REKLAMA

Z lotniska w Radomiu będzie mogło skorzystać 10 mln pasażerów rocznie

2018-08-08 16:04
publikacja
2018-08-08 16:04
YAY Foto

Nawet 10 mln pasażerów rocznie może skorzystać z terminala pasażerskiego Portu Lotniczego w Radomiu po jego rozbudowie - wynika z zamówienia opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej Przedsiębiorstwa Państwowego 'Porty Lotnicze". Całkowita powierzchnia budynku ma mieć ok. 30 000 m kw.

Na stronach internetowych BIP Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) ukazało się ogłoszenie o zamówieniu publicznym.

Jak czytamy w związku z planowaną rozbudową Lotniska w Radomiu, zamawiający, czyli Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", planuje przeprowadzenie czterech postępowań przetargowych.

Chodzi o: wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym (PFU) dróg kołowania oraz płyt postojowych; wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych, wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców oraz na wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym budowy terminala.

Jeśli chodzi o terminal pasażerski, zgodnie z ogłoszeniem ma on być jednokondygnacyjny o przepustowości rocznej co najmniej 3 mln pasażerów, przy założeniu obsługi głównie ruchu czarterowego o dużej sezonowości.

"Budynek musi spełniać wszystkie niezbędne funkcje z zakresu obsługi pasażerów odlatujących i przylatujących, a także funkcje komercyjne, magazynowe, techniczne i w ograniczonym zakresie funkcje operacyjne, socjalne oraz biurowe. Wymaga się, aby projekt terminala uwzględniał m.in. wyposażenie w postaci około 30 stanowisk check-in, dziewięć ogólnodostępnych linii kontroli bezpieczeństwa, dziewięć poczekalni odlotowych oraz gateów, trzy karuzeli bagażowych" - czytamy w ogłoszeniu.

Powierzchnia całkowita budynku ma wynieść około 30 000 m kw.

"Wykonawca projektu terminala musi opracować na dużym poziomie ogólności koncepcję dalszej modułowej rozbudowy strefy odlotów (checkin, sortownia bagażu, kontrola bezpieczeństwa, poczekalnie odlotowe) oraz przylotów (karuzele bagażowe,

sortownia bagażu, kontrola dokumentów na przylotach), zapewniającej całkowitą przepustowość terminala na poziomie 10 milionów pasażerów rocznie" - czytamy.

Jeśli chodzi o infrastrukturę dla samolotów, to nowe drogi kołowania mają łączyć płytę postojową oraz płytę odlodzeniową z drogą startową, w tym dwie drogi szybkiego zjazdu, o łącznej powierzchni około 130 000 m kw. Płyta postojowa ma mieć całkowitą powierzchnię około 50 000 m kw. i obejmować dziewięć nowych stanowisk postojowych dla samolotów kodu C (jak - np. Boeing 737) oraz dwa stanowiska postojowe kodu E (np. dreamliner Boeinga).

Projekt budowlany zakłada wybudowanie m.in. parterowej hali utrzymania sprzętu lotniskowego, budynek wielokondygnacyjny dla służb lotniskowych oraz centrum zarządzania kryzysowego o funkcjach operacyjnych i socjalnych, budynek wielokondygnacyjny o funkcjach administracyjnych, wielokondygnacyjny budynek Lotniskowej Straży Pożarnej, wraz z garażem, a także m.in. plac manewrowy, parking strefy dostaw, parking dla personelu oraz gości.

W kwietniu br. prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski przekazał, że z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, iż lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina.

Szpikowski przyznał wówczas, że "Radom ma nieprzystosowaną infrastrukturę drogową, postojową, terminalową. (...) nie jest dzisiaj przystosowany do wykonywania regularnych lotów pasażerskich". Dodał, że lotnisko nie posiada także infrastruktury, np. paliwowej.

Jak mówił wówczas, za 20 miesięcy PPL ma możliwość posiadania lotniska, które jest w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych. Koszt rozbudowy lotniska - to kwota 425 mln zł; w tym czasie droga startowa zostałaby wydłużona z 2 tys. metrów do 2,5 tys., metrów.

W drugim etapie - jak mówił Szpikowski - lotnisko mogłoby się rozbudowywać nie pogarszając w tym czasie parametrów - do poziomu obsługującego 7-9 mln pasażerów rocznie, za kwotę 467 mln zł. Droga startowa uzyskałaby wtedy 2,8 tys. metrów.

Pod koniec lipca br. media informowały, że do sądu w Radomiu trafił wniosek o upadłość portu lotniczego w Radomiu. Tym samym miały się zakończyć trwające od miesięcy negocjacje z PPL, które przejmie lotnisko.

Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł. Od kilku lat lotnisko szuka inwestora, który zrealizowałby niezbędne inwestycje infrastrukturalne.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ dym/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jerloz210935
Idioctwo politykow,paranoja ekonomiczna,ale taką mamy władzę.
pbi2000
Ciekawa logika. Jest sobie lotnisko w Radomiu, z którego usług nikt nie chce korzystać. Ktoś chce je ożywić i wymyśla, że jak je rozbudujemy wydamy kolejnych kilkadziesiąt milionów to klienci się znajdą. Od razu widać, że osoby decydujące o tym nigdy nie pracowały w normalnej firmie, która rozbudowuje się dopiero Ciekawa logika. Jest sobie lotnisko w Radomiu, z którego usług nikt nie chce korzystać. Ktoś chce je ożywić i wymyśla, że jak je rozbudujemy wydamy kolejnych kilkadziesiąt milionów to klienci się znajdą. Od razu widać, że osoby decydujące o tym nigdy nie pracowały w normalnej firmie, która rozbudowuje się dopiero wtedy kiedy liczba klientów przerasta możliwości ich obsługi. Niestety obawiam się, że do 90 mln PLN już zmarnowanych dołączą kolejne niezależnie od tego czy PPL, LOT czy ktokolwiek innych będzie na siłę przekierowywał tu ruch. Na końcu i tak będzie wtopa.
londonern
Lotnisko w Modlinie do konca 2016 przynioslo 122mln zl straty. Na plus wyszlo chyba tylko w 2015 gdzie mialo 2.2 mln zysku. Wylacznosc ma tam de facto Ryanair wiec to tez PLL sie nie podoba. Ponadto Modlin jest struzikowy wiec PiS chce dac mu po lapach i przeniesc loty do Radomia. Dla miasta to dobrze, pojdzie z tym infrastruktura Lotnisko w Modlinie do konca 2016 przynioslo 122mln zl straty. Na plus wyszlo chyba tylko w 2015 gdzie mialo 2.2 mln zysku. Wylacznosc ma tam de facto Ryanair wiec to tez PLL sie nie podoba. Ponadto Modlin jest struzikowy wiec PiS chce dac mu po lapach i przeniesc loty do Radomia. Dla miasta to dobrze, pojdzie z tym infrastruktura drogowa i kolejowa i moze cos sie tam wreszcie ruszy.
search
Moga tam powiesic w hali obrazek od ksieciunia czartoryskiego kumpla ministra Radziwila by podniec wartosc i range portu, Na pewno przyjedzie wielu turystow
karbinadel
Tylko po co? Wydadzą kolejne kilkaset milionów, żeby zarobić kilkadziesiąt. Nawet Musk by się uśmiał
czerwony_wiewior
"Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego" - bo unia w życiu by nie wydała centa na tak bezsensowny projekt.
and00
To ty chyba pojęcia o Unii nie masz, co?
A pisać się chce...
Sprawdź sobie ile lotnisk unia dofinansowała w Hiszpanii, i jakie maja obłożenie, te co jeszcze są czynne
mjst12
To nie ma żadnego związku z oceną tego projektu przez Unię. Po prostu w województwie mazowieckim dofinansowanie dostał już Modlin.
czerwony_wiewior odpowiada and00
W sumie nawet chciałem o tym wspomnieć. Prawda, co piszesz, ale to było 15-20 lat temu. Nawet biurokracja UE nie popełnia tych samych błędów kilka razy

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki