REKLAMA

Alior skupi się rozwoju organicznym, poprzez VC chce do '22 zainwestować w 12 spółek

2020-01-17 14:56
publikacja
2020-01-17 14:56

Alior Bank planuje, że poprzez należący do niego fundusz venture capital RBL_VC do 2022 roku zainwestuje łącznie kilkadziesiąt milionów złotych w 12 spółek technologicznych z branży finansowo-ubezpieczeniowej. W nowej strategii Alior Bank skupi się na rozwoju organicznym, nie wyklucza jednak potencjalnych akwizycji - poinformował PAP Biznes wiceprezes Alior Banku, Marcin Jaszczuk.

/ Alior Bank
"Do tej pory zrealizowaliśmy dwie transakcje, ale w perspektywie nowej strategii, do 2022 roku, chcemy mieć w portfelu 12 takich firm, co oznacza, że rocznie planujemy finalizować 3-4 transakcje. Pojedyncza wartość transakcji wyniesie 3-6 mln zł. W perspektywie nowej strategii planujemy zainwestować w takie spółki w sumie kilkadziesiąt milionów złotych. Część tych spółek będziemy chcieli wspierać w rozwoju poza granicami naszego kraju" - powiedział Marcin Jaszczuk.

Dodał, że bank poprzez RBL_VC zainteresowany jest inwestycjami w spółki technologiczne z branży finansowo-ubezpieczeniowej, które znajdują się na wczesnym etapie rozwoju.

"Szukamy najciekawszych rozwiązań na rynku. Poszukujemy rozwiązań, które po stronie banku zaowocują dodatkowymi przepływami pieniężnymi, polepszeniem działalności operacyjnej oraz będą wartością dodaną dla naszych klientów w formie nowych produktów czy usług" - powiedział Jaszczuk.

"Zainwestujemy w spółki na wczesnym etapie rozwoju, które oferują ciekawe rozwiązania dla segmentu detalicznego, klienta korporacyjnego, ale także umożliwiające optymalizację działalności operacyjnej w banku" - dodał.

Poinformował, że Alior Bank nie planuje przejmować kontroli kapitałowej nad tymi spółkami, interesują go pakiety mniejszościowe.

"Chcemy budować ekosystem współpracy z firmami technologicznymi, to będzie istotny element naszej nowej strategii. W centrum naszego zainteresowania są spółki z Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział Jaszczuk.

Według wcześniejszych informacji, Alior Bank planuje przedstawić strategię na lata 2020-2022 pod koniec stycznia.

"W nowej strategii nasze podejście się nie zmieni. Stawiamy na rozwój organiczny, ale nie wykluczamy potencjalnych inwestycji, jeśli uzupełniłyby naszą bieżącą działalność operacyjną. Dzisiaj nie jesteśmy w żadnym procesie" - powiedział Jaszczuk.

RBL_VC to fundusz venture capital należący do Alior Banku. Powstał w 2018 roku jako jeden z pierwszych w Polsce. Alior Bank powołał do działania swój fundusz CVC w ramach RBL_Innovation by Alior Bank, czyli zespołu, którego jednym z kluczowych zadań jest m.in. budowa ekosystemu firm technologicznych.

W listopadzie 2018 roku Alior Bank poprzez swój wehikuł inwestycyjny zainwestował w PayPo 4 mln zł. Bank objął wtedy 20 proc. udziałów w polskim fintechu specjalizującym się w odroczonych płatnościach. We wrześniu 2019 roku Alior Bank zainwestował kolejne 1,3 mln zł w tę spółkę.

W czwartek fundusz venture capital Alior Banku wraz z BNP Paribas i PKO BP wspólnie zainwestowali w polską spółkę Autenti, oferującą platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów.

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki