REKLAMA

13 tys. dolarów "za migranta". Opowiedzą za przemyt ludzi

2022-11-30 07:03
publikacja
2022-11-30 07:03

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 4 osobom w sprawie dot. działalności grupy organizującej nielegalne przekraczanie przez obywateli m.in. Syrii i Iraku granicy polsko-białoruskiej i polsko-niemieckiej - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Każdy z migrantów płacił przemytnikom od 10 do 13 tysięcy dolarów.

13 tys. dolarów "za migranta". Opowiedzą za przemyt ludzi
13 tys. dolarów "za migranta". Opowiedzą za przemyt ludzi
fot. UMIT BEKTAS / / FORUM/Reuters

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kaliszu skierował Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Śledztwo w tej sprawie było początkowo prowadzone przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, a następnie przez funkcjonariuszy z placówki Straży Granicznej w Gołdapi.

"Prokurator zarzucił czterem oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwóm osobom kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostałe zarzuty dotyczą organizowania osobom nielegalnego przekraczania granicy państwowej" - przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Prokuratorzy zaznaczyli, że wobec pięciu innych członków grupy przestępczej akty oskarżenia zostały skierowane już na wcześniejszym etapie i postępowanie to zakończyło się skazaniami. "W tym na kary bezwzględnego pozbawienia wolności" - zaznaczyła PK.

"Wobec kierujących grupą przestępczą, jak również przewoźników migrantów, na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował dozór policji, zakaz wzajemnego kontaktowania się, nakaz przebywania w określonym miejscu, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w łącznej kwocie ponad 700 tysięcy złotych" - wyliczyła PK.

Według ustaleń śledczych obywatele Iraku i Syrii z wykorzystaniem zagranicznych biur podróży przejeżdżali do Mińska. Następnie nielegalnie przekraczali granicę białorusko-polską i potem busami byli transportowani do Niemiec. "Każda osoba płaciła przemytnikom od 10 do 13 tysięcy dolarów amerykańskich" - wyjaśniła PK.

Prokuratorzy ustalili, że grupa przemycająca imigrantów działała od września do grudnia 2021 roku zarówno w Niemczech, jak również w woj. podlaskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. "Do przerzutu nielegalnych migrantów spod granicy z Republiką Białorusi przez terytorium Polski pod granicę z Niemcami używano samochodów dostawczych z wypożyczalni, którymi kierowali poszczególni członkowie grupy. W zamian za każdy kurs z Podlasia pod granicę niemiecką otrzymywali zapłatę w wysokości 4 tysięcy złotych" - podała PK.

"Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa dokonała skutecznego przerzutu kilkudziesięciu imigrantów. Na skutek działania funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej udaremniono przerzut 28 osób" - dodała PK.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pdox
Ojej, kolejna "teoria spiskowa" stała się faktem...

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki