REKLAMA

Wypożyczalnie samochodów miejskich już w 2017 r. w Warszawie

2016-08-23 11:09
publikacja
2016-08-23 11:09

Już w przyszłym roku warszawiacy mają mieć możliwość wypożyczenia jednego z nawet 500 miejskich samochodów. Niskoemisyjne pojazdy mają realizować ideę carsharingu w stolicy Polski. Wstępnie za godzinę wypożyczenia trzeba będzie zapłacić 70 zł. Ma to przekonać kierowców do przesiadki na wynajem i w konsekwencji ograniczyć liczbę samochodów na drogach.

Model miejskich wypożyczalni samochodów z sukcesem został już zaimplementowany w innych europejskich stolicach. Od 2011 roku poza rowerami, paryżanie mogą poruszać się po mieście elektrycznymi autami z kilkutysięcznej floty. Z powodzeniem wykorzystano to rozwiązanie także w Berlinie, a twórcy systemu z Francji pracują nad wprowadzeniem go w Londynie.

Wypożyczalnie samochodów miejskich już w 2017 r. w Warszawie / YAY Foto

Idea opiera się na schemacie znanym z funkcjonowania miejskiego roweru. Subskrybenci mają możliwość skorzystania z wolnego samochodu na terenie miasta i są rozliczani za czas użytkowania. Choć za granicą przy okazji wykorzystuje się zero emisyjne samochody elektryczne, w Warszawie planuje się to dopiero w drugiej kolejności.

Na początek do 500 samochodów

Na początek Urząd Miasta Warszawy chce zaproponować od 300 do 500 samochodów niskoemisyjnych, które będą rozlokowane w kilku dzielnicach: Mokotowie, Ochocie, Pradze Południe, Pradze Północ, Śródmieściu, Woli i Żoliborzu. Użytkowanie pojazdu oczywiście zakłada wyjazd poza te strefy, ale trzeba będzie je odstawić na parkingu w obrębie jednej z tych dzielnic.

W mediach pojawiły się doniesienia o rzekomym koszcie dla klientów całego przedsięwzięcia. Mowa jest o 1,20 zł za każdą minutę wypożyczenia, co daje 70 zł/godz. W oficjalnej informacji prasowej UM brakuje jednak konkretnych stawek. Mowa tylko o zapewnieniu, że cena wypożyczenia będzie skalkulowana w ten sposób, żeby zachęcić właścicieli samochodów, którzy korzystają z nich sporadycznie, do przesiadki do wynajmowanego auta.

Według planu cena ma obejmować koszty benzyny, płatne parkingi oraz standardowe koszty ponoszone przy samochodzie na własność: ubezpieczenie, naprawy i utratę wartości pojazdu. – Dla osób korzystających z auta sporadycznie, kilka razy w miesiącu, wypożyczenie miejskiego samochodu będzie więc bardzo opłacalną alternatywą – zapewnia warszawski magistrat.

Inicjatywa ma być realizowana przez Zarząd Dróg Miejskich, który jest w trakcie szukania wykonawcy całego projektu. Ten etap ma zostać zrealizowany do końca 2016 roku.

Elektryki dopiero w drugiej turze

Pierwsza pula aut, mających zasilić flotę, ma być ekologiczna, ale nie elektryczna. Samochody mają charakteryzować się niską emisją spalin, ale wiceprezydent Warszawy, Jacek Wojciechowicz chce objąć programem także elektryki. Nie stanie się to jednak wcześniej niż w 2018 roku.

Carsharing ze stolic rozrastał się za granicą na kolejne metropolie. Być może sukces warszawskiej wypożyczalni aut miejskich przeniesie się także do Wrocławia czy Krakowa. Trudno jednak ocenić szansę tego programu, bo w Polsce funkcjonuje silne przywiązanie do własności. 

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~Urlich
Hahahahah miejskie to chyba dla wszystkich powinno być. Komedia za takie pieniądze ale cóż. Ja w Poznaniu na przykład mam swoją jedną wypożyczalnie i w życiu bym tyle nie przeznaczył na wypożyczanie autka. Swoją drogą polecam fatcar.pl dobra firma.
~kasia87
Ja już parę razy się zawiodłam na wypożyczalniach samochodów, wiele razy odbierałam auto w strasznym stanie, mimo że w ofercie było wszystko ok. Znajomy mi polecił fatcar.pl z Poznania i od tamtej pory korzystam tylko z ich usług. Mają nowe, serwisowane auta i profesjonalne podejście do klienta.
~Artur
70 zł za godzinie? gdzie tu sens? kto z was zarabia tyle na godzinie by to sie w miare oplacalo? absurd. W fatcar.pl biore auto za 55 zł NA DOBĘ i jezdze nowym, fajnym autem!
~Karol
Niby fajnie, ale ceny zabijają :/ 70zł na godzinę? W życiu tyle nie zarobię! Owszem, samochody opłaca się wynajmować (np. w leasetake) ale tylko długoterminowo, wówczas miesięczna rata wynosi od 300zł z groszami wzwyż - w zależności jaki samochód chcemy wynająć.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~autor_widmo
poza zima skuter, w zimie komunikacja, po co mi miejskie? skoro taka droga to zrobcie pokoje do wynajmu na minuty, no i abonament na mc w niskim koszcie, to dopiero zarobi miasto, ale nie jakies glupie auta, cena hotelu w Warszawie z kosmosu za dzien! a taki wynajem pokoi to mega kasa, automat do poscieli, wszedzie terakota co by poza zima skuter, w zimie komunikacja, po co mi miejskie? skoro taka droga to zrobcie pokoje do wynajmu na minuty, no i abonament na mc w niskim koszcie, to dopiero zarobi miasto, ale nie jakies glupie auta, cena hotelu w Warszawie z kosmosu za dzien! a taki wynajem pokoi to mega kasa, automat do poscieli, wszedzie terakota co by latwo sprzatac, i gotowe :)
~Mkus
Poważnie? Wynajmuję samochód w PANEK. Tam jest to tańsze niż w opcjach jak za rower. Kogo oni chcą przekonać skoro taniej wypadają zarówno taksówki jak i klasyczne wypożyczalnie
~auto
"Ma to przekonać kierowców do przesiadki na wynajem i w konsekwencji ograniczyć liczbę samochodów na drogach"
A jaka to różnica, czy jadę swoim, czy wypożyczonym. Sztuka jest sztuka.
~realista
no to gratulacje, masz stare auto co go nikt nie kupi? to pozycz auto od miasta i rozwal swoje, albo namow kolege co by nie bylo podejrzen, i dostaniesz wyplate z OC miejskiego auta, ale bedzie cyrk, albo masz porsche to je walniesz miejskim autem, a za naprawe u kolegi zgarniesz niezly hajs, ciekawe jak tego bedzie mozna uniknac?no to gratulacje, masz stare auto co go nikt nie kupi? to pozycz auto od miasta i rozwal swoje, albo namow kolege co by nie bylo podejrzen, i dostaniesz wyplate z OC miejskiego auta, ale bedzie cyrk, albo masz porsche to je walniesz miejskim autem, a za naprawe u kolegi zgarniesz niezly hajs, ciekawe jak tego bedzie mozna uniknac? temat takich aut nie ma szans powodzenia

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki