REKLAMA

BP sprzeciwia się fuzji Orlenu i Lotosu

2018-09-04 16:51
publikacja
2018-09-04 16:51

Koncern paliwowy BP jest przeciwny fuzji Orlenu i Lotosu. Zapowiada oficjalny protest w Komisji Europejskiej przeciwko planowanemu połączeniu - informuje Radio Zet.

fot. / / Orlen

Jak uzasadnia Bogdan Kucharski, prezes BP Polska, Orlen po przejęciu grupy Lotos będzie właścicielem wszystkich źródeł zaopatrzenia - tj. rafinerii w Polsce, na Litwie i w Czechach. W jego posiadaniu znajdą się też prawie wszystkie linie rurociągów i terminali.

- Powstanie wielki państwowy monopol, który zagraża wolnemu rynkowi w całym regionie - dodaje Kucharski. Jego zdaniem kolejnym krokiem przy wyeliminowaniu konkurencji będzie podnoszenie cen paliw na stacjach.

Zarzuty szefa BP odpiera Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlenu. Jego zdaniem wchłonięcie Lotosu będzie miało same dobre strony. - Nie jesteśmy monopolistami, nie możemy sami podnosić cen. Chcemy zarabiać nieco inaczej, przez zwiększanie wolumenu, a nie poprzez zarabianie na jednostce - mówił Obajtek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

PKN Orlen zamierza zakończyć transakcję przejmowania Lotosu w pierwszej połowie 2019 roku. Płocki koncern paliwowy w połowie sierpnia przesłał do Komisji Europejskiej dokumentację dotyczącą planów fuzji z gdańskim przedsiębiorstwem. Kolejnym etapem będzie wniosek koncentracyjny.

Koncern Paliwowy BP zapowiada oficjalny protest w KE przeciwko planowanej fuzji Orlenu i Lotosu
Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
areoplan89
Nie wiem czyje jest bp ale jak amerykańskie to nie ma szans na fuzję bo starsi bracia w wierze nie pozwolą na to i zobaczycie że miałem rację, wyjdzie morawiecki i środek i zacznie pleść że jednak ekonomicznie mu wyszło że nie opłacalne.A decyzja jak zwykle przyjdzie zza oceanu.
jendreka
Po połączeniu bedzie to samo co z energetyką, cały czas w dół. To śmieszne i tragiczne zarazem, Tauron po 1,8 ze ta, reszta energetyki zmierza w tym samym kierunku. Proponuję połączyć jeszcze z Pkn Orlen PGNiG, przecież też wydobywają nafte i jeszcze gaz. To byłby super koncern państwowy. I PiS bedzie miał co doić Po połączeniu bedzie to samo co z energetyką, cały czas w dół. To śmieszne i tragiczne zarazem, Tauron po 1,8 ze ta, reszta energetyki zmierza w tym samym kierunku. Proponuję połączyć jeszcze z Pkn Orlen PGNiG, przecież też wydobywają nafte i jeszcze gaz. To byłby super koncern państwowy. I PiS bedzie miał co doić tak że się nikt nie połapie.
zyga.
Ale dlaczego właściwie Orlen musi się połączyć z lotosem ?
Jesli będzie jedna duża państwowa spółka będzie można łatwiej podnieść ceny paliw i ja wydoić z kasy a drobni jak zawsze dostaną ochlapy
jasnowidzacy
Chcą rzucić kłody pod nogi konkurencji normalka. Bp za taką pomoc omijam teraz szerokim łukiem.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki