REKLAMA

Ambasador USA interweniuje u ministra Adamczyka ws. Ubera

2019-01-09 11:40
publikacja
2019-01-09 11:40

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie odstąpienia od przepisów, które miały zamknąć polski rynek dla firmy Uber - donosi "Fakt".

fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Dziennik dotarł do korespondencji, jaką miała skierować do ministra Adamczyka Georgette Mosbacher pod koniec października. 17 października resort infrastruktury skierował do komisji prawnej Rady Ministrów projekt ustawy o transporcie drogowym, w którym pojawiły się zapisy blokujące działalność Ubera w Polsce. Był to inny projekt niż ten, nad którym wcześniej pracowano i który opiniował Uber i taksówkarze.

Ambasador USA w swoim liście zażądała odstąpienia od projektu i zagroziła, że w przeciwnym razie może to zamrozić planowane inwestycje amerykańskie w Polsce.

– Potraktowała nas jak republikę bananową. Choć minister tłumaczył jej, że Uber działa bezprawnie w Polsce, była głucha na argumenty – mówił rozmówca "Faktu" z Kancelarii Premiera, które również dostało kopię listu. – Być może odbędzie się jeszcze jakaś gra pozorów, ale przed wyborami nic się nie wydarzy, bo nikt nie postawi się naszemu największemu sojusznikowi – dodaje.

List ambasador Mosbacher to nie pierwsza taka sytuacja od czasu objęcia przez nią urzędu. W listopadzie przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego list komentujący polskie śledztwo ws. środowisk neonazistowskich w Polsce oraz materiału telewizji TVN na ten temat. W liście Mosbacher wyraziła "głębokie zaniepokojenie niedawnymi zarzutami wysuwanymi przez przedstawicieli polskiego rządu wobec dziennikarzy i kierownictwa TVN i Discovery".

Pismo od ambasador otrzymał niedawno także minister zdrowia Łukasz Szumowski. Mosbacher wyrażała w nim zaniepokojenie prowadzoną przez resort polityką lekową. Chodziło o rzekomą możliwość „niesprawiedliwego potraktowania” firmy Roche/Genetech.

KWS

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
pbi2000
Kraj, w którym uchwala się ustawy poniżej 24h i wprowadza daleko idące zmiany w podatkach w 2-3 miesięce niestety jest Repoubliką Bananową. W Wielkiej Brytanii konsultacje dot. zmian podatkowych trwają miniumum 3 lata. Polscy politycy dalej nie rozumieją, że ambasador USA jest przedstawicielem gospodarki USA, a nie reprezentantem Kraj, w którym uchwala się ustawy poniżej 24h i wprowadza daleko idące zmiany w podatkach w 2-3 miesięce niestety jest Repoubliką Bananową. W Wielkiej Brytanii konsultacje dot. zmian podatkowych trwają miniumum 3 lata. Polscy politycy dalej nie rozumieją, że ambasador USA jest przedstawicielem gospodarki USA, a nie reprezentantem historii i uczestnikiem rautów unikającym kontaktów z biznesem, żeby nie być posądzonym o "pobieranie korzyści majątkowych" jak w przypadku naszych ambasadorów.
prezes_jan
I tak powinien reagować urzędnik. Brawo dla Pani Ambasador!
kaczka-po-smolensku
Madame Mosbacher jak na swój wiek wygląda świetnie !! z pisowskim bezprawiem trzeba jechać krótko.
jes
Ustawowo powinno się zabronić działanie "złotówek", np takiej Sawy, gdzie cham taksówkarz potrafi odmówić kursu z lotniska, bo trasa za krótka. Będzie konkurencja to od razu podniesie się im poziom kultury i spadną ceny, i zniknie przekonanie że to oni robią łaskę klientom.
kaczka-po-smolensku
Potraktowała nas jak republikę bananową
:) a czy ten kraj nad wisłą mozna traktowac inaczej ? Prezydent jak on sie nazywa obłuda uda na kolanach błaga o więcej wojsk ,kupujemy złom za ciężkie dolary który nas nie obroni przed niczym .Politycy zdrady narodowej czyli Po tez nigdy nie byli lepsi ,juz sam
Potraktowała nas jak republikę bananową
:) a czy ten kraj nad wisłą mozna traktowac inaczej ? Prezydent jak on sie nazywa obłuda uda na kolanach błaga o więcej wojsk ,kupujemy złom za ciężkie dolary który nas nie obroni przed niczym .Politycy zdrady narodowej czyli Po tez nigdy nie byli lepsi ,juz sam master stwierdzil o robeniu laski za darmo czy taki kraj mozna traktować poważnie ???
xyon
I bardzo dobrze! Taksówkarze płaczą na konkurencje ze strony ubera stąd ta DURNA ustawa. Dajcie ludziom prawo wyboru - ci co chca jechac uberem niech se nim jada, komu uber nie pasuje niech jedzie taksówka. Czemu Państwo chce WSZYSTKO regulować i zakazywać? Komu szkodzi uber poza taksówkarzom? No pytam komu?
samsza
Ja też chcę wiedzieć jaki jest "argument" ministra, że firma, która działa na całym świecie (70% przychodów w USA) nie może działać w Polsce. Jeżeli jeszcze nie stworzyli "właściwego" otoczenia prawnego, to czemu nie wezmą się do roboty, zamiast zakazywać?
czajos
Uczcie się polscy politykierzy jak się dba o interesy własnego kraju.
Nie szukaniem trotylu na korze brzozowej ale reprezentowaniem interesów firm a co za tym idzie gospodarki.
karbinadel
No i wyobraź sobie, co by było, gdyby polski ambasador w USA zainterweniował w sprawie ustawy godzącej w interesy jakiejś polskiej prywatnej firmy. Nawet by nikt o tym nie napisał :)
jacyna2017
Wyskoczyłeś jak PO z tą brzozą! Czy oddanie śledztwa i wasalskie umizgi w sprawie katatrofy rządowego samolotu nazywasz dbaniem o interesy!? Pomyśl jak USA, które dbają o interes, zachowałaby się w tej sytuacji!? Kto nie szanuje siebie tego nie szanują inni - zbieramy owoce!!!

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki