REKLAMA

Wykorzystanie mocy produkcyjnych Arctic Paper wzrosło w III kw. przy spadku cen celulozy (wywiad)

2019-10-17 15:30
publikacja
2019-10-17 15:30
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w segmencie papierniczym Arctic Paper w III kwartale 2019 roku zwiększyło się do ok. 93 proc. z 92 proc. w II kw. – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Michał Jarczyński. Dodał, że w IV kw. spodziewa się dalszego spadku cen celulozy po ich zniżce w III kwartale.

"W III kwartale 2019 roku popyt na papier w segmentach, w których działamy w Europie, utrzymał się na podobnym poziomie, jak w II kwartale, czyli był lepszy niż w I kwartale. W dalszym ciągu dużym wyzwaniem było wykorzystanie mocy produkcyjnych. Szacuję, że udało nam się je wykorzystać w około 93 proc. III kwartał przypada częściowo na miesiące letnie, kiedy aktywność biznesowa jest mniejsza. Uwzględniając ten fakt, wolumenowo III kwartał był dla nas zadawalający" - powiedział prezes.

"Zgodnie z moimi przewidywaniami w III kwartale zauważalny był trend spadku cen celulozy. Spadały ceny celulozy liściastej i iglastej, co związane jest z wysokimi zapasami tego surowca w portach, które wynoszą obecnie około 6 mln ton, czyli są na poziomie dwumiesięcznego światowego zużycia. Dodatkowo niższy był popyt na celulozę ze strony producentów papierów graficznych, artykułów higienicznych oraz opakowań. Ceny celulozy spadały miesięcznie o około 30-50 USD za tonę" - dodał.

W ocenie Jarczyńskiego ta tendencja jest korzystna dla segmentu papierniczego Arctic Paper, gdyż celuloza stanowi ponad połowę kosztów produkcji papierów graficznych.

"Myślę, że ceny celulozy będą jeszcze spadały w IV kwartale, ale nie tak szybko, jak w kwartale drugim czy trzecim. Początek 2020 roku powinien być podobny, jak IV kwartał 2019 roku" - powiedział.

Do grupy Arctic Paper należy szwedzki producent celulozy Rottneros AB.

"Obniżka cen celulozy na świecie może mieć wpływ na wyniki Rottnerosa w III kwartale. Spodziewam się jednak, że my i pozostali akcjonariusze powinniśmy być zadowoleni z wyników finansowych, gdyż nie nastąpiły gwałtowne spadki, ani gwałtowne zmniejszanie mocy produkcyjnych" - powiedział prezes.

W związku z ogólnoświatowym trendem odejścia od opakowań plastikowych Arctic Paper chce rozwijać segment papieru do produkcji opakowań i nie wyklucza współpracy z partnerem.

"Bardzo chętnie nawiążemy współpracę z partnerem, który w oparciu o nasz papier opakowaniowy będzie produkował torebki, tacki, słomki papierowe itp. Lepiej połączyć siły dwóch kompetentnych podmiotów – każdy z doświadczeniem ze swojego sektora - niż samemu uczyć się produkcji opakowań" - powiedział prezes.

"Jestem otwarty na joint-venture, w którym my dostarczamy celulozę lub papier, a doświadczony partner wyprodukuje opakowania. Prowadzimy wstępne rozmowy w tej sprawie, ale nie spodziewam się ich finalizacji w 2019 roku, to może być perspektywa przyszłego roku" - dodał.

Arctic Paper ma trzy zakłady produkujące papier: w Kostrzynie oraz Munkedal i Grycksbo w Szwecji. Miesiąc temu spółka zakończyła inwestycję o wartości 10 mln euro, która zwiększyła roczne moce produkcyjne w polskim zakładzie do 315.000 ton z 285.000 ton.

"Zakończona we wrześniu modernizacja maszyny papierniczej MP1 w Kostrzynie nie tylko zwiększyła moce produkcyjne o 30 tys. ton rocznie, ale także rozszerza gamę oferowanych papierów graficznych i opakowaniowych, na których spodziewam się wzrostu popytu w najbliższych latach" - powiedział Jarczyński.

Pod koniec września Arctic Paper Kostrzyn podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie kwotą maksymalnie 16,4 mln zł. Całkowita wartość projektu netto wynosi 40,3 mln zł.

Projekt dotyczy opracowania i wdrożenia technologii produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego "crosslinker'a". Papiery tego typu znajdą zastosowanie w poligrafii, reklamie bezpośredniej, galanterii papierniczej oraz opakowaniach.

"W ramach projekt współfinansowanego przez NCBiR opracujemy nowy produkt w oparciu o zasoby działu R&D oraz w ramach współpracy z uczelniami. W momencie, gdy będzie gotowi do produkcji, dokonamy zmian w procesie produkcyjnym, żeby go wdrożyć do produkcji masowej. Prace badawcze mają ruszyć na przełomie listopada i grudnia 2019 roku. Przełom 2020/2021 roku to wprowadzenie nowego produktu na rynek. Wówczas poniesiemy większość planowanych wydatków" - powiedział prezes.

Arctic Paper Kostrzyn produkuje papier niepowlekany pod marką Amber. Papiernia jest największym producentem papieru offsetowego w Polsce i drugim co do wielkości producentem papieru graficznego.

Arctic Paper Munkedals produkuje niepowlekany papier graficzny pod marką Munken. Roczne zdolności produkcyjne kształtują się na poziomie 160 000 ton papieru. atomiast w zakładzie Grycksbo 225.000 ton rocznie.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki