam wejście na nowe rynki" - dodał.

Na pytanie, kiedy BSC podejmie ostateczne decyzje ws. strategicznych kierunków rozwoju spółki, prezes Schwark odpowiedział: "Spodziewam się, że ostateczne decyzje ws. dalszych kierunków rozwoju BSC zapadną na przełomie 2014 i 2015 roku".

Prezes BSC poinformował, że nakłady inwestycyjne spółki w 2015 roku prawdopodobnie ograniczą się do wydatków odtworzeniowych.

"Plany inwestycyjne na kolejny rok w ramach BSC precyzujemy zazwyczaj do końca listopada. W tej chwili wiemy już jednak, że inwestycje w 2015 roku wyniosą prawdopodobnie kilkanaście milionów złotych. Będą to głównie nakłady odtworzeniowe, ale nie wykluczamy również powiększenia naszego potencjału produkcyjnego" - powiedział.

Dodał, że spółka nie przewiduje istotnych zmian w polityce dywidendowej.

"Od trzech lat wypłacamy dywidendę na poziomie 30 proc. zysku netto. Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać zarówno same wypłaty dywidendy, jak i ich wysokość. Pozostałą część zysku przeznaczymy na kapitał zapasowy i dalszy rozwój spółki" - powiedział.

W ostatnich trzech latach BSC Drukarnia Opakowań wypłacała po 0,5 zł dywidendy na akcję.

Michał Kamiński (PAP)

kam/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki