REKLAMA

Załamanie w Niemczech głębsze, niż przypuszczano

2020-04-24 10:52
publikacja
2020-04-24 10:52
Załamanie w Niemczech głębsze, niż przypuszczano
Załamanie w Niemczech głębsze, niż przypuszczano
fot. kovop58 / / Shutterstock

Indeks Ifo mierzący nastroje niemieckich menedżerów w kwietniu zaliczył rekordowy spadek i osunął się do rekordowo niskiego poziomu. To sygnał, że kryzys wywołany zamknięciem gospodarki będzie głębszy, niż przypuszczano.

Indeks Ifo zaliczył załamanie, spadając z 85,9 pkt. w lutym do 74,3 pkt. w marcu. To najsilniejszy miesięczny spadek tego wskaźnika w historii i najniższy poziom, jaki kiedykolwiek odnotowano.

Co więcej, był to odczyt zdecydowanie niższy od i tak dość pesymistycznych prognoz analityków – rynkowy konsensus kazał spodziewać się wyniku na poziomie 80 punktów. Ponadto kwietniowy spadek nastąpił już po marcowym załamaniu, gdy indeks Ifo zaliczył tąpnięcie o 10,1 pkt. Zwykle wartość tego indeksu z miesiąca na miesiąc zmienia się o nie więcej niż 1-2 punkty.

- Nastroje w niemieckich przedsiębiorstwach są katastrofalne (…) To w pierwszym rzędzie efekt potężnego pogorszenia oceny obecnej sytuacji. Ale też przedsiębiorstwa nigdy nie były tak pesymistyczne wobec nadchodzących miesięcy. Koronawirusowy kryzys uderza w Niemcy z pełną furią – napisał w komentarzu do danych Clemens Fuest, prezydent Instytutu Ifo. To rzadki przypadek, gdy ekonomista używa tak literackiego języka.

O ile jeszcze nastroje w przemyśle pogorszyły się do najgorszego poziomu od marca 2009 roku (czyli apogeum recesji po wybuchu kryzysu finansowego), to już sektor usług odnotował rekordowo niski wskaźnik sentymentu. Przemysł raportuje załamanie popytu na swoje wyroby, a sektor usługowy został praktycznie zamknięty decyzjami administracyjnymi.

Wskaźnik Ifo bazuje na comiesięcznych ankietach wypełnianych przez ok. 9000 menedżerów firm przemysłowych, usługowych, handlowych i budowlanych. Respondenci pytani są o ocenę bieżącej koniunktury oraz perspektyw na następne sześć miesięcy. Ze względu na dużą próbą wskaźnik ten postrzegany jest jako wiarygodny miernik koniunktury gospodarczej w Niemczech.

Wyniki badania Ifo są zbieżne z rezultatami kwietniowych ankiet PMI, które dzień wcześniej zasygnalizowały praktyczny zanik aktywności ekonomicznej w sektorze usług oraz głęboką recesję w przemyśle.

KK

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
piwic
Tytuł jest kłamliwy. Sugeruje, że załamanie jest faktem, tymczasem chodzi jedynie o słabe nastroje, a jakie będą fakty, tego dowiemy się później. Zamiast radować się załamaniem w Niemczech, proponowałbym zastanowić się nad tym co czeka Polskę. A to nie będzie załamanie, to będzie zawał. Błędna strategia rządu prowadzi do tego, że Tytuł jest kłamliwy. Sugeruje, że załamanie jest faktem, tymczasem chodzi jedynie o słabe nastroje, a jakie będą fakty, tego dowiemy się później. Zamiast radować się załamaniem w Niemczech, proponowałbym zastanowić się nad tym co czeka Polskę. A to nie będzie załamanie, to będzie zawał. Błędna strategia rządu prowadzi do tego, że liczby zakażeń długo jeszcze nie zaczną spadać, przez co odpowiednio dłużej musi zostać utrzymanie zamrożenie gospodarki.
itsofunny
akurat Niemcy sobie najlepiej dają rade w UE a ze nastroje kiepskie to oczywiste w takiej sytuacji, a to ze przypuszczano ze będzie mniejszy no cóż trzeba było mieć klapki na oczach jak się obserwowało Chiny
ajwaj
""spadając z 85,9 pkt. w lutym do 74,3 pkt. w marcu"" to juz tragedia,
ale wlasnie w/w tempo spadku ""tąpnięcie o 10,1 pkt."" to juz rekord masakry

Niemcy jesli sie podniosa, to potrwa wiele lat. Trzy motory gospodarek UE Niemcy, FR, Italia nadziei nie daja
ajwaj
Sygnaly z Niemiec sa w jednym tonie - panika:
____________
Np.
""Niemcy na krawędzi: miliony czynszów i wynagrodzeń zagrożonych""
Przed burzą panował spokój: rezerwy, dobre zarobki w tygodniach przed zamknięciem zakładu, a następnie stosunkowo szybka wypłata pierwszej pomocy rządowej wynikały z faktu,
Sygnaly z Niemiec sa w jednym tonie - panika:
____________
Np.
""Niemcy na krawędzi: miliony czynszów i wynagrodzeń zagrożonych""
Przed burzą panował spokój: rezerwy, dobre zarobki w tygodniach przed zamknięciem zakładu, a następnie stosunkowo szybka wypłata pierwszej pomocy rządowej wynikały z faktu, że skutki gospodarcze kryzysu koronnego były jak dotąd łagodne. Teraz, pod koniec kwietnia, sytuacja jest już bardziej niebezpieczna: Stawką są miliony w pensjach i czynszu.""

https://www.journalistenwatch.com/2020/04/25/deutschland-abgrund-millionen/
santoriusz
czytając te komentarze to Szanowna redakcjo powinnaś zamiast tekstów im obroku sypnąć żeby gęby zapchali i mieli co żuć
piterro1980
Strasznych rzeczy można się dowiedzieć na bankierze. Dramatyczna sytuacja niemieckiej gospodarki po danych Ifo...nom aż 1,69 % dax się przecenił. Straszne, tylko że to dane za marzec a inwestujący na giełdzie myślą raczej o maju i czerwcu. Tak jakby w telewizji ,,przepowiadali" pogodę na jutro. Śmiech na sali. Informacje tutaj Strasznych rzeczy można się dowiedzieć na bankierze. Dramatyczna sytuacja niemieckiej gospodarki po danych Ifo...nom aż 1,69 % dax się przecenił. Straszne, tylko że to dane za marzec a inwestujący na giełdzie myślą raczej o maju i czerwcu. Tak jakby w telewizji ,,przepowiadali" pogodę na jutro. Śmiech na sali. Informacje tutaj warte tyle co funt kłaków. Można co najwyżej w towarzystwie zabłysnąć znajomością ekonomii hahaha. Do inwestowania przydatne jak w du.ie ząb
zbyszek_
A kij z gospodarką, tryliony w bankach giełda jedzie znowu na Pólnoc.
buahaha
Ceny w gore, Zarobki w dół , P/E w kosmos^2

debilizm
meryt
Giełda to też gospodarka, a kosmiczne P/E to dobry prognostyk dla takich spółek.
2kbb
Musimy rozwinąć współpracę z Azją i Chinami... Dobrze że Duda ściągnął z Chin środki pandemiczne... To dodatkowa szansa na rozwój współpracy ...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki