REKLAMA

Autor sukcesu Biedronki opuszcza grupę Jeronimo Martins

2013-09-25 14:54
publikacja
2013-09-25 14:54

Alexandre Soares dos Santos, długoletni prezes grupy Jeronimo Martins, odchodzi z portugalskiej firmy. 79-letni autor sukcesu sieci Biedronka przechodzi na emeryturę.

Jak poinformowała grupa Jeronimo Martins (JM) w komunikacie skierowanym na giełdę w Lizbonie, Soares dos Santos oficjalnie pożegna się z firmą 1 listopada br. Jako przyczynę odejścia podano powody osobiste.

»Właściciel Biedronki nie spełnił oczekiwań. Akcje w dół o 4,5%

Jesienią ub.r. prezes JM zapowiedział swoje rychłe odejście z biznesu, argumentując zamiar zaawansowanym wiekiem.

- Pociąg dojechał już do swojej stacji; nadszedł kres mojej działalności zawodowej. Aby kierować spółką niezbędna jest siła fizyczna i zapał. Nie posiadam już żadnej z nich - wyznał biznesmen podczas spotkania przedsiębiorców w Algarve.

Alexandre Soares dos Santos jest głową rodziny Soares dos Santos, która jest właścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 proc. udziałów w grupie JM. Ustępujący prezes detalisty rozpoczął karierę w handlu w 1955 r. w koncernie Unilever, gdzie był m.in. dyrektorem marketingu w jego brazylijskim oddziale. W 1964 r. powrócił do rodzinnej Portugalii, gdzie wszedł w skład zarządu spółki Jeronimo Martins.

Soares dos Santos był autorem jednej z najbardziej korzystnych dla grupy JM decyzji wejścia na polski rynek detaliczny w 1995 r. i rozwinięcia dyskontów Biedronka. W pierwszym półroczu br. sieć, posiadająca już około 2,2 tys. sklepów, zwiększyła sprzedaż o 18 proc., osiągając poziom bliski 3,7 mld euro. Lider polskiego detalu ma już ponad 65-procentowy udział w całości sprzedaży prowadzonej przez portugalską grupę.

Wiosną 2010 r. fotel dyrektora zarządzającego grupy JM objął syn prezesa, Pedro Soares dos Santos, odpowiedzialny wcześniej m.in. za inwestycje portugalskiej firmy w Polsce oraz w Brazylii.

Alexandre Soares dos Santos jest uznawany przez magazyn Forbes za drugiego najbogatszego człowieka w Portugalii. Jego fortuna szacowana jest na 2,3 mld euro. (PAP)

zat/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Dorota
A ja jestem ciekawa ile w tym sukcesie jest zasługi portugalskiego JM, a ile osób, które kierują polską częścią JM. Czy tak rewelacyjny był pomysł Portugalczyków na ten biznes, czy może tak rewelacyjne jest jego wykonanie przez Polaków. Bo efekt mi naprawdę imponuje.
~az
sukces biedronki równa sie z upadkiem setek małych POLSKICH sklepów , biedronka jedyne co ma polskie to nazwa !!!!!
~JB
Chcialbys placic 2 zl za jajko? Tak by wygladalo gdyby male sklepy dominowaly, poza tym sprzedawali by starocie, nic nie wyrzyci sklepikarz....
Jest jak jest, dla nas dobrze, a sklepikarzy nie lubie.... na czole maja wypisane chciwosc.
~Konsument Codzienny
NIE. Autorami tego sukcesu jesteśmy MY... KONSUMENCI...tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. To dzięki naszym pieniądzom ta i inne sieci mogą się rozwijać. Bez naszych pieniędzy są niczym ! Pamiętajcie, że głosujemy codziennie ... nie tylko raz na 4 lata.. Mamy wiec sporo do powiedzenia każdego dnia...,więc dlaczego NIE. Autorami tego sukcesu jesteśmy MY... KONSUMENCI...tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. To dzięki naszym pieniądzom ta i inne sieci mogą się rozwijać. Bez naszych pieniędzy są niczym ! Pamiętajcie, że głosujemy codziennie ... nie tylko raz na 4 lata.. Mamy wiec sporo do powiedzenia każdego dnia...,więc dlaczego z tego nie korzystamy? Każda Wasza wydana ZŁOTÓWKA to Wasz głos ZA..,a każda NIEWYDANA złotówka to Wasz głos PRZECIW ! No to wybierajcie teraz , ale świadomiej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki