Włochy: ostatnie trzęsienia ziemi nie spowodują wzrostu podatków

Premier Włoch Matteo Renzi zapewnił, że straty po ostatnich trzęsieniach ziemi w środkowych regionach kraju nie będą skutkowały wzrostem podatków.

Włochy: ostatnie trzęsienia ziemi nie spowodują wzrostu podatków
Włochy: ostatnie trzęsienia ziemi nie spowodują wzrostu podatków (fot. Remo Casilli / Reuters)

Stowarzyszenie rzemiosła i małych zakładów przemysłowych obliczyło, że w formie akcyzy na paliwa państwo zainkasowało dwa razy więcej niż wynosiły koszty odbudowy zniszczeń po trzęsieniach ziemi w ostatnich pięćdziesięciu latach.

Po każdym trzęsieniu ziemi od roku 1968 do 2012 podnoszono akcyzę na paliwo, z przeznaczeniem na odbudowę zniszczeń. W ten sposób skarb państwa zainkasował 145 miliardów euro. Na odbudowę zaś, jak ustalono, wydano siedemdziesiąt miliardów, czyli mniej niż połowę tej sumy. Do tej pory włoscy kierowcy pozostawiają na stacji benzynowej na ten cel cztery miliardy euro rocznie. Tyle dokładnie miała kosztować odbudowa po trzęsieniu ziemi z 24 sierpnia tego roku. Nie było ono jednak, jak się okazało, ostatnie.

200 tys. budynków zniszczonych i uszkodzonych po trzęsieniu

Ok. 200 tys. budynków zostało w różnym stopniu zniszczonych i uszkodzonych w wyniku ostatnich silnych wstrząsów sejsmicznych w środkowych Włoszech, a zwłaszcza na skutek niedzielnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5 - takie dane napływają od lokalnych władz.

W czterech regionach - w Umbrii, Marche, Abruzji i Lacjum - trwają kontrole stanu technicznego budynków. Są miejscowości, w których żaden gmach nie nadaje się już do użytku. Bez dachu nad głową pozostaje ok. 40 tysięcy osób.

Według szacunków ministerstwa finansów w przyszłym roku administracja państwowa i władze lokalne wydadzą na odbudowę ok. 6 mld euro.

Włoscy naukowcy podali, że z pierwszych analiz zdjęć satelitarnych, uzyskanych z europejskiego programu monitorowania Ziemi Copernicus, wynika, iż trzęsienie ziemi z 26 i 30 października spowodowało deformację terenu o powierzchni 600 kilometrów kwadratowych. Fotografie są analizowane przez badaczy z krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Stwierdzili oni przede wszystkim obniżenie się terenu o 3 do 70 centymetrów. Do największego obniżenia doszło w rejonie niemal doszczętnie zniszczonej miejscowości Castelluccio koło Nursji w Umbrii.

"Pieniądze na odbudowę są i wola jest" - zapewnił po raz kolejny premier Matteo Renzi. "Odbudujemy wszystko, począwszy od bazyliki świętego Benedykta, patrona Europy, w Nursji" - oświadczył w środę szef rządu.

W wywiadzie dla stacji Radio24 Renzi wykluczył możliwość przełożenia na późniejszy termin zapowiedzianego na 4 grudnia referendum konstytucyjnego we Włoszech w sprawie rządowej reformy, przewidującej zmiany m.in. w liczebności i kompetencjach Senatu. Tak Renzi zareagował na pojawiające się w kraju głosy, że w związku z trzęsieniem ziemi głosowanie należałoby przełożyć.

Solidarność z ludźmi, którzy ucierpieli na skutek trzęsienia ziemi, oraz z lokalnymi władzami na zniszczonych terenach popłynęły z Florencji, gdzie w środę spotkali się burmistrzowie i prezydenci 60 miast świata. W imieniu uczestników tej międzynarodowej konferencji, odbywającej się pod hasłem "Unity in Diversity" (jedność w różnorodności), o solidarności zapewnił gospodarz obrad, burmistrz Florencji Dario Nardella.

IAR/Marek Lehnert/em/ny/PAP/Sylwia Wysocka

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~Esso

POMAGAM 72052 (2,46)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.