4,7 miliarda euro Unia wydała nieprawidłowo

Ponad 4 miliardy 700 milionów euro z całego budżetu za 2010 rok, Unia Europejska wydała nieprawidłowo. Tak wynika z opublikowanego raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który od siedemnastu lat ocenia wykonanie unijnego budżetu.

Dochody Unii Europejskiej w 2010 roku wyniosły prawie 128 miliardów euro, a wydatki - 122 miliardy euro. Poziom błędu w wydatkach szacowany jest na 3,7 procent .

Najwięcej , bo 47 procent unijnego budżetu przeznaczono na rolnictwo, około jednej trzeciej na politykę spójności, energię i transport. W grupie Rolnictwo i zasoby naturalne, szacowany poziom błędu wyniósł 2,3 procent czyli nieco powyżej progu istotności.

Raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego stwierdza, że im prostszy system dopłat, tym mniej popełnianych jest błędów. Takim dobrym przykładem mogą być płatności bezpośrednie - podaje Europejski Trybunał Obrachunkowy.

Szacowany przez Trybunał poziom błędu w wydatkach w grupie Spójność, energia i transport, był wyższy niż w 2009 roku i zeszłym roku i wynosił 7,7 procent unijnego budżetu.

Za poziom błędu Europejski Trybunał Obrachunkowy uznaje taki stan , przy którym płatność nie powinna być w ogóle dokonana w pełnej wysokości.

Polska jako kraj, korzystający w dużym stopniu ze wsparcia Unii Europejskiej, trafiła do badanej przez Trybunał próby. Polska polityka spójności została oceniona jako skuteczna. Generalna ocena dla całej Unii mówi o częściowej skuteczności. Jeżeli chodzi o Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - uznano, że w Polsce jest on częściowo skuteczny.

Europejski Trybunał Obrachunkowy oceniał wiarygodność rozliczeń oraz legalność i prawidłowość transakcji stanowiących podstawę rozliczeń. Trybunał nie ocenia poszczególnych państw członkowskich lecz wykonanie budżetu w skali całej Unii Europejskiej.Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil