REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

10 błędów najczęściej popełnianych przy zakładaniu firmy

2013-02-17 06:02
publikacja
2013-02-17 06:02
Na początku jest euforia, entuzjazm i optymizm. Różowe okulary spadają w momencie, kiedy młody przedsiębiorca musi zapłacić kontrahentom, ZUS-owi, urzędowi skarbowemu, księgowej i właścicielowi lokalu. Niektórych problemów można jednak uniknąć, uświadamiając sobie zawczasu ich przyczynę.
jakie błędy popełniają młodzi przedsiębiorcy
foto: thetaXstock

Optymizm nie zawsze jest sprzymierzeńcem w biznesie. Tutaj liczy się realizm i twarde stąpanie po ziemi. Żeby prowadzić firmę, nie wystarczy być pracowitym. Trzeba być świadomym czyhających na nas zagrożeń.

1. Ogarnij się


Masz w głowie ten idealny plan, ale nie chcesz lub boisz się przyznać przed samym sobą, że to właściwie tylko zarys. To dopiero pomysł, a od idei do sprecyzowanego planu jest jeszcze daleka droga. Oszukiwanie samego siebie z pewnością w niczym nie pomoże. Przede wszystkim mierz siły na zamiary. Sprawdź warunki rynkowe interesującej cię branży, przeanalizuj ofertę konkurencji, sporządź business plan. Dobry plan to podstawa.

2. Weź zimny prysznic

Kalkulator

Wizja milionowych zysków, zagranicznych kontraktów, jachtów i willi na Lazurowym Wybrzeżu przysłoniła ci zdolność racjonalnego myślenia. Zapominasz, że własna firma to praca przeważnie po kilkanaście godzin na dobę – również w weekendy. Zwłaszcza na początku, kiedy nie masz jeszcze rozwiniętej sieci kontaktów i odbiorców. Spójrz prawdzie w oczy i przygotuj się na co najmniej dwa chude lata, zanim wyjdziesz na prostą.

3. Wyjście awaryjne


Nawet jeśli twój pomysł jest genialny i przy minimalnych nakładach miałby gwarantować szybkie zyski, nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Tak postępują tylko agresywni hazardziści. Rozsądek podpowiada, żeby zawsze mieć w rękawie „plan B”. Nawet jeżeli główna działalność okaże się niewypałem, nie zostaniesz bez środków do życia mimo kredytu na następne 20 lat.

4. Nepotyzm


ABC zakładania firmy » ABC zakładania firmy
Kolejnym klasycznym błędem popełnianym przez młodych przedsiębiorców jest obsadzanie kluczowych stanowisk w firmie członkami najbliższej rodziny. To zły wybór z dwóch względów.

Po pierwsze, podstawowym kryterium wyboru pracownika powinny być jego kwalifikacje. Po drugie zaś, jeżeli coś pójdzie nie tak jak powinno i ów „pracownik” się nie sprawdzi, możemy nabawić się wroga w najbliższym otoczeniu.

5. Bycie sknerą nie popłaca


Nikt nie mówi o szastaniu pieniędzmi na prawo i lewo. Trzeba wydawać z głową. Ale siedziba firmy w obskurnej bramie, o ile odwiedzają nas klienci, nie wzbudzi zaufania. To samo dotyczy schludnej strony internetowej, samochodu, odzieży reprezentacyjnej, a także sposobu, w jaki traktujemy partnerów biznesowych. W niektórych przypadkach warto wydać trochę więcej (i ewentualnie zaliczyć to do kosztów reprezentacji), aby pokazać klasę i prestiż.

6. Bądź konsekwentny


Aż 80 proc. firm upada po pierwszym roku działalności. Nietrudno się domyślić, dlaczego. Nie chodzi tylko o to, że na początku jesteśmy pełni wiary i nadziei, które zanikają, jeśli nie osiągamy oczekiwanych zysków. Wielu przedsiębiorców ma słomiany zapał i poddaje się, myśląc, że tak już będzie zawsze. Przeważnie trzeba pracować aż trzy lata, aby móc czerpać konkretne zyski z działalności. Do tego potrzebne są jednak determinacja i wytrwałość, a także długotrwała motywacja do ciężkiej pracy.

porównywarka kont firmowych7. Kto pyta, nie błądzi


Wiele osób nie radzi sobie z prowadzeniem własnej firmy również dlatego, że po prostu brakuje im wiedzy i doświadczenia. Boją się jednak pytać bardziej doświadczonych. Strach ten nierzadko wynika z obawy przed wygłupieniem się bądź kradzieżą genialnego pomysłu. Tymczasem są osoby chętne do pomocy i udzielenia dobrej rady, często nawet bezpłatnie. Wiele z nich aktywnie uczestniczy na forach internetowych związanych z danym biznesem.

Warto poznać konkurencję i dogadać się w sprawie współpracy na lokalnym rynku. Z kolei organizacje zrzeszające przedsiębiorców często organizują darmowe szkolenia.

8. Biała dama tańczy sama


Przedsiębiorcom często wydaje się, że wszystko zrobią najlepiej. W praktyce rzadko można spotkać prawdziwego człowieka-orkiestrę. Robienie wszystkiego samemu nie sprawdzi się na dłuższą metę, bo po pierwsze padniemy z wyczerpania i zabraknie nam motywacji, a po drugie są ludzie, którzy na poszczególnych rzeczach znają się lepiej. W kwestii projektowania strony internetowej lub reklamy warto zdać się na specjalistów.

9. Zabezpieczenie to podstawa


Wolimy pracować na etacie niż zakładać firmy»Wolimy pracować na etacie niż zakładać firmy
Wydawanie wszystkiego na bieżące wydatki prędzej czy później się zemści. Nieplanowane wydatki zdarzają się zawsze, a jeżeli firma nie ma środków, aby spłacać swoje zobowiązania, może szybko zostać postawiona w stan upadłości.

Oszczędności są też istotne w przypadku planowania inwestycji w firmie. Jeżeli musimy zapłacić pracownikom, dostawcom i wszystkim urzędom, trudno bez zaciągania dodatkowego zobowiązania wydobyć kilkanaście lub kilkaset tysięcy na rozwój firmy.

10. Brak wystarczających środków


Brak wystarczających środków na założenie i prowadzenie firmy to przeważnie kluczowy problem każdego przedsiębiorcy.
Znajdź nas na Twitterze
Nie wynika to jednak bezpośrednio z błędnych decyzji, a przeważnie z braku wystarczającej wiedzy. Nie każdy ma na starcie zdolność kredytową, aby środki na założenie pozyskać z banku. Dobry business plan to jednak podstawa, jeżeli ubiegamy się o kredyt na założenie firmy. Środki w postaci dotacji lub preferencyjnego kredytu można również pozyskać z urzędu pracy. Gdy już założymy firmę, musimy skrupulatnie pilnować kontrahentów, aby regulowali w terminie należności. Zatory płatnicze były w ubiegłym roku powodem upadłości ponad 400 przedsiębiorstw.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
[email protected]

 

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~syd2011
nie rozumiem po co to pisac
~Irek
Taki ciekawy sposób na troszkę dłużej niższego zusu ;)
http://www.ireneuszpolec.net/?p=908
~Marek
Założyłem firmę w Polsce i po ok. dwóch latach byłem zmuszony przenieść siedzibę do Wielkiej Brytanii z uwagi na spore koszty , poza tym prowadzimy tam również działalność , W tym kraju przedsiębiorca ma do czynienia z koszmarnymi przepisami i niesprzyjającymi warunkami do działania, ZUS i inne. Nie po to pracuję w weekendy i po Założyłem firmę w Polsce i po ok. dwóch latach byłem zmuszony przenieść siedzibę do Wielkiej Brytanii z uwagi na spore koszty , poza tym prowadzimy tam również działalność , W tym kraju przedsiębiorca ma do czynienia z koszmarnymi przepisami i niesprzyjającymi warunkami do działania, ZUS i inne. Nie po to pracuję w weekendy i po godzinach aby oddawać haracz naszym władzom które niczego nie zapewniają , ani emerytury ,ani opieki medycznej, a składki płacić trzeba.
~aa
ilustracja z panem trzymającym pistolet jest bardzo NIE NA MIEJSCU.
~robin
ale przecież firmy nie zakłada się dla zabawy, wiadomo, że będzie trzeba włożyć więcej lub mniej wysiłku w utrzymanie się na rynku... warto obserwować to co robią inni, np. stawiają na obecność w sieci, zarówno na portalach społecznościowych, jak i stronach, na których można się reklamować. na przykład dzięki reklamie na panoramie ale przecież firmy nie zakłada się dla zabawy, wiadomo, że będzie trzeba włożyć więcej lub mniej wysiłku w utrzymanie się na rynku... warto obserwować to co robią inni, np. stawiają na obecność w sieci, zarówno na portalach społecznościowych, jak i stronach, na których można się reklamować. na przykład dzięki reklamie na panoramie firm mam większe szanse na nowych klientów... poza tym mogłem tam stworzyć nowoczesne ogłoszenie ze zdjęciem, filmikiem, co może przyciągać jak ktoś szukając zastanawia się nad wyborem firmy
~JÓZEF BĄK
PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI gospodarczej w POLSCE to koszmar i katastrofa na starość. Jedyna pozytywna strona to 'pozyskanie " dotacji dofinansowanie etc .Potem po np. 2 latach zamykać firmę szybciutko.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~mk
też prowadziłem działalność przez 2 lata i to byl koszmar.
zarabiasz czy nie zarabiasz zus+ksiegowa trzeba oplacac przez to w miesiacach przestoju dokladalem do interesu + żyć trzeba było, mialem tez kredyt i pozniej nastepne 2 lata wychodzilem z dlogow

bylo by latwiej jak bym sam mogl decydowac czy chce emeryture od panstwa
też prowadziłem działalność przez 2 lata i to byl koszmar.
zarabiasz czy nie zarabiasz zus+ksiegowa trzeba oplacac przez to w miesiacach przestoju dokladalem do interesu + żyć trzeba było, mialem tez kredyt i pozniej nastepne 2 lata wychodzilem z dlogow

bylo by latwiej jak bym sam mogl decydowac czy chce emeryture od panstwa czy nie, wybral bym NIE!!! bo i tak nik nie dostanie godziwej emerytury

Jak bym się jeszcze raz na to decydował to musiał bym mieć konkretną gotówke nie obciążoną żadnym kredytem i wtedy bez stresu można sobie jakiś biznes prowadzić. Kredyty + ZUS + i inne instytucje ktore powinny pomagać a szkodzą to tylko pętle na szyje

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki