REKLAMA

Wnioski uchodźcze złożyło ponad 700 cudzoziemców w I kw.

2021-04-16 08:02
publikacja
2021-04-16 08:02
Wnioski uchodźcze złożyło ponad 700 cudzoziemców w I kw.
Wnioski uchodźcze złożyło ponad 700 cudzoziemców w I kw.
fot. Michal Kosc / / FORUM

W pierwszym kwartale tego roku wnioski uchodźcze złożyło w sumie 720 cudzoziemców, w tym 265 Białorusinów - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że łączna liczba wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w pierwszym kwartale tego roku była niższa o prawie 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Głównymi krajami pochodzenia cudzoziemców ubiegających się o taką ochronę były: Białoruś - 265 osób, Rosja - 193 osoby oraz Afganistan - 61.

"W pierwszym kwartale br. warunki przyznania ochrony międzynarodowej - statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej - spełniało 186 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele: Białorusi – 119 osób, Rosji - 33 osoby oraz Turcji – 12. Wszystkie decyzje merytoryczne wydane wobec Białorusinów były pozytywne" - przekazał Jakub Dudziak z UdSC.

Dodał, że decyzje negatywne otrzymało 307 cudzoziemców; byli to głównie obywatele Rosji – 142 osoby. Z kolei prawie 220 postępowań zakończyło się umorzeniem – w większości dotyczyło to obywateli Afganistanu.

UdSC przypomniał, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia.

"Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, który szczegółowo analizuje poszczególne sprawy w celu sprawdzenia, czy danej osobie należy udzielić ochrony" - poinformowano.

Jak zaznacza urząd, podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej - m.in. z zakwaterowania, wyżywienia i opieki zdrowotnej - zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych, m.in. nauki języka polskiego i kursów informacyjnych. Cudzoziemcy mają do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu.

Na początku kwietnia z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzystało 3,4 tys. osób. Byli to głównie obywatele: Rosji – prawie 1,5 tys. osób, Białorusi – 635 oraz Ukrainy – 470. W ośrodkach dla cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową przebywało prawie 800 osób.

autor: Marcin Chomiuk

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki