REKLAMA

Wieprzowina coraz droższa w skupach. Podrożeje i w sklepach?

2022-08-16 13:12
publikacja
2022-08-16 13:12
fot. TINGSHU WANG / / Forum

Oczekiwane są dalsze podwyżki cen skupu świń, które mogą przełożyć się na wzrost cen produktów wieprzowych w handlu detalicznym - przekazał we wtorek Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Jak podał Polpig, wzrost ceny kilograma wieprzowiny o 8 eurocentów w Niemczech przełożył się na wyższe stawki oferowane w Polsce o 20 gr/kg WBC (waga bita ciepła, czyli waga po uboju - PAP).

"Średnia cena tuczników w klasie E na krajowym rynku wzrosła do 9,20 zł/kg. Oczekiwane są dalsze podwyżki cen skupu świń, które mogą wpłynąć na wzrost cen produktów wieprzowych w handlu detalicznym" - wskazał Polpig.

Związek dodał, że uwalnianie stosunkowo niewielkich zapasów mięsa wieprzowego zgromadzonych w ramach interwencji dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny może tylko częściowo hamować wzrostowy trend cen skupu świń.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ptokbentoniczny2
Ta cena to i tak za mało, żeby się opłacało. Przez lata płacili w skupie za jeden kg 2,60 - 3,50. Pośrednik kasował cały zysk. Pasze i wszystko co potrzebne zdrożało. Do tego dochodzą koszty durnych przepisów unijnych, które są dodatkowym kosztem, bo trzeba spełnić wymogi. Jeszcze 2-3 lata temu znałem kilku rolników hodujących świnie.Ta cena to i tak za mało, żeby się opłacało. Przez lata płacili w skupie za jeden kg 2,60 - 3,50. Pośrednik kasował cały zysk. Pasze i wszystko co potrzebne zdrożało. Do tego dochodzą koszty durnych przepisów unijnych, które są dodatkowym kosztem, bo trzeba spełnić wymogi. Jeszcze 2-3 lata temu znałem kilku rolników hodujących świnie. Dziś nie znam żadnego. Stąd wzrost cen. Popyt podobny, a podaż coraz mniejsza. A do tych co piszą, że im mięso ze świni nie smakuje, to spokojnie mili państwo. Z resztą (drób, wołowina, itp.) zrobią dokładnie to samo. A wy dziś śmiejąc się z tego za kilka lat będziecie żreć robaki.
jugoll
Cena swoją drogą, ale jakość (zjadliwość) jest z tyg. na tydz. wątpliwa. Nie jestem wybredny dzidziuś, ale właśnie ze względu na m.in. smak, jakość i inne walory sięgam po mięso coraz rzadaziej. Wędlin nie kupuję od roku na pewno. Twardych, żylastych, szynek, karkówek, schabów, polędwic wcale i nie pamiętam kiedy ostatnio kupiłem.Cena swoją drogą, ale jakość (zjadliwość) jest z tyg. na tydz. wątpliwa. Nie jestem wybredny dzidziuś, ale właśnie ze względu na m.in. smak, jakość i inne walory sięgam po mięso coraz rzadaziej. Wędlin nie kupuję od roku na pewno. Twardych, żylastych, szynek, karkówek, schabów, polędwic wcale i nie pamiętam kiedy ostatnio kupiłem. Na wędzone (malowane brązową farbką) nawet nie patrzę. Wegetarianinem, zielonym, ekologiem, ideologiem jakimś tam też nie jestem.Te mięsą po prostu śmierdzące.
Dużo ryb wpierd............., fasoli, grochu, ostatnio sporo wołowiny (dorwałem gościa z półn.-wsch. Polski (syn dowozi co 2-3 m-ce zamawiaj., ma certyf. jewropejsk. ekol. i wypasa cały rok na polu. Tylko w nocy goni do obory). Inne mięso, inny smak, w ogóle inna liga. Pasz z korporacji i antybiotyków nie daje - tak przynajniej opowiada. Byłem w tym roku u niego na gosp. (ok. 5-7 km do granicy z Litwą), pojedliśmy, popiliśmy "księżycówę" i tak powinno być.
bha
Cóż... Doją w detalu już bez umiaru jak w obłędzie krótkowidztwa na maxa. Ta zachłanność nie mająca końca prędzej czy trochę póżniej odbije się rykoszetem.
bankster-kreator
Miska ryżu i mirabelki+
bha
Cóż... Krótkowidzącej jedynie Mamonę i coraz więcej i więcej zysków nienasyconej wciąż i wciąż sterowanej furtkowo-sznurkowej sprytnej zachłanności rynkowej niestety w to GRA!!! . Brak więcej słów
samsza
POLPIG zrzesza czołowych producentów trzody chlewnej w Polsce oraz podmioty wspierające ten sektor produkcji: wytwórnie pasz, producenci i dystrybutorzy infrastruktury produkcji, firmy weterynaryjne, farmaceutyczne i biotechnologiczne.
Na czele związku PolPig stoi 9-osobowy zarząd.
maniek_as
to nie droższa wieprzowina tylko tańszy PLN. Jak przez 2 lata ilość pieniądza w obiegu wzrosła o 30% to i wieprzowina powinna być droższa o 30% - inaczej to realnie byłaby tańsza.
santoriusz
może drożeć do oporu nie żrę tego
aszkenazyjski
Jak można jeść plugawe zwierzęta, później zawaly,cukrzyce i inne.
Czasami nie mogę uwierzyć,auto za 1mln ( oczywiście w leasingu bo to wykładnik
zamożności) i zamówią golonko lub schabowego.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki