BIK: Banki i SKOK-i udzieliły o 8,7% więcej r/r kredytów konsumpcyjnych w VI

Banki oraz SKOK-i udzieliły 642,2 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 7,41 mld zł w czerwcu 2018 r. Stanowi to wzrost o 8,7% w ujęciu liczbowym i wzrost o 8% w ujęciu wartościowym w porównaniu do czerwca 2017 roku, podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w całym 2018 r. może przekroczyć 83 mld zł. 

(fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM)

W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i udzieliły w pierwszym półroczu 2018 r. o 5,6% więcej kredytów konsumpcyjnych na kwotę o 7,8% wyższą niż w tym samym okresie 2017 r.

"W sześciu pierwszych miesiącach 2018 r. dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły kredytów we wszystkich przedziałach kwotowych. Najniższą dynamikę miały kredyty w przedziale 7 do 20 tys. zł, które odnotowały dynamikę na poziomie (+0,5%). Drugą pod względem wartości dodatnią dynamikę (+7,9%) odnotowały kredyty niskokwotowe (w przedziale do 1 tys. zł.), a najwyższa dodatnia dynamika wzrostu dotyczyła kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł (+11,3%). Rosną więc głównie kredyty z najniższego i z najwyższego przedziału kwotowego" – powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Również w ujęciu wartościowym w każdym z sześciu przedziałów kwotowych w pierwszym półroczu 2018 r. w porównaniu do pierwszego półrocza 2017 r. odnotowano wzrosty – najwyższy wśród kredytów > 20 tys. zł (+10,5%) oraz na kwoty z przedziału do 1 tys. zł – (+7,7%), podano także.

"Widzimy ponowny wzrost zainteresowania finansowaniem niskokwotowym, dotychczas zdominowanym przez firmy pożyczkowe. Podobną sytuację odnotowaliśmy już w poprzednich miesiącach" – dodał Rogowski.

Po sześciu pierwszych miesiącach 2018 r. wartość sprzedaży kredytów konsumpcyjnych wyniosła 41,8 mld zł. Wydaje się, więc że wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w całym 2018 r. może przekroczyć 83 mld zł, pod warunkiem jednak, że nie wystąpią negatywne zdarzenia zarówno o charakterze globalnym, jak i lokalnym, które zmniejszyłyby apetyt banków na ryzyko, a gospodarstwa domowe zniechęciły do zaciągania kredytów konsumpcyjnych, podano również.

"Warto również zwrócić uwagę, że 68% wartości udzielonych w okresie styczeń – czerwiec 2018 r. kredytów konsumpcyjnych stanowią kredyty powyżej 20 tys. zł. Możliwość udzielania wysokokwotowych kredytów konsumpcyjnych wynika z zaistnienia trzech okoliczności, niskich stóp procentowych, rosnących dochodów gospodarstw domowych oraz wydłużania przez banki okresu kredytowania kredytów gotówkowych. Co ważne, sprzedaży kredytów konsumpcyjnych nadal nie towarzyszy praktycznie wzrost ryzyka kredytowego, pomimo zaciągania kredytów na coraz wyższe kwoty. Jakość portfela kredytowego od kilku lat utrzymuje się na bezpiecznym, stosunkowo niskim poziomie szkodowości, co potwierdza miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów konsumpcyjnych. Jego bieżący odczyt to 6%. W okresie 12 miesięcy wartość Indeksu Jakości dla portfela konsumpcyjnego pogorszyła się (wzrosła) jedynie o +0,03" – podsumował główny analityk BIK.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj