Wybory samorządowe: co obiecał premier Morawiecki

W ostatnich dwóch miesiącach premier Mateusz Morawiecki zjechał Polskę wzdłuż i wszerz, aktywnie uczestnicząc w kampanii samorządowej kandydatów obozu Zjednoczonej Prawicy. W każdym zakątku kraju miał wyborcom wiele do zaoferowania.

(fot. Jacek Szydlowski / FORUM)

Postanowiliśmy zebrać wszystkie obietnice szefa rządu w jednym tekście. W tym celu sięgnęliśmy po depesze Polskiej Agencji Prasowej, która obszernie relacjonowała podróże premiera po kraju. Dla ułatwienia zadania prześledziliśmy komunikaty PAP-u wyłącznie w okresie od 14 sierpnia (formalne rozpoczęcie kampanii wyborczej przed niedzielnymi wyborami samorządowymi) do 18 października. Premier odwiedzał różne zakątki Polski niemal codziennie - wyjątki stanowiły dni, gdy uczestniczył w szczytach: Trójmorza w Bukareszcie oraz Rady Europejskiej w Salzburgu i Brukseli, otwierał sesję na Wall Street czy spotykał się z premierem Czech Andrejem Babiszem.

W tym okresie nazwisko Morawiecki pojawiło się w ponad 1000 depeszach PAP-u. Nie możemy jednak obiecać, że Agencja opisała wszystkie spotkania wyborcze premiera oraz wymieniła wszystkie złożone przez niego obietnice. Co więcej, na poniższej liście nie znajdą Państwo wszystkich miejsc, które odwiedził szef rządu, a tylko te, w których (na podstawie doniesień PAP-u) Morawiecki przedstawił istotne propozycje programowe dla regionu lub kraju. Dlatego nie opisywaliśmy przemówień z okazji obchodów istotnych rocznic historycznych (np. 31.08 czy 17.09) czy innych istotnych wydarzeń niezwiązanych bezpośrednio z kampanią wyborczą (np. Kongres w Krynicy).

Propozycje Morawieckiego zazwyczaj koncentrowały się wokół "piątki samorządowej" - priorytetów nakreślonych podczas wystąpienia premiera na konwencji PiS na początku września. Należą do nich: program termomodernizacji, "otoczenie domu" (zwiększenie nakładów dla domów seniora, place zabaw dla dzieci, ośrodki sportowe czy siłownie plenerowe), "nowoczesna gmina" (budowa chodników, renowacja lokalnych dworców kolejowych, odnowienie połączeń autobusowych), programy: "100 megabitów na 100 lat niepodległości Polski" oraz "Mieszkasz - decydujesz" (budżety obywatelskie).

Inne obietnice dotyczyły przede wszystkim budowy infrastruktury (dróg krajowych i lokalnych, sieci kolejowej), wsparcia dla rolników czy poprawy jakości powietrza. Pojawiły się także takie propozycje jak budowa "areny gamingowej" w Poznaniu, modernizacja skoczni w Zakopanem czy wsparcie Kopalni Soli w Wieliczce.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że za sprawą falstartu głównych kandydatów na prezydenta Warszawy - Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego - kampania faktycznie wystartowała jeszcze wcześniej. Trudno byłoby jednak rozgraniczyć obietnice składane przez premiera na potrzeby kampanii samorządowej od bieżącej polityki na poziomie krajowym.

Zdajemy sobie również sprawę z tego, że przedstawiamy dalece niepełny obraz kampanijnej rzeczywistości. Prezes Rady Ministrów był co prawda twarzą kampanii wyborczej rządzącego Polską obozu, ale liczne obietnice składali również jego partyjni lub rządowi koledzy czy też wspierani przez jego obóz kandydaci. Zakładamy jednak, że zapowiedzi osoby stojącej na czele administracji państwowej tak ze względu na powagę urzędu, jak i możliwości wywierania wpływu na rzeczywistość mają większą szansę na realizację. Z tego również powodu nie przygotowaliśmy analogicznego zestawienia obietnic złożonych przez przywódców opozycji, którym, póki nie odzyskają władzy na poziomie centralnym, ciężko będzie wspierać wybrane inicjatywy samorządowe wbrew rządowi i parlamentarnej większości.

Podobny był tok myślenia sędzi Ewy Wiśniewskiej-Wiechy, która oddaliła pozew Bezpartyjnych Samorządowców przeciwko Patrykowi Jakiemu ws. użycia przez kandydata na prezydenta Warszawy sformułowania "gwarancje rządowe". Sędzia oceniła, że pojęcie to "powinno być rozumiane jako obietnica lub zapewnienie o wysokim stopniu prawdopodobieństwa składane przez członków koalicji rządowej (...), stanowiące egzemplifikację założeń inwestycyjnych państwa". "Uczestnik postępowania zaoferował takie wnioski dowodowe, choćby w postaci wypowiedzi prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego czy członków Rady Ministrów, z których wynikały zapewnienia o gotowości wsparcia projektów lansowanych przez kandydata Patryka Jakiego środkami z budżetu państwa, z budżetu centralnego - powiedziała Wiśniewska-Wiecha.

Podczas objazdu kraju premier zdecydowanie podkreślał dotychczasowe dokonania rządu (szczególnie w obszarze polityki społecznej) i zachęcał do głosowania na kandydatów Zjednoczonej Prawicy, których wybór ma być gwarancją dobrych relacji z władzą centralną w Warszawie. Morawiecki przekonywał również, że wyborcy mogą liczyć na spełnienie przedwyborczych obietnic kandydatów Zjednoczonej Prawicy: "My dotrzymaliśmy słowa w rządzie i dotrzymamy w samorządzie" - zapewniał wielokrotnie.

Tworząc poniższą listę, chcieliśmy również podkreślić, jak silnie w sferę samorządową ingeruje osoba stojąca na czele rządu RP i jak dużo czasu i energii poświęciła na kampanię zamiast na realizowanie zadań prezesa Rady Ministrów.

Dolnośląskie

Kujawsko-pomorskie

Lubelskie

Lubuskie

Łódzkie

Małopolskie

Mazowieckie

Opolskie

Podkarpackie

Podlaskie

Pomorskie

Śląskie

Świętokrzyskie

Warmińsko-mazurskie

Wielkopolskie

Zachodniopomorskie

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 histeryk

właściwie w ostatnich miesiącach ciężko o choć jedną wypowiedź premiera, w której nie manipulowałby danymi, nie przypisywałby sobie czyichś zasług, nie mieszał wątków, zwyczajnie nie kłamał.

! Odpowiedz
4 14 powergenerator

Bardzo dobry artykuł.
Wiadomo, z (nie) wykonania czego można władze rozliczać

! Odpowiedz
3 13 pluto85md

Nie bede zlosliwy, nie uzyje zadnych inwektyw, choc sie cisna na klawiature. Rzeczowo -95% obietnic Morawieckiego nie dotyczy samorzadow, a dzialalnosci rzadu.

! Odpowiedz
30 25 londonern

Widze, ze moderator usunal mojego posta, zatem inaczej.

Prezydent - mierny, premier - mentalnosc karbowego z XIX wieku, parlament - zlozony z niewyedukowanych ludzi, ostatnia bezpartyjna prezes banku - wywalona wczoraj, wszelkie spolki SP obsadzone wg zasady bierny, mierny, ale wierny.
Coz moze pojsc nie tak?

! Odpowiedz
36 12 trooper

Wszystko się sypnie jak tylko Władca Marionetek przejdzie w stan spoczynku.

! Odpowiedz
33 15 trooper odpowiada trooper

Zagryzą się w tym rządzie jak wściekłe psy miedzy sobą, morawiecki z ziobro i dudą, macierewicz wyskoczy spod lady ze swoim chłopczykiem od drapania pleców, ba może i szydło wróci na salony aby siać nienawiścią. Wściekłe Psy 3.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
23 29 Rotterdam

Fajnie, że patrzycie na ręce rządzącym. Brakowało takich artykułów za czasów nieboszczki kolalicji PO-PSL

! Odpowiedz
3 19 janusz26904029

https://www.bankier.pl/wiadomosc/10-nie-spelnionych-obietnic-premiera-Tuska-3035169.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Parszywa-trzynastka-obietnic-Donalda-Tuska-2068952.html

! Odpowiedz
8 19 Rotterdam odpowiada janusz26904029

Rzeczywiście, dwa małe artykuły, w kontrze do 17 stron obietnic Morawieckiego.
Zresztą nie ma co się kłócić, stara ekipa już nie będzie nigdy rządzić. Demografia robi swoje, co roku umiera 300-400 tyś osób większość to sympatycy okrągłostołowi, nowi wyborcy już inne mają preferencję.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil