REKLAMA
PIT 2023

RAPORTWysokie koszty pracy największym problemem firm produkcyjnych

2023-01-09 12:51
publikacja
2023-01-09 12:51

61 proc. firm produkcyjnych określa swoją sytuację finansową jako dobrą, a 38 proc. jako stabilną – stwierdzono w raporcie Europejskiego Funduszu Leasingowego. Największym problemem dla firm są wysokie koszty pracy oraz dostęp do pracowników – dodano.

Wysokie koszty pracy największym problemem firm produkcyjnych
Wysokie koszty pracy największym problemem firm produkcyjnych
fot. Emre Ezer / / Pexels

Jak wynika z raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego "MŚP wynajmują czy kupują. Pod lupą", 16 proc. firm produkcyjnych ma wysoko lub w całości zautomatyzowany proces produkcyjny, w 47 proc. jest on zautomatyzowany w połowie, a w 36 proc. firm wykonywany jest ręcznie. W ocenie członka zarządu EFL Wojciecha Przybyła, cytowanego w raporcie, z uwagi na rosnące koszty energii, inflację oraz wysokie stopy procentowe, "dalsze inwestycje w technologie na pewno nie będą realizowane na tak ogromną skalę, jak wyglądało to do tej pory".

Jak stwierdzono, 61 proc. firm produkcyjnych określa swoją sytuację finansową jako dobrą, a 38 proc. jako stabilną. W kontekście sytuacji gospodarczej dodano, że 53 proc. respondentów jako największy problem dla firmy wskazało wysokie koszty pracy, ten sam odsetek ankietowanych dostęp do pracowników, 52 proc. optymalizację kosztów, a 49 proc. – trudności w planowaniu produkcji. "Nieco mniej, bo 46 proc. firm zwraca uwagę na rosnące koszty produkcji oraz tyle samo na utrzymanie jakości. Dla 45 proc. przedsiębiorców wyzwaniem pozostaje optymalizacja wydajności" – stwierdzono.

"Wynajem jako forma finansowania środków trwałych zyskuje coraz większą popularność" – stwierdzono w raporcie. W branżach produkcyjnej, rolnej i budowlanej odpowiednio 78 proc., 73 proc. i 69 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że w ich sektorze rośnie popularność najmu – przekazano. Jak dodano, "w znacznie mniejszym stopniu dotyczy to branż handlowej i transportowej, których odpowiednio tylko co trzeci i co drugi przedstawiciel dostrzega większe zainteresowanie najmem".

Badanie ilościowe „Pod lupą” zostało zrealizowane z właścicielami, współwłaścicielami i osobami odpowiedzialnymi za finanse w segmencie firm MŚP z całego kraju, z różnych branż. Zrealizowano 500 wywiadów, po 100 rozmów z przedstawicielami każdej badanej branży metodą CATI od 20 czerwca do 4 lipca 2022 roku. Badanie jakościowe zostało zrealizowane w oparciu o scenariusz wywiadu. W sumie przeprowadzono 22 wywiady pogłębione oraz analizę desk research. (PAP)

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

ra/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (15)

dodaj komentarz
bha
Tak jak się Niby w miarę godnie??? w wielu firmach płaci pracownikom od wielu już lat szczególnie za ich sumienną fachową, profesjonalną, wydajną i dochodową pracę dla nich w niestety ogromie już zawodów i branż - Cóż.... tak i wyglądają obecnie w wielu, wielu wielu firmach rotacje, rotacjc goniące nowe non stop nowe rotacje rotacje Tak jak się Niby w miarę godnie??? w wielu firmach płaci pracownikom od wielu już lat szczególnie za ich sumienną fachową, profesjonalną, wydajną i dochodową pracę dla nich w niestety ogromie już zawodów i branż - Cóż.... tak i wyglądają obecnie w wielu, wielu wielu firmach rotacje, rotacjc goniące nowe non stop nowe rotacje rotacje i dalej braki chętnych do dłuższej pracy za coraz marniejsze minimalne proponowane oficjalnie na rynku w ogromie zawodów grosiki lub w porywach niewiele wyższe. Niestety.
samsza
Nie będziesz miał nic bo będziesz wynajmował, ok.
darius19
jest koles "baibiny" z listy farmerow Putlera. Glupio powiedziec, ale Ukraincy chyba uratowali nasz rynek pracy. No i redukuja gruby problem demograficzny. A trolle i tak benda na nich szczuc
baibina odpowiada darius19
Cnhyba rynek tanich przewozów na czarno conajwyzej tylko ale zyski z niego i tak uber czerpie tylko reszta spoleczenstwa nic nie ma.
nepot_synekurzasty
firma, która jako tako płaci i ma znośne warunki pracy wciąż może przebierać w kandydatach, narzekają tylko ci, którzy szukają niewolników do roboty po 12 godzin dziennie za najniższą krajową
tomkooo
jakbys wiedzial ile "panstwo" pobiera podatkow od twojej wyplaty to bys moze inaczej kwiczal
nepot_synekurzasty odpowiada tomkooo
wiem, tym bardziej podziwiam tych, którzy je uczciwie płacą i jeszcze muszą konkurować z tymi, którzy na ich płaceniu oszukują, Januszu
darius19
jest "baibina" z farmy. Szczuje
baibina
Tak, tak. Jestem Balbina z Farmy Putina :)
Dzieki za pomysl nawet fajnie sie rymuje.
A ty jestes Dareczek - Ukrainiec z podwarszawskich Mareczek
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki