Wielka Brytania: Branson kupił Northern Rock za 747 mln funtów

17.11. Londyn (PAP) - Ministerstwo skarbu sprzedało firmie Virgin Money, wchodzącej w skład holdingu Virgin Group multimilionera Richarda Bransona, przejęty przez państwo w czasie kryzysu finansowego dawny bank hipoteczny Northern Rock z siedzibą w Newcastle.

Transakcja, która ma być sfinalizowana do końca 2011 r., na pierwszym etapie przyniesie skarbowi państwa 747 mln funtów, a docelowo ok. 1 mld. Jest to mniej niż ok. 1,4 mld funtów, które poniósł rząd nacjonalizując Northern Rock w lutym 2008 r. i rekapitalizując go.

Northern Rock był w W. Brytanii zwiastunem finansowego krachu zanim jeszcze stał się on oczywisty po upadku we wrześniu 2008 r. czwartego największego gracza Wall Street - Lehman Brothers.

Po przejęciu go przez państwo bank został podzielony na "zły bank" (Asset Management), który przejął nieściągalne długi, głównie hipoteczne i toksyczne aktywa oraz na "zdrową" część obejmującą depozyty i bankowe operacje detaliczne - Northern Rock plc. Właścicielem "złego banku" jest nadal podatnik.

Jeśli w najbliższych pięciu latach Virgin Money sprzeda, lub wprowadzi Northern Rock na giełdę, to musi rządowi zapłacić dodatkowo 50-80 mln funtów - przewidują warunki przejęcia.

Ministerstwo skarbu liczy, że z połączenia Northern Rock i Virgin Money wyłoni się nowy konkurent dla największych grup bankowych, kontrolujących obecnie lwią część bankowości detalicznej. Nowa grupa będzie miała ok. 4 mln klientów.

Nacjonalizując Northern Rock ówczesny rząd laburzystowski zastrzegł, że jego zamiarem jest sprzedaż tego banku, gdy tylko kondycja rynku będzie temu sprzyjać.

"To bardzo znaczące, że bank Northern Rock został sprywatyzowany akurat w chwili, gdy brytyjskiemu sektorowi bankowemu grozi największe niebezpieczeństwo ze strony eurostrefy" - zauważył komentator BBC Robert Peston.

Według niego, na obecnym etapie nie ma odpowiedzi na pytanie, "czy transakcja jest zwiastunem ożywienia na rynku usług bankowych, co by oznaczało, że Branson skorzystał z wyjątkowej okazji, czy też zmiana właściciela następuje w czasie, gdy W. Brytanii grozi nowy etap kredytowego ścisku".

W najbliższych trzech latach Virgin Money nie ma w planach dodatkowych zwolnień w stosunku do tych, które ogłoszono wcześniej. Northern Rock zatrudnia ok. 2,5 tys. pracowników wobec ok. 5,5 tys. przed krachem.

Newcastle pozostanie operacyjną bazą, a liczba oddziałów będzie stopniowo rozbudowywana.

Richard Branson jest właścicielem prywatnego imperium, w którego skład wchodzą m. in. linie lotnicze Virgin Atlantic, oraz firmy Virgin Media, Virgin Mobile, Virgin Trains i Virgin Money. Uchodzi za czwartego najbogatszego Brytyjczyka i 254. najbogatszego człowieka w świecie. Często mówi, że sam jest swoją własną marką towarową. (PAP)

asw/ mki/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil