REKLAMA

1,3 mln ludzi zmarło w Europie w 2020 roku na raka

2021-12-06 14:54
publikacja
2021-12-06 14:54
1,3 mln ludzi zmarło w Europie w 2020 roku na raka
1,3 mln ludzi zmarło w Europie w 2020 roku na raka
fot. Photographee.eu / / Shutterstock

W 2020 roku 1,3 mln ludzi zmarło w Europie z powodu raka. Musimy działać ambitnie w walce z tą chorobą. Chcemy, by polityka zdrowotna stanowiła część obszarów, którymi również zajmują się instytucje unijne - przekonywali na konferencji prasowej w poniedziałek europosłowie Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

W czwartek w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad raportem końcowym Specjalnej Komisji do Spraw Walki z Rakiem (BECA). Po 15 miesiącach prac europosłowie poddadzą pod głosowanie pierwsze w historii stanowisko PE określające działania, jakie Unia Europejska powinna podjąć, by wesprzeć krajowe wysiłki na rzecz walki z rakiem.

"Obiecaliśmy w kampanii wyborczej w 2019 roku, że chcemy ambitnych działań w walce z rakiem, że chcemy pokonać raka, nawet jeśli to długoterminowy projekt. (…) W 2020 roku w Europie 1,3 mln ludzi zmarło z powodu raka. Biorąc to pod uwagę jest oczywistym, że musimy z tym coś zrobić" – powiedział na konferencji szef frakcji EPL Manfred Weber.

Zaznaczył, że choć zgodnie z traktatami sprawy dotyczące zdrowia nie są kompetencją UE, to jednak już przed pandemią Covid-19 frakcja EPL zaczęła dyskutować o tym co zrobić, by kwestia walki z rakiem znalazła się na unijnej agendzie.

"Dla nas jest to również kwestia uniknięcia sytuacji, w której mamy Europejczyków pierwszej i drugiej klasy, dlatego, że we wschodniej Europie szanse na przeżycie raka są mniejsze niż w zachodniej. (…) Chodzi o to, aby wszyscy Europejczycy mieli dostęp do tego samego poziomu leczenia, do nowoczesnych technologii" – podkreślił Weber.

Przewodniczący BECA, europoseł Bartosz Arłukowicz (PO) powiedział na konferencji, że Komisja pracowała przez 15 miesięcy, podczas których wysłuchała 118 ekspertów z całej Europy. "Musimy zmienić strategię walki z rakiem. Potrzebujemy wspólnych standardów szybkiej diagnozy, musimy wyeliminować geograficzne różnice w dostępie do leczenia" - mówił dodając, że trzeba również chronić UE przed ewentualnymi niedoborami leków. "W końcu, musimy zrobić wszystko, aby znaleźć szczepionkę przeciwko rakowi" - wskazał.

Wspomniał też doktora Andreasa Kuhna, dyrektora w firmie BioNTech, który powiedział podczas posiedzenia Komisji, że w ciągu 3-5 lat będzie można wyprodukować opartą na technologii mRNA szczepionkę przeciwko pewnym typom nowotworów. "Potrzebujemy takich inspiracji dla naszej pracy, dla naszej walki w przyszłości" - zaznaczył Arłukowicz.

Dokument, którym ma być przyjęty w czwartek, zawiera szereg rekomendacji dotyczących zarówno wzmocnienia prewencji, jak i lepszej organizacji leczenia, szybkiej diagnozy, zapewnienia dostępu do leków i najnowszych technologii, a także wsparcia pacjentów i ich rodzin.

"Chcemy, by polityka zdrowotna stanowiła część obszarów, którymi również zajmują się instytucje unijne. Pandemia COVID-19 pokazała, że razem możemy walczyć z chorobami szybciej oraz skutecznie finansować badania nad nowoczesnymi lekami. Te działania musimy podjąć także w kontekście choroby cywilizacyjnej, jaką jest rak" – przekonywał Arłukowicz.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Brawo bankier.pl A celebrytą jest inna choroba ! "Taki mamy klimat"
https://panstarszy.000webhostapp.com/Pandemia_Gra_jak_z_nut.html
majmun
Rak nie jest celebrytą. Teraz tylko na covid!
ser-nik
Jakoś cicho na ten temat. Wszystko przykrywa pseudopandemia grypy zwanej covidem.
bha
Cóż-Niestety .....Pełzająca i skacząca cały czas Pandemia covid 19 obciążająca system zdrowotny w wielu krajach na maxa na pewno nie poprawi statystyk umieralności ani na raka ,ani na inne ciężkie społeczne schorzenia występujące od wielu już lat wśród danej populacji !!!.Niestety.
zenonn
Szczepionki mRNA jako działanie uboczne nie zabijają komórek nowotworowych

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki