47 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie euro byłoby "czymś złym"

Odsetek Polaków, którzy oceniają, że wprowadzenie euro zamiast złotego byłoby ogólnie rzecz biorąc "czymś złym", wynosi 47 proc. - wynika z grudniowego badania Kantar Public. W czerwcu taką opinię podzielało 50 proc. respondentów.

(YAY Foto)

Kantar opublikował w piątek badanie z którego wynika, że przekonanie o tym iż wprowadzenie w Polsce euro byłoby czymś złym, częściej deklarują osoby o poglądach prawicowych (58 proc. wskazań), potencjalny elektorat Prawa i Sprawiedliwości (62 proc.), osoby powyżej 50-tego roku życia oraz ci, którzy bardzo interesują się polityką (59 proc.).

Pozytywnie - jak wynika z badania - taką zmianę częściej oceniają wyborcy Platformy Obywatelskiej (30 proc.), Nowoczesnej (29 proc.), a także te z wykształceniem wyższym (25 proc.) oraz o poglądach lewicowych (26 proc.).

Przeważają opinie, że wpływ wprowadzenia euro na sytuację polskich gospodarstw domowych będzie negatywny. 57 proc. respondentów uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 12 proc. tych, którzy spodziewają się pozytywnych zmian. 10 proc. badanych uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację jego gospodarstwa domowego. 21 proc. nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Prawie połowa społeczeństwa (49 proc.) jest przekonana, że przystąpienie Polski do strefy euro będzie miało niekorzystny wpływ na gospodarkę. 17 proc. badanych uważa, że wpływ ten będzie korzystny, a 8 proc. respondentów sądzi, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na polską gospodarkę. Co czwarty ankietowany (26 proc.) nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Prawie połowa Polaków (47 proc.) uważa, że przystąpienie do strefy euro będzie niekorzystne dla ich poczucia tożsamości narodowej. Blisko 20 proc. sądzi, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na ich tożsamość narodową, a 11 proc. - oceniło, że wpływ ten będzie korzystny. 23 proc. pytanych nie ma opinii na ten temat.

8 proc. respondentów uważa, że Polska powinna przyjąć euro w ciągu najbliższych 5 lat, 10 proc. jest zdania, że miałoby to być za ok. 6 - 10 lat, a 15 proc. chciałoby przyjęcia tej waluty za więcej niż 10 lat. Przeciwnych przyjęciu euro kiedykolwiek jest 47 proc. ankietowanych.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dn. 16 grudnia 2017 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1059mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Małgorzata Dragan

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 14 michalshk

Znając życie badanie przeprowadzono wśród ludzi którzy twierdzą że nie płacą żadnych podatków a pieniądze na programy socjalne biorą się z rządu.

! Odpowiedz
5 3 tindala

fajny argument :)
No to ja: "popatrzcie na Szwajcarię co oznacza własna waluta"
Oczywiście wyrywamy cały kontekst historyczny, społeczny, ekonomiczny - tylko se rozmawiamy jak Turecki z Tureckim.

! Odpowiedz
4 5 rekin1986

Wenezuela nie ma waluty twardej tylko miękką czyli nie możesz jej wywozić poza granicę kraju w którym jest walutą narodową

Wenezuela chciała oprzeć gospodarkę na petro dolarach które miały być ze sprzedazy ropy cena miała być zawsze ponad 100 dolarów a tu lipa ropa w dół zielone do góry i lipa nawet jedzenie u siebie jest za drogie a jak się nie ma dewiz zróżnicowanych to sobie politykę monetarną i gospodarkę można wsadzić w nos

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 3 ri1212

Popatrzcie na Wenezule co oznacza własną waluta.

! Odpowiedz
22 28 tindala

Wygląda na to że niektórym się wydaje że przyjęcie euro uczyni z Polski drugie Niemcy.
Predzej uczyniłoby z nas drugą Grecję .
Szczęśliwie perspektywa to odległa.

! Odpowiedz
10 26 prosefor

To raczej euro w całej UE powinno byc zastąpione złotówką i tylko NBP powinien zachować prawo emisji. Zreszta, jeszcze przyjdzie czas, ze beda nas prosić nie tylko o możliwość zamieszkania w Polsce ale również o to aby ich lokalne "elyty" zastąpić polskimi elitami.

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
23 26 silvio_gesell

Prawidłowy tytuł powinien być: „Stosunek przeciwników do zwolenników przyjęcia euro wynosi 49:17”

! Odpowiedz
18 20 zenonn

Reszta z 47%?.
Jestem dumny, ze jestem wolakiem i rządzi mną pierwszy sekretarz ze staromiejskiej.
Wolska od morza do morza i morza?
Każde województwo powinno być niezależne. Nie ma zgody elit na to?
Elity na żyrandole, a ja i moja wieś woli być częścią imperium europejskiego, stanów zjednoczonych europy, związku socjalistycznych republik europejskich.
Patryjotów trzeba, jak rząd będzie spieprzał przez nowe zaleszczyki?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 3 raf2004

Wszystko zależy od tego po jakim kursie wymienią nam złotówki. To co w tej chwili chce zrobić rząd to zabrać wszystkich Polaków do kantoru i wymienić im złote po nieznanym kursie. Czy to ma jakikolwiek sens ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,11% 3,8760
2019-11-19 06:24:00
EUR/PLN -0,08% 4,2922
2019-11-19 06:24:00
EUR/USD 0,03% 1,1074
2019-11-19 06:24:00
CHF/PLN -0,18% 3,9145
2019-11-19 06:24:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil