REKLAMA

W Polsce jest przeciętnie

Łukasz Piechowiak2015-09-30 17:45główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-09-30 17:45
fot. Mateusz OWSIANNY / EastNews

Podsumowanie rządów PO-PSL w najlepszym wypadku może być tylko słodko-gorzkie. Premier Kopacz w swojej wypowiedzi podkreśliła, że jej głównym celem było polepszenie bytu polskiej rodziny m.in. poprzez wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę”. To jeden z niewielu pomysłów, który można bez żadnego sprzeciwu nazwać pozytywnym.

Niestety, gros wymienionych przez Ewę Kopacz zmian ma charakter kosmetyczny i oparte są o zwiększanie poziomu rozdawnictwa, np. pomysł by wesprzeć najbiedniejszych emerytów jednorazowym świadczeniem w wysokości ok. 350 zł to zwykłe pospolite kupowanie głosów przed wyborami.

Za kosmetykę należy uznać również świadczenie rodzicielskie wypłacane także osobom zatrudnionym na podstawie umów o dzieło, nie robiąc przy tym nic, by ucywilizować rynek pracy, który zdaniem samego Marka Belki mocno odbiega od standardów zachodnioeuropejskich.

Darmowy podręcznik nie dla wszystkich

W następnym punkcie premier wskazała na postępy w zwiększaniu wydatków na szkolnictwo oraz na realizację programu darmowego podręcznika. Podręcznik wcale nie jest darmowy, bo kosztuje podatników już blisko 200 mln zł. Dalej nie wyjaśniono, na czym polega problem w szybkim opracowaniu kilku standardowych zestawów podręczników do każdej klasy i dlaczego w tym roku z darmowego podręcznika mogą korzystać dzieci idące do I,II i IV klasy szkoły podstawowej oraz do I klasy gimnazjum, a wśród szczęśliwców nie ma trzecioklasistów i starszych roczników z gimnazjum.

Nauczyciele zapowiadają protest, bo mało zarabiają. Jednocześnie nikt nie zwraca uwagi na to, że zawód ten został praktycznie całkowicie sfeminizowany. Odpowiedzią na to pytanie mogą być stosunkowo niskie zarobki, szklane sufity i coraz mniejszy prestiż społeczny zawodu nauczyciela, którego autorytet dodatkowo pomniejszany jest przez ministra edukacji narodowej, przypominającego ciału pedagogicznemu, że w trakcie ferii mają organizować zajęcia dzieciom, których rodziców nie stać na kolonie.

Mieszkanie dla deweloperów

Na uwagę zasługuje także program Mieszkanie dla młodych, który w momencie uruchomienia dotyczył tylko mieszkań z rynku pierwotnego, chociaż eksperci wielokrotnie podkreślali, że w tej sytuacji nie jest to pomoc dla osób chcących kupić mieszkanie tylko dla deweloperów, którzy chcą sprzedać lokale z gorszych lokalizacji. Po roku program rozszerzono o rynek wtórny, ale dalej też nie wyjaśniono, dlaczego mogą z niego korzystać tylko osoby, które kupują mieszkania na kredyt.

Przy okazji kredytów Pani Kopacz nie wspomniała o osobach spłacających zobowiązania we frankach szwajcarskich. Wpadka z ustawą o przewalutowaniu kredytów wyrażonych w walutach obcych obnażyła skrajną niekompetencję ekonomiczną posłów ją przygotowujących, a także tych, którzy za nią głosowali w pierwszym czytaniu.

Upublicznianie strat, prywatyzacja zysków

W przypadku promocji polskiej przedsiębiorczości politycy z uporem jak mantrę powtarzają, że wydajemy miliardy złotych na innowacje i będziemy wydawać jeszcze więcej. Szczególnie postępowy jest program sfinansowania 100 miejsc pracy dla młodych ludzi za 3 mld zł, z których znakomita większość trafi do tych, którzy wiedzą, że taki program jest realizowany.

Na Śląsku dalej kryzys – JSW w zasadzie jest bankrutem. Jednym z ciekawszych pomysłów ratowania polskiego węgla była próba sfinansowania pomocy przez spółki energetyczne. Plan upadł, ale nierozważne słowa polityków doprowadziły do przeceny nie tylko samej JSW, ale wszystkich spółek energetycznych. Najwięcej tracą na tym inwestorzy indywidualni, ale nimi nikt się nie interesuje – chyba, że trzeba uruchomić program zwiększania oszczędności emerytalnych m.in. poprzez inwestycje na polskim rynku akcji.

Mniej więcej w tym samym okresie wprowadzono w Polsce znany z czasów komunizmu 20. stopień zasilania ograniczający dostawy energii do największych przedsiębiorstw przemysłowych. Politycy nie chcą się otwarcie przyznać, ale rezygnacja koncernu TATA z umiejscowienia fabryki Jaguara Land Rovera w Polsce na rzecz Słowacji poniekąd była związana z tym, że Słowacy nie mają problemów z energetyką, bo mają elektrownie jądrowe.

Chyba kupimy F-35

Premier nie zapomniała o wzroście wydatków na obronność. Na armię przekażemy 2% PKB, czyli ok. 40 mld zł. Dzięki temu kupimy więcej nowoczesnego sprzętu m.in. helikoptery Caracal, co spotkało się z dużą krytyką. Na wieść o zwiększeniu wydatków na armię amerykański Lockheed Martin zaprezentował w Kielcach samolot myśliwski F-35. Jak dobrze pójdzie, to do 2030 roku stocznie opuści druga korweta i trzy stawiacze min. Tymczasem polskich oficerów dalej będzie trapić epidemia otyłości.

Deficyt a wzrost liczby samobójstw

Rządy PO-PSL można podsumować jeszcze krócej – w 2016 roku deficyt budżetu wyniesie ponad 50 mld zł. Dodatkowo w 2015 roku samobójstwa popełniło 6,1 tys. ludzi szczególnie wysoki wzrost liczby odbierających sobie życie odnotowano wśród osób starszych. Dalej rośnie nam dług publiczny a w Sejmie posłowie pracują nad projektem ustawy o książce, wyjątkowej nawet jak na polskie standardy, której głównym skutkiem będzie zmniejszenie poziomu czytelnictwa.

To prawda, że Polska nie jest w ruinie - to określenie jest nadużywane przez opozycję. Nie ulega wątpliwości, że sporej grupie ludzi przez ostatnie 8 lat poprawił się byt, szybciej dojeżdżają do rodziny/znajomych/pracy w innych miastach, korzystają z programów edukacyjnych, mogą cieszyć się, że skanalizowanie wielu miejscowości doprowadziło do poprawy czystości jezior i rzek, itp. W Polsce jest przeciętnie. W wielu obszarach mamy spektakularne porażki, np. rynek pracy czy poziom płac - tutaj politycy zawodzą na całej linii. Szczęśliwie odnosimy też sukcesy, ale w większości przypadków jest to zasługa samych Polaków, a nie ich rządów.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (44)

dodaj komentarz
~JP
no wlasnie, jak na standardy 3 swiata nie jest zle tyle ze jestesmy w srodku europy a klepiemy biede. prosta rzecz: porownaj zarobki niemca i polaka i wez pod uwage ze koszty zycia sa identyczne.
~hormon
Większość cen w RFN przewyższa dwukrotnie ich cenę w Polsce. Więc skąd te dane? Wystarczy przejechac pociagiem z Poznania do Rzepina i do Franfurt Oder i już wiadomo po ile. GORSZE LEKI, PRZETERMINOWANA ŻYWNOŚĆ, NADGNITE OWOCE I WARZYWA. Kupuj tylko w Carrefour. ... ... ... wwwbaltic-roomcom
~Luna
Zgadzam się, jest z przeciętnie, ale z tendencją do gorzej niż lepiej. Nadal daleko nam do UK, dlatego przedsiębiorcy przenoszą tam swoje biznesy. Idą za tym duże oszczędności podatkowe, bo sama kwota wolna od podatku w Anglii to ponad 40 tys. zł. Ja mam już swoją firmę w UK prowadzoną zgodnie z prawem, bo pomaga mi Zgadzam się, jest z przeciętnie, ale z tendencją do gorzej niż lepiej. Nadal daleko nam do UK, dlatego przedsiębiorcy przenoszą tam swoje biznesy. Idą za tym duże oszczędności podatkowe, bo sama kwota wolna od podatku w Anglii to ponad 40 tys. zł. Ja mam już swoją firmę w UK prowadzoną zgodnie z prawem, bo pomaga mi firma Dezi, która zna się na prawie angielskim.
~jaTylkoPytam
Szkoda, że politycy zawłaszczają to co my wypracujemy i przekuwają to...na swój sukces.
~mam_dość
W Polsce nie jest przeciętnie, w Polsce jest strasznie. Miał być skok cywilizacyjny, a jest cofanie się i rozsypka. Polityka ciepłej wody zrobiła z tego kraju chaotyczny, sypiący się zaścianek. I grę o sumie zerowej. Dlatego Polacy stali się tacy zawzięci, zawistni i sfrustrowani. Jak się ty przyjeżdża z zagranicy,W Polsce nie jest przeciętnie, w Polsce jest strasznie. Miał być skok cywilizacyjny, a jest cofanie się i rozsypka. Polityka ciepłej wody zrobiła z tego kraju chaotyczny, sypiący się zaścianek. I grę o sumie zerowej. Dlatego Polacy stali się tacy zawzięci, zawistni i sfrustrowani. Jak się ty przyjeżdża z zagranicy, to ręce opadają. Smutny kraj. Woda też może być coraz chłodniejsza, bo brak prądu do jej ogrzania.
~opty
...preciętnie ? ,może i tak ,ale chyba jak na standarty afrykańskie....
luka07
program sfinansowania 100 miejsc pracy dla młodych ludzi za 3 mld zł
prosze szybko dopisac tysiace :)
~Prawda
W Polsce jest gorzej niż przeciętnie. Tylko 3% dorosłych Polaków ma wszystkie zęby, bo oszczędzają na dentyście. Tylko kilka procent mężczyzn po 60 roku życia korzysta z innych kosmetyków niż mydło, bo oszczędzają na kupowaniu rzeczy innych niż niezbędne. Polacy nie kupują książek, bo znowu oszczędzają na tym W Polsce jest gorzej niż przeciętnie. Tylko 3% dorosłych Polaków ma wszystkie zęby, bo oszczędzają na dentyście. Tylko kilka procent mężczyzn po 60 roku życia korzysta z innych kosmetyków niż mydło, bo oszczędzają na kupowaniu rzeczy innych niż niezbędne. Polacy nie kupują książek, bo znowu oszczędzają na tym co niezbędne. Większość Polaków zyje jak w XIX wieku, czyli nie korzysta z najprostszych zdobyczy cywilizacji jak kosmetyki, denstysta, książki. A wszystko dlatego, że liczą każdą złotówkę. Większość rodzin nie ma oszczędności.
~mhm
Naprawdę myślisz, że Polacy nie kupują książek przez brak środków?

Niewielkie czytelnictwo mimo darmowych bibliotek pokazuje, że nie masz racji.

Dodatkowo 2/3 polskich rodzin posiada co najmniej jeden samochód, skoro ich stać na jego utrzymanie (ubezpieczenia, przeglądy, koszty eksploatacji...) to książkę
Naprawdę myślisz, że Polacy nie kupują książek przez brak środków?

Niewielkie czytelnictwo mimo darmowych bibliotek pokazuje, że nie masz racji.

Dodatkowo 2/3 polskich rodzin posiada co najmniej jeden samochód, skoro ich stać na jego utrzymanie (ubezpieczenia, przeglądy, koszty eksploatacji...) to książkę też by sobie mogli kupić.

Niniejszym udowodniłem, że jesteś skrajnym głupcem lub bezczelnym kłamcą.
Rotterdam odpowiada ~mhm
NO raczej samochód jest produktem pierwszej potrzeby a nie książka. Co nie zmienia faktu,że w czasach internetu wiele książek klasyki jest darmo udostępniane

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki