REKLAMA
WEBINAR

Asbis nie wyklucza przekroczenia prognozy wyników

2021-12-08 10:56
publikacja
2021-12-08 10:56

Asbis nie wyklucza, że wyniki spółki w tym roku będą wyższe od prognoz. Jak dotąd sprzedaż w czwartym kwartale jest zgodna z planami spółki - poinformował dyrektor Costas Tziamalis podczas czatu na portalu Strefa Inwestorów.

Asbis nie wyklucza przekroczenia prognozy wyników
Asbis nie wyklucza przekroczenia prognozy wyników
/ GPW

"Wierzymy bardzo mocno w naszą spółkę i jej wyniki i nie wykluczamy przekroczenia po raz kolejny prognozy. Nie jest to jednak przesądzone z uwagi na fakt, iż nie mamy pełnych wyników za listopad, a grudzień dopiero się rozpoczął" - napisał Tziamalis, dyrektor Asbisu ds. ryzyka i relacji inwestorskich.

Dyrektor poinformował, że sprzedaż w IV kw. jak dotąd "jest zgodna z planem spółki i bardzo zadowalająca". Dodał, że grudzień rozpoczął się dla Asbisu bardzo dobrze.

Pod koniec sierpnia Asbis podwyższył prognozy wyników finansowych na 2021 r. Aktualna prognoza mówi o przychodach pomiędzy 2,9 mld USD a 3,1 mld USD i zysku netto pomiędzy 71 mln USD a 74 mln USD. Oznaczałoby to odpowiednio 22-31 proc. wzrostu sprzedaży i podwojenie zysku wobec 2020 roku. Po trzech kwartałach grupa wypracowała 2,13 mld USD sprzedaży i 48,3 mln USD zysku.

Dyrektor Asbisu, pytany o problemy z globalnymi łańcuchami dostaw, poinformował, że obecnie spółka nie napotyka problemów z dostarczeniem produktów do klientów we właściwym czasie.

Dystrybutor nie odczuwa osłabienia popytu na produkty Apple, swojego największego partnera. Asbis jest zadowolony zarówno ze sprzedaży nowego Iphone'a 13, jak i innych modeli urządzeń.

"Apple zadeklarował co prawda, że z powodu braków na rynku nie będzie w stanie zaspokoić popytu i ograniczył dostawy na rynki. Pomimo tego, Asbis nie obniża swoich prognoz. Planujemy osiągnąć nasze cele" - napisał.

Jak podał Tziamalis, w przyszłym roku spółka spodziewa się dwucyfrowej dynamiki wzrostu wszystkich rynków, na których działa. Dyrektor ocenił, że rynek IT przyzwyczaił się już do warunków panujących w pandemii. Przedstawiciel zarządu Asbisu uważa, że praca i nauka zdalna będą nadal generować większy popyt na elektronikę, o czym - jak poinformował Tziamalis - świadczą zamówienia na 2022 rok, które spływają do spółki.

"Konkretna dynamika wzrostu będzie się różnić w zależności od rynku. Najwyższe będą w krajach byłego ZSRR, natomiast na wszystkich naszych rynkach spodziewamy się dwucyfrowej dynamiki wzrostu" - napisał, pytany o dynamikę wzrostu rynków dystrybucji IT w poszczególnych krajach, w których działa grupa.

Spółka monitoruje zarówno sytuację na granicy polsko-białoruskiej, jak i niepokoje na linii Rosja-Ukraina. Tziamalis uspokaja, że obie sytuacje nie mają wpływu na wyniki spółki. Jak podał, gdyby w skrajnym scenariuszu na Ukrainie wybuchł konflikt, spółka jest do tego dobrze przygotowana.

"Mamy zabezpieczone ryzyko walutowe i kredytowe, a w razie potrzeby będziemy w stanie przekierować przychody na inne rynki, na których jesteśmy obecni" - napisał.

Asbis nadal poszukuje akwizycji. Tziamalis, pytany podczas czatu o ewentualne inwestycje w inne spółki notowane na GPW, nie wykluczył takiej możliwości.

Spółka nie wyklucza również skupu akcji własnych.

"Program skupu akcji własnych może być w naszych przyszłych planach. Nie wykluczamy tego, ponieważ uważamy, że wycena spółki jest wyjątkowo niska i zasługuje na więcej" - powiedział dyrektor.

Nowa marka własna Asbis, Aeno zajmujące się małym AGD, może wygenerować w pierwszym kwartale 2022 roku dodatkowy 1 mln USD marży brutto, podał Tziamalis. Produkty Aeno dostępne są w Czechach, Rumunii, Rosji, Białorusi i na Ukrainie. Pełna oferta ma pojawić się w I-II kw. przyszłego roku.

Począwszy od raportu rocznego za 2021 r. spółka chce publikować dane o udziale marek własnych w sprzedaży. Celem firmy jest, by wynosiła on 5-8 proc. łącznych przychodów. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki