Zmarł Jacques Dessange - fryzjer gwiazd i twórca imperium stylu

Słynny francuski fryzjer Jacques Dessange zmarł we wtorek w wieku 94 lat. Był nie tylko ikoną francuskiego stylu, ale również twórcą imperium fryzjerskiego Dessange International z 1600 salonami w 43 krajach. Czesał takie gwiazdy jak Liz Taylor, Brigitte Bardot czy Marlene Dietrich.

(Reuters)

Dessange jako pierwszy używał sformułowania „stylizacja”, nie stronił od farb blond i mocnych kosmetyków do włosów. We Francji, gdzie otworzył 370 salonów, był uważany za jednego z najważniejszych francuskich fryzjerów.

Urodził się w 1925 roku w Sologne w centralnej Francji, a karierę zaczynał w niewielkim miasteczku Souesmes w salonie swojego ojca. W Paryżu odbył trudną praktykę u modnego wówczas paryskiego fryzjera Louisa Gervaisa. Swoje pierwsze salony otworzył w 1954 roku, niemal od początku przyciągając do siebie grono słynnych klientów.

W 1966 roku stworzył własną markę i rozpoczął współpracę z młodymi, obiecującymi fryzjerami. Następnie zaczął otwierać szkoły fryzjerstwa oraz rozpoczął sprzedaż kosmetyków do włosów oraz do makijażu.

Dzięki swojej pierwszej żonie, agentce prasowej słynnej aktorki i piosenkarki Brigitte Bardot, Dessange otrzymał szansę czesania francuskich gwiazd kina. Zyskał rozgłos i stylizował fryzury światowych gwiazd kina - Liz Taylor, Marlene Dietrich czy Avy Gardner.

Dessange czesał modelki domów mody Dior czy Chanel, współpracował z najsłynniejszymi światowymi markami jak L'Oreal Paris. Współorganizował festiwal filmowy w Cannes.

Dziennik „Le Monde” ujawnił, że rodzina Dessange posiada tajne rachunki bankowe w banku HSBC w Szwajcarii, które nie zostały zgłoszone organom podatkowym, a na które miano przelać nawet 1,6 mln euro w latach 2006-2007.

Zgorzkniały i rozczarowany synem, również fryzjerem, oskarżanym o molestowanie seksualne, Jacques Dessange przez ostatnie lata poświęcił się pasji malarskiej w swojej posiadłości w Sologne. O jego śmierci poinformował adwokat rodziny.

Imperium fryzjerskie Dessange'a funkcjonuje pod różnymi markami, takimi jak Dessange, Camille Albane czy Frederic Moreno.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ baj/ jar/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 aappacz

Był niemalże francuskim Antonim Cierplikowskim

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.