REKLAMA

Austria znosi obostrzenia dla niezaszczepionych mimo rekordu infekcji

2022-01-26 12:31
publikacja
2022-01-26 12:31
Austria znosi obostrzenia dla niezaszczepionych mimo rekordu infekcji
Austria znosi obostrzenia dla niezaszczepionych mimo rekordu infekcji
fot. kovop58 / / Shutterstock

W środę Austria po raz pierwszy przekroczyła próg 30 tys. nowych infekcji koronawirusa w ciągu doby, zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów. Najbliższe dni mogą przynieść nawet 35-40 tys. pozytywnych testów dziennie – poinformowali w środę kanclerz Karl Nehammer i minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Szczyt fali wariantu Omikron w kraju spodziewany jest za ok. 14 dni.

Nehammer z Muecksteinem poinformowali także, że w najbliższy poniedziałek (31 stycznia) zostanie zniesiony lockdown dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi.

Jak uzasadniali ten krok eksperci z komisji GECKO, powołanej do walki z pandemią, utrzymywanie tego przepisu nie jest już potrzebne, ponieważ „nie ma ryzyka przeciążenia zdolności intensywnej opieki w szpitalach”.

Blokady dla osób niezaszczepionych były „środkiem, na który wiele osób narzekało od tygodni, ale było to nieuniknione ze względu na politykę zdrowotną” – wyjaśnił Nehammer. Jak podkreślił dodatkowo minister zdrowia, blokada mająca na celu głównie ograniczanie kontaktów społecznych osób niezaszczepionych zadziałała skutecznie w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra.

20 stycznia austriacki parlament przegłosował ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw Covid-19. Przepisy mają obejmować mieszkańców Austrii, którzy ukończyli 18 lat.

Rada Federalna będzie zatwierdzać ustawę w drodze głosowania 3 lutego. Ma ona wejść w życie na początku lutego i będzie egzekwowana od połowy marca. Zgodnie z przepisami osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub uzasadnione przeciwskazania medyczne) grozić mogą grzywny wynoszące nawet 3600 euro.

Marzena Szulc 

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
3456
jakiego chińskiego wirusa , sami sobie Chińczycy puścili wirusa u siebie, koń by się uśmiał . a może ten wirus jest Ruski Putinowski , Władek puścił .
dididif
Wszystko szło "dobrze", komuniści "kontrolowali" pekińczyka, aż tu nagle w styczniu 2022 wyszło na jaw, że nie kontrolowali, nie kontrolują i nie będą kontrolować chińskiego wirusa.
abcx
Jak tak wzorcowa polityka zdrowotna może prowadzić do nawet 35-40 tys dziennie? Może to brak zaszczepienia piątą dawką, piąta fala to piąta dawka - to wydaje się całkiem logiczne ;)
midas69
Wszyscy zaszprycowani i rekord infekcji. Co poszło nie tak? XD
ja3
Jakbym miał postawić u bukmachera pomiędzy zniesieniem obostrzeń a budową obozów, to obstawiałbym to drugie...
antek10
Rządy przestają "tańczyć" tak jak im koncerny farmaceutyczne wraz z "wolną" prasą "grają"
adam.1983
To tylko gierka że niby tacy łaskawi, ale co z tego skoro mają być obowiązkowo wszyscy zaszczepieni, to kto niby by te obostrzenia dostawał.
3456
ale jankesów przyciska ,dalej chcą jechać na tych szczepionkach , stały dochód im się śni , bez roboty , rzeźbią dokładnie na tym interesie . tylko za to ktoś płaci .
mikroprzedsiebiorca
I co dały te wszystkie obostrzenia, oprócz zrujnowania gospodarki i najwyższej od lat inflacji? Ludzie się poszczepili, noszą maseczki, stosowali się do lockdownów a w sezonie ile było tak tyle jest zakażeń. Ostatni kraj który zniesie obostrzenia gasi światło.
antek10
Na nic to było. Na wiosnę grypa odchodzi obojętnie czy z lockdownami czy bez. Durne przepisy o obostrzeniach robione przez ludzi bez rozumu. Dobrze że nie kazali nam sie wieszać w imię zasady ogłoszonej przez WHO:-)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki