Węgry: powstał skrajnie prawicowy ruch

Skrajnie prawicowy ruch o nazwie Siła i Zdecydowanie powstał w sobotę na Węgrzech jako sojusz dwóch mniejszych organizacji. Stawia sobie za cel walkę z liberalizmem i "etniczną samoobronę" poinformował w niedzielę portal Index.hu.

(ingimage)

Zdaniem założycieli ruchu ani Fidesz, ani skrajnie prawicowy Jobbik, który od dłuższego czasu coraz bardziej łagodzi wizerunek, by przyciągnąć wyborców z centrum, nie reprezentują w wiarogodny sposób ich systemu wartości.

Członkowie ruchu są zdania, że na Węgrzech jest za dużo Cyganów i do kraju dostaje się za dużo uchodźców. Twierdzą też, że reprezentują białych Europejczyków.

Około 300 zwolenników zgromadziło się w sobotę w miejscowości Vecses niedaleko Budapesztu, by wziąć udział w wiecu określanym jako rozwijanie sztandarów skrajnej prawicy.

Organizacje, które tworzą nowy ruch, to Identitesz i Betyarsereg. Szef tej drugiej Zsolt Tyirityan powiedział w jednym z wywiadów, że wierzy w hierarchię ras i jeśli w oczach liberałów jest to uznawane za nazizm, to jestem nazistą. W sobotę oświadczył zaś, że rasom Trzeciego Świata, które usiłują zająć Węgry, należy stawić czoło i odesłać je na śmietnik historii.

Lider Identiteszu Balazs Laszlo oznajmił zaś w sobotę, że nowy ruch zrywa z polityczną poprawnością i za szczególnie istotną uważa etniczną samoobronę, która wagą przewyższa takie problemy jak korupcja, stan służby zdrowia czy oświaty.

Liderzy ruchu zamierzają wziąć udział w wyborach parlamentarnych na wiosnę 2018 r.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kot/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~kalwa321

Generalnie lewicę od prawicy różni polityka gospodarcza. Pierwsze pytanie dotyczące rozróżnienia strony to pytanie o treści: W jaki sposób odbywa sie w państwie podział majątku? Jesli przez wolny rynek i prywatne przedsiębiorstwa to prawica, jesli przez rząd i państwo to lewica. Kwestia światopoglądową to druga sprawa. Nigdzie nie ma o tym, że prawica to podział rasowy, a lewica to eksterminacja rasowa. Rasy dzielą sie same - nie ma równości ras. Jeśli zaś ktoś ingeruje w wolność i własność drugiej osoby to na pewno nie jest to prawica. I np. Na ten czas w naszym sejmie nie ma żadnej partii prawicowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~ed

Na tym polega demokracja

! Odpowiedz
35 10 plutarch

faszyzm w nowych ciuchach?

! Odpowiedz
11 17 hairy_portier

To jest standardowa operacja ruskich służb specjalnych - kontrola nad ruchami skrajnymi zarówno lewicowymi jak i prawicowymi. (wyobraź sobie, że spektrum polityczne to nie odcinek, tylko okrąg widziany "z profilu" lewica i prawica łączą się w skrajności). To z resztą działa też na innych przeciwieństwach - ultrakatolicyzm - rodzimowierstwo - New Age, pacyfizm - militaryzm. Przykłady w Polsce: Partia Zmiana - Falanga. Bycie prorosyjskim w Polsce jest bardzo trudne ze względu na doświadczenia historyczne Polaków, dlatego odbywa się to subtelniej przez atakowanie przeciwników Rosji i projektów, które zagrażają Rosji ekonomicznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 34 ~silvio_gesell

Po pierwsze "skrajna prawica" to nie nazizm. Skrajna prawica to fundamentalizm religijny, a nie nacjonalizm. Po drugie nazizm prowadził do ludobójstwa w warunkach eksplozji demograficznej tak jak na początku poprzedniego wieku. A tymczasem Węgry się wyludniają, więc jest to obrona a nie atak. Zresztą w sytuacji wysokiego przyrostu naturalnego i tak komunizm jest bardziej zbrodniczym systemem, bo doprowadził do większej liczby ofiar, i poprzez atak na rodzine doprowadził ostatecznie do własnego upadku.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1e/Natural_Population_Growth_of_Russia.PNG/450px-Natural_Population_Growth_of_Russia.PNG

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 18 silvio_gesell

Żeby nie było niedomówień, nacjonalizm, tak jak każda koncepcja stawiająca grupę ludzi i prawo publiczne ponad jednostkę i jej sumienie, jest lewicowy. Nacjonalizm to robota jakobinów, lewicy, w czasie Rewolucji Francuskiej.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Lewica_narodowa

! Odpowiedz
11 28 ~Polak

Popieram tę inicjatywę!!!

! Odpowiedz
21 7 plutarch

a oficerki już wyglansowałeś?

! Odpowiedz
12 36 kalwa321

Jeśli jest nazistą to żadna to prawica! Na Boga! Naziści to skrajnie LEWICOWE środowisko.. Pani Małgorzata Wyrzykowska najpierw niech się doszkoli czym różni się prawica od lewicy, a potem wypowiada się na takie tematy i niech nie robi ludziom wody z mózgu! To, że ktoś nie jest za przyjmowaniem uchodźców nie oznacza, że od razu jest prawicą..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 6 plutarch

bardzo się mylisz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil