Wykryto karuzelę VAT w obrocie kawą

2017-12-18 10:09
publikacja
2017-12-18 10:09
fot. stoonn / YAY Foto

Karuzelę podatkową w obrocie kawą ujawnili pracownicy mazowieckiej KAS - informuje w poniedziałkowym komunikacie Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

"W toku czynności kontrolnych pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu ujawnili fałszywe faktury na zakup i sprzedaż kawy na łączną kwotę ponad 10 mln zł. Jednocześnie przeprowadzono w różnych regionach Polski kontrole podatkowe 12 kolejnych podmiotów uczestniczących w obrocie tym towarem" - głosi komunikat.

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie dodaje, że "na podstawie szczegółowej analizy materiału dowodowego ustalono, że transakcje związane były z karuzelą podatkową".

"Nieuczciwy proceder polegał na zakupie kawy od zagranicznych dostawców (firmy czeskiej lub słowackiej) przez tzw. +znikającego podatnika+, a następnie jej sprzedaży z góry ustalonym polskim kontrahentom (+buforom+). Ostatni z polskich kontrahentów (+broker+) kawę ponownie sprzedawał zagranicznej firmie, która jeszcze raz sprzedawała ją do polskiego +znikającego podatnika+, a towar trafiał do kolejnych podmiotów podatkowej karuzeli" - czytamy w komunikacie.

W wyniku tego procederu, zaznacza Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, przedsiębiorca nie odprowadził do Skarbu Państwa ponad 2 mln zł należności podatkowych.

"Całość zaległości zabezpieczono w postaci zwrotu podatku VAT w wysokości 900 tys. zł, a także na nieruchomości należącej do przedsiębiorcy" - głosi komunikat. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Jacek Ensztein

pś/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki