REKLAMA

Złoto drożeje na wieść o słabszym dolarze

2010-11-22 13:00
publikacja
2010-11-22 13:00

Na rynkach finansowych zapanował optymizm po zapadnięciu decyzji o przyjęciu pomocy finansowej przez Irlandię. Gdy dolar zaczął tracić wobec euro i innych walut, wzrosła cena złota. Podrożały również srebro, platyna oraz pallad.


Cena złota w bezpośrednich dostawach była dziś o 20 dolarów wyższa od piątkowego minimum, osiągając w godzinach porannych poziom 1364 dolarów. Srebro osiągnęło poziom 27,9 dolarów. Jednocześnie cena platyny wzrosła o 2 proc. a palladu aż o 12 proc.


-Problem Irlandii nie jest jeszcze w pełni rozwiązany lecz zawarta umowa pozwoli odzyskać wartość euro wobec dolara. Po odbiciu cena złota może wybrać „kierunek na północ” pod koniec roku – powiedział Hwang Il Doo, starszy trader z Korea Exchange Bank Futures Co. w Seulu.

Euro zyskuje na wartości wobec dolara już czwarty dzień z rzędu, dziś kurs pary walutowej EUR/USD kształtował się z rana na poziomie 1,3785. Dolar stracił również wobec koszyka sześciu najważniejszych walut. Cena złota jest zazwyczaj ujemnie skorelowana z notowaniami dolara. Fundusze złota notowane na giełdach (ETF-y) posiadają zgromadzone 2088 ton złota, co stanowi 80 proc. rocznej produkcji na świecie.


-Metale szlachetne będą dawać wysokie stopy zwrotu w przyszłym roku, piszą specjaliści Goldman Sachs Inc. w listopadowym raporcie. Optymizmu nie brakuje również wśród innych specjalistów.
-Ludzie, którzy teraz sprzedają złoto robią wielki błąd. Złoto przestanie drożeć, jeżeli realne stopy procentowe staną się dodatnie - powiedział Michael Pento, starszy ekonomista z firmy Euro Pacific Capital Inc w Nowym Jorku.


- Ceny złota, srebra i palladu będą kontynuować wzrosty w przyszłym roku i metale te należy przeważać w portfelu, gdyż będą dawać wyższe zyski niż towary rolne – radzą specjaliści Societe Generale.Jan Mazurek / Investors TFI
Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki