REKLAMA

5,8 mld USD kary dla sześciu wielkich banków

2015-05-20 16:17
publikacja
2015-05-20 16:17
fot. Associated Press / EastNews

Sześć wielkich banków zapłaci łącznie 5,8 mld USD kary za gigantyczne oszustwa na rynku finansowym. Piątka z ukaranych przyznała się do manipulacji kursami walutowymi.

(fot. Associated Press / EastNews)

Wśród ukaranych znalazły się największe banki inwestycyjne świata. Do manipulacji na rynku walutowym przyznały się Citicorp, JPMorgan, Barclays oraz Royal Bank of Scotland. Traderzy potajemnie wymieniali się na internetowych czatach zakodowanymi informacjami w celu manipulowania kursami wymiany walut. Oszuści dogadywali się m.in. aby nie kupować/sprzedawać danej waluty w określonych porach dnia, przez co wzajemnie chronili swoje pozycje.  Do nieprawidłowości dochodziło m.in. na parach z dolarem oraz euro. 

Zgodnie z oświadczeniem Departamentu Sprawiedliwości Citigroup zapłaci 925 mln USD kary, Barclays 650 mln USD, JP Morgan 550 mln USD, a Royal Bank of Scotland 295 mln USD. Dodatkowo Barclays zapłaci kolejne 1,3 mld USD kary w związku z wcześniejszymi postanowieniami urzędów brytyjskich i  Nowojorskiego Departamentu Finansów.

Z kolei UBS przyznał się do manipulacji na rynku stóp procentowych. Szwajcarski bank, jako podmiot który jako pierwszy zgłosił się do śledczych, otrzymał immunitet w sprawie walutowej. USB zostanie ukarane grzywną w wysokości 203 mln USD.

Dodatkowo banki zostały ukarane przez FED za niebezpieczne praktyki rynkowe. Karę ustalono na przynajmniej 1,6 mld USD. Wśród ukaranych oprócz wspomnianej piątki znalazł się także Bank of America, który zapłaci 205 mln USD.

A.T.

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (38)

dodaj komentarz
~xx
cala prawda o bankach https://bylambankowymtrolem.wordpress.com/2015/05/02/bylam-bankowym-trolem/
~zerro
...banki zapłacą z pieniędzy depozytariuszów, podatników lub z dodrukowanych:) ONI ŚMIEJĄ SIĘ Z TYCH KAR. Jedynie upadłość lub zakaz prowadzenia działalności bankowej może zachęcić zarządców i właścicieli banków do właściwego nadzoru zarządów. Dziś premiowani są od zysku i nie zawahają się przed wszelkimi ...banki zapłacą z pieniędzy depozytariuszów, podatników lub z dodrukowanych:) ONI ŚMIEJĄ SIĘ Z TYCH KAR. Jedynie upadłość lub zakaz prowadzenia działalności bankowej może zachęcić zarządców i właścicieli banków do właściwego nadzoru zarządów. Dziś premiowani są od zysku i nie zawahają się przed wszelkimi manipulacjami (nawet kreatywną księgowością) aby zadowolić rządnych zysku akcjonariuszy, właścicieli, rad...
~jk
A u nas były minister finansów twierdził że pierwszy milion trzeba ukraść. Hm ciekawe czy by to powtórzył w rozmowie z redaktorem w Polsacie gdyby go o to zapytał, czy by się tego wyparł? A wiecie który to minister chociaż wtedy jeszcze nie minister mi to powiedział? W knajpie oczywiście?
~Coroner
To się dopiero zacznie rozwijać. Takie działania to są poważne przestępstwa finansowe przeciwko ludzkości. Zaczniemy powoli wyciągać wyroki długoletnich więzień i śmierci dla bohaterów, których w każdej gałęzi biznesowo ekonomicznej mamy jak robali.
~rrr
powini ich wsadzić oni sa gorsi niz kryminaliscie przez nich cierpia miliony doprawadzili do rozwalenia swiata
~oszukany
Moim zdaniem to 10% wyłudzonej kwoty, Karę skasowali nie ci którzy stracili.
To jest byznes, sorry BYZNES.
~Dżejms
Raz - komu zapłacą? Oszukanym?
Dwa - powinni im odebrać koncesję a majątek sprzedać i rozdać pokrzywdzonym.
W przeciwnym razie - śmiech na sali.
~Marks
Każdy bank zarobił pewnie kilka mld, więc ta zrzuta 5,8 mld to niewielkie koszty operacyjne. I co, ktoś idzie siedzieć? Nie. Ciekawe ile na franku wykręcili.
~Tomek
Jak już to koszty finansowe, sory ale to już zboczenie zawodowe silniejsze od mnie
~Jan_bez_ziemi
Pamiętaj. 24 maja - ogólnopolski dzień walki z bulem :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki