REKLAMA

135 mln Amerykanów oddycha zanieczyszczonym powietrzem [Raport]

2021-04-21 08:52
publikacja
2021-04-21 08:52
fot. Venturelli Luca / Shutterstock

Ponad czterech z dziesięciu Amerykanów (135 mln ludzi) oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a osoby kolorowe są o 61 proc. bardziej narażone na ten problem niż osoby białe - wynika z dorocznego raportu opublikowanego w środę przez Amerykańskie Stowarzyszenie Płucne.

W swoim 22. raporcie pt. "Stan powietrza" stowarzyszenie stwierdziło również, że zmiany klimatyczne nadal pogarszają zanieczyszczenie powietrza.

"Ten raport zwraca uwagę na pilną potrzebę ograniczenia zmian klimatycznych, oczyszczenia powietrza i postępu w zakresie sprawiedliwości dotyczącej środowiska naturalnego" – podkreślił w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny American Lung Association, Harold Wimmer.

Mamy "realną szansę, aby zająć się wszystkimi trzema (problemami) naraz - i aby to zrobić, musimy skupić się na zdrowiu i sprawiedliwości zdrowotnej, jak odejść od spalania i paliw kopalnych do czystej, odnawialnej energii" - wskazał.

Raport 2021 obejmuje dane z lat 2017-19, a więc wszelkie spadki zanieczyszczeń w ubiegłym roku z powodu ogólnokrajowego lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa nie zostały uwzględnione.

Lata 2017, 2018 i 2019 były również jednymi z sześciu najgorętszych okresów w zarejestrowanej historii pomiarów na świecie. W raporcie stwierdzono, że zmiany klimatyczne nadal pogarszają zanieczyszczenie powietrza; wiele zachodnich społeczności ponownie doświadczyło rekordowych skoków zanieczyszczenia, głównie z powodu dymu podczas pożarów lasów i zarośli.

Raport dotyczy dwóch głównych rodzajów zanieczyszczeń powietrza, które nękają Stany Zjednoczone: smogu (znanego również jako ozon przypowierzchniowy/ troposferyczny) i sadzy (znanej jako pył zawieszony). Smog tworzy się w ciepłe, słoneczne dni; zwiększa się przez substancje chemiczne, które wydostają się z rur wydechowych pojazdów oraz z kominów elektrowni i zakładów przemysłowych. Cieplejsze temperatury zwiększają prawdopodobieństwo tworzenia się ozonu. Z kolei zanieczyszczenie sadzą jest bardziej zabójcze i stanowi większe zagrożenie dla zdrowia niż smog, powodując więcej przedwczesnych zgonów i raka płuc - stwierdziło Amerykańskie Stowarzyszenie Płucne.

Po raz kolejny najbardziej zanieczyszczone miasta w kraju miał stan Kalifornia, głównie z powodu swojej geografii i pogody. Los Angeles, Bakersfield i Visalia znalazły się na szczycie listy pod względem smogu; Bakersfield, Fresno i Visalia wiodły prym pod względem zanieczyszczenia sadzą.

Według raportu najczystsze miasta w USA to: Burlington w stanie Vermont, Charlottesville w stanie Wirginia, Elmira-Corning w stanie Nowy Jork, Honolulu oraz Wilmington w Karolinie Północnej. Aby znaleźć się na tej liście, "miasto nie może doświadczać dni o wysokim zanieczyszczeniu ozonem lub wysokim zanieczyszczeniu cząsteczkami pyłu zawieszonego i znajdować się wśród 25 miast o najniższym całorocznym poziomie zanieczyszczenia cząsteczkami" - czytamy w raporcie, który omawia na swej stronie internetowej dziennik "USA Today".

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
itso_jedenproc_na_wolnosc
a ci tam dalej w kolory się bawią
janekmaly
"a osoby kolorowe są o 61 proc. bardziej narażone na ten problem niż osoby białe" - ha ha ha
Widzę że coraz więcej tych "ekspertów" powinno się leczyć umysłowo.

To co tam Bajden przygotuje? Podatek od oddychania ale tylko dla białych?
Niech się zaorają tak jak UE. Podatek od CO2, deszczu,
"a osoby kolorowe są o 61 proc. bardziej narażone na ten problem niż osoby białe" - ha ha ha
Widzę że coraz więcej tych "ekspertów" powinno się leczyć umysłowo.

To co tam Bajden przygotuje? Podatek od oddychania ale tylko dla białych?
Niech się zaorają tak jak UE. Podatek od CO2, deszczu, wciskanie elektryków i pv, zakaz hodowli bydła, likwidacja fabryk itd.
Chiny już zacierają ręce.

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki