REKLAMA

Darmowa wiza na Sri Lankę dla turystów z 48 krajów, w tym z Polski

2019-07-31 15:43
publikacja
2019-07-31 15:43

Rząd Sri Lanki ogłosił zniesienie opłat za wizy turystyczne dla obywateli 48 krajów, w tym Polski. Darmową wizę po wylądowaniu na wyspie turyści otrzymają już 1 sierpnia br. Inicjatywa ma pobudzić rynek turystyczny, który ucierpiał po ataku terrorystycznym.

fot. Givaga / / YAY Foto

Na liście państw są kraje Unii Europejskiej i USA oraz m.in. Rosja, Indie i Chiny. Dotychczas wizy kosztowały turystów ok. 20-40 dol. „Darmowe wizy będą dostępne przez sześć miesięcy, a po tym czasie rząd oszacuje stratę wpływów z tytułu wiz” - powiedział agencji Reutera urzędnik ministerstwa ds. rozwoju turystyki.

W Niedzielę Wielkanocną, 21 kwietnia, grupa terrorystów z lokalnej organizacji islamistycznej o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ), z pomocą Państwa Islamskiego, przeprowadziła atak samobójczy na trzy kościoły i cztery hotele na Sri Lance. Zginęło ponad 250 osób. Po atakach wiele krajów wydało ostrzeżenia dla turystów planujących urlop na Sri Lance. Liczba turystów spadła o 13,4 proc. w pierwszej połowie br.

W 2018 r. turystyka przyniosła gospodarce wyspy ok. 4,4 mld dol. wpływów, co stanowi 4,9 proc. PKB kraju. Eksperci ostrzegają, że w tym roku wpływy z turystyki mogą spaść o 1,5 mld dol. Przed atakiem przewidywano, że wpływy z turystyki osiągną w 2019 r. 5 mld dol.

Sri Lanka doświadczała już spadków liczby turystów podczas wojny domowej i po tsunami w 2004 r. Po podpisaniu porozumień pokojowych w 2009 r. turystyka na wyspie odżyła, stając się trzecim najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem gospodarki.

Paweł Skawiński (PAP)

pas/ ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (2)

dodaj komentarz
karbinadel
A po co w ogóle te wizy?
szalich
Aby mnie szmatoglowi wysadzili? Nie dzieki!

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki