REKLAMA

Amerykanie wypchnęli Chińczyków z rumuńskiego atomu

2020-01-24 10:00
publikacja
2020-01-24 10:00

Rumunia zerwie umowę z Chińczykami ws. budowy trzeciego i czwartego reaktora elektrowni atomowej w Cernavodzie - ogłosił premier Orban. Zapowiedź pojawia się blisko pół roku po tym, jak chińska firma trafiła na "czarną listę" w USA, a prezydenci obu krajów podpisali deklarację współpracy amerykańsko-rumuńskiej w dziedzinie energetyki jądrowej.

/ fot. INQUAM PHOTOS / Reuters

Chińczycy od kilku lat sygnalizowali zainteresowanie rumuńskim atomem. Jeszcze w 2015 r. państwowe spółki Nuclearelectrica oraz China General Nuclear Power Corp. (CGN) podpisały protokół ustaleń (memorandum of understanding), na mocy którego miały powstać dwa nowe reaktory w elektrowni w Cernavodzie.

Sprawy nabrały tempa w ubiegłym roku. W maju strony zawarły wstępną umowę dot. budowy i obsługi reaktorów. Jednak w sierpniu CGN została oskarżona przez amerykański Departament Handlu o "angażowanie się lub umożliwianie starań o zdobycie zaawansowanych, amerykańskich technologii nuklearnych i materiałów do celów wojskowych w Chinach" i wpisana na "czarną listę", co formalnie odcięło ją od produktów wytwarzanych przez amerykańskie firmy.

Niespełna tydzień później prezydenci Trump i Iohaniss podpisali w Waszyngtonie deklarację o pogłębieniu współpracy amerykańsko-rumuńskiej w dziedzinie energetyki jądrowej. We wrześniu przedstawiciele władz obu krajów podpisali protokół ustaleń dot. tej kwestii.

Przed kilkoma dniami premier Ludovic Orban ogłosił w rozmowie z Hotnews.ro, że Rumunia wycofa się z umowy z Chińczykami ws. budowy trzeciego i czwartego reaktora w jedynej elektrowni atomowej w kraju. - Jest dla mnie jasne, że partnerstwo z chińską firmą nie zadziała - powiedział. I dodał, że rząd już rozpoczął poszukiwania nowego partnera i finansowania projektu.

Rumunia jest drugim (po Węgrzech) największym odbiorcą chińskich inwestycji bezpośrednich wśród krajów "nowej" Unii Europejskiej. W ostatniej dekadzie Chińczycy zainwestowali tam 1,25 mld dol. - wynika z danych Rhodium Group.

W Państwie Środka funkcjonuje ok. 45 elektrowni atomowych oraz trwa budowa kolejnych 12 - podaje World Nuclear Association. Pod względem wielkości produkcji energii przez elektrownie jądrowe Chiny zajmują trzecie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Francji.

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
ajwaj
Tak na marginesie,
2-5-10 tygodni ma Rumuinia OK cós jak elektrownia atomowa,
i co potem???

W UKR sa bomby (bez ladunku Rosjan), kiedy to trzasnie bedzie grzyb do ksiezyca.

Chodzi o zaniedbane konserwacje (np. Rowno=nie daleko) + 7 jadrowych elektr. UKR. Rosjanie to "wrogi" sekty PIS. NEOCON ma gleboko
Tak na marginesie,
2-5-10 tygodni ma Rumuinia OK cós jak elektrownia atomowa,
i co potem???

W UKR sa bomby (bez ladunku Rosjan), kiedy to trzasnie bedzie grzyb do ksiezyca.

Chodzi o zaniedbane konserwacje (np. Rowno=nie daleko) + 7 jadrowych elektr. UKR. Rosjanie to "wrogi" sekty PIS. NEOCON ma gleboko Polske i czym np.
Kupta se schrony jadrowe, bo Morawietz nic nie zbuduje, ale nieszczescia dla Polski ida. BOSS Kaczynski-Kalskstein nie ucieknie, ale z tego nic nie pocieszy
open_mind
Coś jak by Irańskie rakiety miały opóźnione działanie, bo USA ogłasza coraz więcej:

U 34 członków amerykańskiej US służby zdrowia zdiagnozowały urazowe uszkodzenie mózgu po irańskim ataku rakietowym.
cek
nasi sa gupsi niz lewy but trumpa , wycycka nas bez mydła przez tych głupoli na szczycie władzy
muchol90
Bardzo dobrze, Polska i kraje regionu będą dyktować warunki ruskim bo słabną w oczach.
ajwaj
""CGN została oskarżona przez amerykański Departament Handlu"" :)
Kiedy kal-boje wygrywali, wasale musieli stosowac "wolny rynek" tzn. wykluczac swój rozwój na koszt Jankesów. Z USA jest postepujaco gorzej > "wolnego handlu" nie ma, sa represje, sankcje, blokady

Super statek=el.
""CGN została oskarżona przez amerykański Departament Handlu"" :)
Kiedy kal-boje wygrywali, wasale musieli stosowac "wolny rynek" tzn. wykluczac swój rozwój na koszt Jankesów. Z USA jest postepujaco gorzej > "wolnego handlu" nie ma, sa represje, sankcje, blokady

Super statek=el. atomowa itd.
""Rosyjska pokojowa technologia nuklearna przejmuje świat. Rosja wstrząsa Japonią, USA i Europą Zachodnią. Japonia, która wstrzymała budowę reaktorów nowej generacji dosłownie w przeddzień ich uruchomienia, nieoficjalnie zwraca się do Rosji o pomoc techniczną.
Jeśli chodzi o dostawy wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych, Rosja jest na pierwszym miejscu. Zapewnia pomoc techniczną na dużą skalę w badaniach jądrowych Chinom i Indiom. Kpiąco patrząc na opóźnioną Japonię

Chiny, które są jedną z wiodących światowych potęg w stosowaniu pokojowego atomu, nadal importują rosyjskie technologie produkcji energii atomowej. Również Indie planują budowę reaktorów na wodę lekką z pomocą Rosji. Obecnie Rosja ma w swoim portfolio około 35 zamówień na budowę elektrowni jądrowych na całym świecie.

!!! CÒS dla PISy :)

""W sierpniu 2019 r. Budżet nie został zatwierdzony, a wspólny japońsko-francuski projekt Astrid dotyczący szybkiego reaktora sodu został zamknięty. Zmarnowane przez Japonię 10 miliardów dolarów zmarnowane na pierwszy japoński reaktor szybkiego neutronu Mondzyu (elektrownia jądrowa zlokalizowana w mieście Tsuruga w prefekturze Fukui, decyzja rządu japońskiego o pozbyciu się go w 2016 r. - ) Zmarnowana. Wkład Japonii w badania nad projektem Astrid przekroczył 200 milionów dolarów, ale projekt nie został ukończony.""
ajwaj
Co w Rosji pracuje u Japonców itd. marza
___________________
""Rosja rozpoczęła eksploatację szybkiego reaktora neutronowego sodu BN-800 z czynnikiem chłodzącym w 2015 roku. Japonia marzy o rozpoczęciu komercyjnego wykorzystania tego typu reaktorów dopiero w latach dwudziestych.

ROSATOM, który odgrywa
Co w Rosji pracuje u Japonców itd. marza
___________________
""Rosja rozpoczęła eksploatację szybkiego reaktora neutronowego sodu BN-800 z czynnikiem chłodzącym w 2015 roku. Japonia marzy o rozpoczęciu komercyjnego wykorzystania tego typu reaktorów dopiero w latach dwudziestych.

ROSATOM, który odgrywa ważną rolę w energetyce jądrowej w Rosji, jest korporacją państwową. Główną różnicą między jego działalnością a działalnością amerykańskich, europejskich i japońskich firm pracujących z energią jądrową jest to, że Rosatom działa w ramach jednego scentralizowanego systemu, podczas gdy jego zachodni partnerzy są związani różnymi ograniczeniami ze strony rządów, struktur biznesowych i organy samorządu terytorialnego.

Rosja zapewnia aktywną pomoc techniczną Japonii w odbudowie reaktorów w elektrowni jądrowej Fukushima-1

W lipcu 2019 r. Republikański senator, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Środowiska i Spraw Publicznych, John Barasso, wydał oświadczenie stwierdzające, że „nadmierne poleganie na dostawach wzbogaconego uranu z Rosji jest zagrożeniem”. Według poinformowanych amerykańskich biznesmenów Rosja dostarcza do 40% wzbogaconego uranu, którego potrzebuje USA. W kwietniu 2019 r. Departament Handlu USA zwrócił uwagę na ten fakt w swoim raporcie, który również przedstawił go jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Od czasu wypadku w elektrowni jądrowej Three Miles Island w 1979 r. W Stanach Zjednoczonych amerykański przemysł jądrowy praktycznie przestał istnieć. I pozostaje faktem, że teraz Ameryka musi polegać na Rosji w pozyskiwaniu paliwa jądrowego do reaktorów elektrowni jądrowych.

Japonia również w dawnych czasach aktywnie rozwijała technologie nuklearne, wspierając tę ​​politykę na szczeblu państwowym. W przemysł jądrowy zainwestowano kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Chociaż nasz kraj nie posiada broni nuklearnej, japońscy inżynierowie aktywnie zaangażowali się w szybkie reaktory i technologie wzbogacania uranu. Jednak po wypadkach w naszych elektrowniach jądrowych całkowicie straciliśmy wiodącą pozycję w branży na świecie - Japan.""
bangladesznadwisla
a polski atom gdzie?
ile można spalać syfiasty wągiel
talmud
jak to gdzie ? ...w "chameryce".....musisz "kupic" gaz f-35 pare innego złomu & voile....."aaaaatom". :):)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki