REKLAMA

BIK reaguje na wyciek z baz PESEL - rok alertów za darmo

Michał Kisiel2016-08-26 13:20analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-26 13:20

Biuro Informacji Kredytowej zaproponuje swoim klientom rok darmowego dostępu do usługi Alert BIK. Promocja zbiega się w czasie z doniesieniami o wycieku informacji z bazy PESEL. Skradzione informacje mogą posłużyć przestępcom do tzw. kradzieży tożsamości, a monitoring bazy BIK może pozwolić wychwycić sytuację, gdy ktoś stara się o kredyt podszywając się pod nieświadomą ofiarę.

W pięciu kancelariach komorniczych mogło wyjść do wycieku danych z bazy PESEL. Jak informowaliśmy dziś, Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy nietypowy ruch w bazie danych nie był wynikiem działania przestępców komputerowych. Łupem hakerów mogły paść dane osobowe kilkuset tysięcy obywateli.

BIK reaguje na wyciek z baz PESEL - rok alertów za darmo / thetaXstock

Biuro Informacji Kredytowej informuje, że do końca września trwać będzie specjalna promocja usługi Alert BIK. Użytkownicy, którzy aktywują pakiet w tym czasie nie będą ponosili opłat przez kolejne 12 miesięcy.

Alerty wysyłane mailem lub SMS-em mogą ochronić przed przykrymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. „Działają one jak sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane” – czytamy w informacji prasowej BIK. Biuro powiadamia użytkownika za każdym razem, gdy w bazie pojawi się pytanie o naszą historię kredytową. Jeśli nie staraliśmy się o kredyt lub pożyczkę, taka informacja może oznaczać, że ktoś podszywa się pod nas i wyłudza zobowiązanie.

Z poziomu serwisu internetowego BIK można również zastrzec dokument tożsamości. Informacja trafia w czasie rzeczywistym do systemu Dokumenty Zastrzeżone. Z systemu korzystają banki, Poczta Polska i operatorzy telefonii komórkowej.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (130)

dodaj komentarz
~MINIKA
łajdactwo za rządów PO/PSL... na "odchodne" sobie DANE POBRALI aby BRAĆ kredyty na koszt podatnika!!!!! Zapytajcie TUSKA i reszty alimenciarza też!
~PlETIA
Ludzie ale jak mam zastrzec swoje dane, jeżeli nie zgubiłem dokumentów a tylko wyciekły z bazy moje dane.
Zastrzec z pominięciem BIK , moim zdaniem wyłudzają skany Dowodów osobistych a mogli by weryfikować poprzez symboliczny przelew z mojego konta
~Wqr2
Dlaczego dopiero teraz media robią takie akcje ostrzegawcze, a dotychczas różne firmy, np. przychodnie przy jednorazowej usłudze prześwietlenia zęba prosiły o PESEL ? Zresztą wystarczy fachowcowi rzut okiem na numer, a nazwisko sami podajemy np. przy wypożyczeniu rowerów. Banki i parabanki powinny mieć ZAKAZ takiego łatwego Dlaczego dopiero teraz media robią takie akcje ostrzegawcze, a dotychczas różne firmy, np. przychodnie przy jednorazowej usłudze prześwietlenia zęba prosiły o PESEL ? Zresztą wystarczy fachowcowi rzut okiem na numer, a nazwisko sami podajemy np. przy wypożyczeniu rowerów. Banki i parabanki powinny mieć ZAKAZ takiego łatwego dawania kredytów, a w razie niespłacania muszą mieć nie tylko OBOWIĄZEK zawiadomienia tego "dłużnika", ale także WSTRZYMANIA WSZELKICH działań przeciwko niemu, jeżeli zakwestionował on sam fakt zawarcia tej umowy z bankiem czy parabankiem. Wg mnie jest lepszy sposób zabezpieczenia uczciwych ludzi niż sprawdzanie w BIK z roczną darmochą, a potem do końca życia za opłatą - czy czasami ktoś nas nie kantuje przy nieudolnej ochronie banków czy instytucji państwowych. Może warto co jakiś czas wyrabiać NOWY DOWÓD pod pretekstem zniszczenia lub zgubienia ! Opłacalność i terminy ustala każdy, uznający zbyt małą opiekę państwa i banków przed oszustami. PESEL będzie ten sam, ale nr dowodu inny. Swoją drogą jakoś dziwnie jest, gdy największe kłopoty mogą mieć uczciwi a nie (para)banki ? Czy to prawda, że w USA klienci mają już dość udogodnień finansowych, np. kart ?
~Wtajemniczony
Duże kancelarie w Polsce mają nawet po 300 tys spraw rocznie do tego stare sprawy to jak mają nie wysylac duzo zapytan. A komornik moze je wysylac kiedy chce. Jest tego tyle ze wiele kancelarii robi to wieczorami lub w nocy i nic w tym dziwnego
~nielubiący_rektora
ten wzmożony ruch powstał w wyniku skundlenia zasad uzyskiwania danych osobowych przez pisuarów - panie boże! z tym pisem to naprawdę dałeś życi! każdy, kto chce mnie sprawdzić w bazie PRYWATNEJ firmy niech sobie to robi, wolno mu! ale właściciel bazy MA OBOWIĄZEK POINFORMOWANIA OSOBY ZAINTERESOWANEJ O PRZETWARZANIU ten wzmożony ruch powstał w wyniku skundlenia zasad uzyskiwania danych osobowych przez pisuarów - panie boże! z tym pisem to naprawdę dałeś życi! każdy, kto chce mnie sprawdzić w bazie PRYWATNEJ firmy niech sobie to robi, wolno mu! ale właściciel bazy MA OBOWIĄZEK POINFORMOWANIA OSOBY ZAINTERESOWANEJ O PRZETWARZANIU JEJ DANYCH OSOBOWYCH NA PIŚMIE! prywatna firemka, którą jest tzw. BIK (S.A.) powinna wkrótce zbankrutować, to przytułek dla byłych ubeków i pisiastych złodziei spod znaku Srebrnej i Miedzianej! precz z pisem i komornikami! na pohybel im! wstyd!
~MINIKA
~nielubiący_rektora 2016-12.14
ten wzmożony ruch powstał w wyniku skundlenia zasad uzyskiwania danych osobowych przez PO/PSl =ZŁODZIEJI ( wprawionych w OSZUSTWACH - przykład AMBER GOLD a wczesniej BAKSI- żyd!) z tymi ZŁODZIEJAMI POwskimi to naprawdę PAŃSTWO POLSKIE MUSI COS ZROBIĆ!! ! KAŻDY kto chce mnie sprawdzić
~nielubiący_rektora 2016-12.14
ten wzmożony ruch powstał w wyniku skundlenia zasad uzyskiwania danych osobowych przez PO/PSl =ZŁODZIEJI ( wprawionych w OSZUSTWACH - przykład AMBER GOLD a wczesniej BAKSI- żyd!) z tymi ZŁODZIEJAMI POwskimi to naprawdę PAŃSTWO POLSKIE MUSI COS ZROBIĆ!! ! KAŻDY kto chce mnie sprawdzić w bazie PRYWATNEJ firmy niech sobie to robi, wolno mu! ale właściciel bazy MA OBOWIĄZEK POINFORMOWANIA OSOBY ZAINTERESOWANEJ O PRZETWARZANIU JEJ DANYCH OSOBOWYCH NA PIŚMIE! PRYWATNA FIREMKA , którą jest tzw. BIK (S.A.) powinna wkrótce zbankrutować, to przytułek dla byłych UBEKÓW -Gronkiewiczów i POwskich ZŁODZIEJI spod znaku LIBERAŁÓW PRECZ z tymi ZŁODZIEJAMI! GRONKIEIWICZ do więzienia ABY NIE MATACZYŁA! TA BLAĆ już od Św.DUCHA PO PIELGRZYMKACH LATAŁA a teraz stara BLAĆ KŁAMIE DALEJ razem z PO!! i komornikami! na pohybel im! wstyd!HAŃBA!! PO=GRONKIEWICZ i TUSK, który dał emeryturę KZRZYWONOS -motorniczej aż 6300!...MUSI zwrócić te pieniądze POLAKOM!! On może płacić Krzywonos z własnej kieszeni!! Stanowisko MOTORNICZEJ.. to tylko 2300 zł a 6300!!!
~niedziała
Dlaczego system Biura Informacji Kredytowej nie działa? Czyżby związane to było z ostatnią aferą dot. nieuprawnionego ściągania danych osobowych z bazy PESEL przez komorników? BIK zarabia krocie na udostępnianiu informacji o zdolności płatniczej klientów banków, jednak nie jest w stanie zapewnić sprawnie działającego Dlaczego system Biura Informacji Kredytowej nie działa? Czyżby związane to było z ostatnią aferą dot. nieuprawnionego ściągania danych osobowych z bazy PESEL przez komorników? BIK zarabia krocie na udostępnianiu informacji o zdolności płatniczej klientów banków, jednak nie jest w stanie zapewnić sprawnie działającego serwisu internetowego. Od dwóch dni nie da się zalogować do własnego konta. Strony wczytują się bardzo wolno, albo wcale. Jeżeli uda się doczekać na panel logowania, to po wpisaniu loginu i hasła pojawia się błąd systemowy. W niektórych przypadkach system odsyła wprost na strony języka/aplikacji, na bazie której został zbudowany. To jest kompletna prowizorka i brak profesjonalizmu. Ciekawe w co topią pieniądze zarabiane na tym serwisie skoro nie są w stanie zapewnić ciągłości jego działania? Jednocześnie w internecie trwa akcja darmowej pomocy dla klientów, którzy mogli paść ofiarą komorniczego przekrętu. Z czym do ludzi?
~niepatriota
I następna afera z bandytami KOMORNIKAMI !!! To właśnie jest Państwo prawa,śmiech na sali.
Pani szydło i Panie Ziobro,jaką teraz bajeczkęnam wszystkim wciśniecie ???...
~wnikliwy
hehe rejestracja w BIK,.....trzeba im wyslac skan dowodu osobistego....wszędzie sa ostrzeżenia, żeby nie wysylac nigdzie skanow dowodu bo to niebezpieczne i pozywka dla oszustow. Jak to się ma do wysylania skanu do BIK ........cos mi tu smierdzi przekrętem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki