REKLAMA
APOGEUM IV FALI

60 mln zł na likwidację kopciuchów z budżetu Warszawy

2019-12-12 07:21
publikacja
2019-12-12 07:21

Warszawa w 2020 r. przeznaczy na edukację blisko 5 mld zł, a na program likwidacji kopciuchów 60 mln zł – zapewniają PAP radni Koalicji Obywatelskiej. Przyznają jednak, że nie obędzie się bez cięć.

fot. Michal Dyjuk / / FORUM

W czwartek podczas sesji Rady m. st. Warszawy radni zajmą się budżetem na 2020 r. Dorotę Łobodę (KO), przewodniczącą Komisji Edukacji, PAP zapytała o plany budżetowe.

"Nie oszczędzamy na inwestycjach, bo one są priorytetowe(...). Będziemy zgodnie z planem budować nowe szkoły i przedszkola, natomiast niestety będziemy musieli oszczędzić na bieżących remontach stołecznych szkół" - odpowiedziała radna Łoboda.

"Normalnie planowaliśmy w budżecie 130 mln zł na remonty w stołecznych placówkach oświatowych, a w tej chwili w budżecie będzie na to 70 mln zł, a więc 60 mln musimy oszczędzić" - wyliczyła przewodnicząca komisji edukacji.

"Dzielnice dostały już informacje, że muszą zmniejszyć planowany budżet remontowy z uwagi na cięcia budżetowe wynikające ze zmian wprowadzanych przez rząd" - dodała. Jej zdaniem oznacza to, że dzielnice będą mogły zaplanować wydatkowanie w 2020 r. średnio 100 tys. zł na jedną placówkę.

Łoboda zaznaczyła równocześnie, że edukacja zawsze jest jednym z priorytetów. "W 2020 r. budżet przeznaczony na edukację to blisko 5 mld zł - dokładnie 4,783 mld zł. A dla porównania, w zeszłym roku było to 4,4 mld zł" - powiedziała. Dodała, że są to plany budżetowe, a ostateczny kształt budżetu zostanie ustalony podczas czwartkowej sesji rady miasta.

Przewodnicząca Komisji Edukacji podniosła też sprawę podwyżek płac nauczycieli, które są przyznawane przez rząd. "Ale musimy tak zaplanować budżet, żeby uwzględnić taką ewentualność, że być może będziemy musieli we wrześniu się do tego dołożyć" - podkreśliła. Wskazała, że w budżecie państwa na przyszły rok nie zostały uwzględnione 6-procentowe wzrosty wynagrodzeń dla nauczycieli, zakładane przez MEN od września 2020 r.

Marek Szolc (KO), przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, pytany przez PAP o plany budżetowe, zaczął od stwierdzenia, że "rząd postanowił wyciągnąć z kieszeni Warszawy ponad miliard złotych" i miasto musi skupić się na najbardziej kluczowych planach, m.in. na programie likwidacji kopciuchów.

Szolc wyjaśnił, że w wieloletniej prospektywnie jest to jedna z najważniejszych spraw. W 2020 r. na ten cel zostanie przeznaczonych 60 mln zł. Podkreślił, że te pieniądze miasto musi wydać, by zgodnie z uchwałą antysmogową dla Mazowsza, usunąć stare piece. Od 2023 r. piece niespełniające norm emisyjnych nie będą mogły być używane do ogrzewania domów.

"Tutaj nie zrobiliśmy cięć, biorąc pod uwagę politykę klimatyczną miasta, poprawę jakości powietrza i konieczność zapewnienia mieszkańcom źródła ciepła w domach" - dodał radny KO.

"W nowym programie (...) likwidacji kopciuchów, który działa od października tego roku, zostało już złożonych ponad 700 wniosków o dotacje, jest to dwa razy więcej niż w poprzednich latach za cały rok" - podał szef komisji ochrony środowiska. Wskazał też, że w Warszawie trzeba będzie wymienić ok. 3-4 tys. pieców rocznie w kolejnych latach, aby wypełnić wymogi uchwały antysmogowej. (PAP)

dka/ jann/ aj/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki