REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Czerwiński: Rząd zrealizował porozumienie z górnikami

2015-09-30 14:14
publikacja
2015-09-30 14:14

Spółka Silesia przejmie 11 kopalń, utrzyma ich płynność finansową, a także zagwarantuje, by w przyszłości mogły działać skutecznie. Rząd zrealizował dziś porozumienie zawarte z górnikami - poinformował w środę minister skarbu Andrzej Czerwiński.

fot. Beata Zawrzel/REPORTER / / EastNews

"Rząd zrealizował dziś porozumienie zawarte z górnikami, wymagało to pracy, ponieważ chcieliśmy, by wszystko co zrobimy, miało solidne podstawy prawne i gwarantowało dobrą przyszłość dla polskiego górnictwa" - podkreślił szef MSP na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu rządu.

"Dzięki decyzjom podjętym przez rząd, spółka Silesia przejmie 11 kopalń, utrzyma ich płynność finansową, a także zagwarantuje, by w przyszłości mogły one działać skutecznie, w oparciu o zasady rynkowe. Jest to rozwiązanie problemu spisane 17 stycznia tego roku. Mamy Silesię Towarzystwo Finansowe, która to spółka wyleczy polskie górnictwo. Dotrzymaliśmy słowa" - konkludował.

Decyzja rządu o przejęciu przez TFI Silesia 11 kopalń nie wynika z populizmu, lecz została podjęta "w oparciu o zasady normalnej gospodarki, z troską o utrzymanie miejsc pracy" - powiedział minister skarbu państwa.

"Blisko rok temu polskie górnictwo na skutek światowej obniżki cen było w bardzo trudnej sytuacji. Cena węgla spadła o 70 proc. w ciągu ostatnich lat. Dziesiątki tysięcy miejsc pracy było zagrożonych. Realizujemy dziś świadomy i precyzyjny plan naprawy polskiego górnictwa. Ludzie mają pensje wypłacane regularnie. Dzisiaj robimy kolejny krok dla dobrej przyszłości polskiego górnictwa" - powiedział minister na konferencji prasowej. 

"Silesia w nowym kształcie będzie podstawą silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Już mamy reakcję na tę decyzję, ponieważ największa z grup energetycznych wyraziła opinię o bardzo pozytywnym działaniu w górnictwie widząc przyszłość w połączeniu się w koncern paliwowo-energetyczny. Mamy sygnały od innych spółek energetycznych, że to jest szansą dla stworzenia zdrowego koncernu paliwowo-energetycznego w naszym kraju, który nie będzie konkurował o odbiorcę, ale będzie mógł po skonsolidowaniu konkurować na trudnym rynku energetycznym" - powiedział minister.

Czerwiński: Rząd i związkowcy muszą stać po tej samej stronie

Dziś strona rządowa i związkowa muszą stać po tej samej stronie, by bronić dobrej naprawy polskiego górnictwa oraz współpracować, tak jak to miało miejsce w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - zaapelował Andrzej Czerwiński.

"(W JSW) Współpraca związków zawodowych z rządem, menedżerami, kierownictwem kopalń doprowadziła do tego, że związkowcy ograniczyli koszty i zgodzili się na restrukturyzację wynagrodzeń w kwocie przekraczającej 2 mld zł w kilku latach. To jest ok. 0,5 mld rocznie" - powiedział minister Czerwiński po środowym posiedzeniu rządu.

Czerwiński skrytykował też wypowiedzi szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza. Kolorz mówił m.in. w poniedziałek, w odniesieniu do opóźnienia w utworzeniu Nowej Kopalni Węglowej: Po drugiej stronie stołu mieliśmy zwykłych oszustów lub też niedołęgów. I dodawał, że związkowcy zrobią wszystko, by Platforma Obywatelska na Śląsku i w całym kraju uzyskała jak najgorszy wynik w październikowych wyborach parlamentarnych.

"Niezrozumiałe słowa przewodniczącego związków zawodowych, szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza, który dla własnych celów politycznych naraża na szwank ok. 40 tys. miejsc pracy i przyszłość polskiego górnictwa" - mówił minister skarbu państwa. 

(PAP)

dol/ mmu/ son/ pr/ pel/ morb/ ana/ kfk/ 

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~NoToBedzieSieDzialo
STOCZNI nie ma, HUT nie ma, teraz CZAS na KOPALNIE i cały Śląsk - TF Silesia do DZIEŁA

2013-11-21: TF Silesia: Poprzedni prezes zatrzymany, jego następca - odwołany

Wojciech B., były prezes Towarzystwa Finansowego Silesia został zatrzymany przez ABW. Jego następca Mariusz Kolwas został odwołany ze stanowiska.
STOCZNI nie ma, HUT nie ma, teraz CZAS na KOPALNIE i cały Śląsk - TF Silesia do DZIEŁA

2013-11-21: TF Silesia: Poprzedni prezes zatrzymany, jego następca - odwołany

Wojciech B., były prezes Towarzystwa Finansowego Silesia został zatrzymany przez ABW. Jego następca Mariusz Kolwas został odwołany ze stanowiska.

Wojciech B. usłyszał zarzut działania na szkodę spółki, podpisywanie niekorzystnych dla niej umów, przekraczanie uprawnień. Szkody szacowane są na ponad 30 mln zł. Przypomnijmy, że to właśnie Wojciech B. podpisał umowę dzierżawy 10 ha kluczowych terenów stoczni ze spółką Kraftport. Silesia jest właścicielem terenów postoczniowych.

http://www.strefabiznesu.gp24.pl/artykul/tf-silesia-poprzedni-prezes-zatrzymany-jego-nastepca-odwolany

Adam Siwek - obesny prezes TF Silezja
- Prezes Zarządu Towarzystwo Finansowe Silesia listopad 2013 – obecnie (1 rok 11 mies.)
- Wiceprezs Zarządu PGNIG Termika SA luty 2012 – sierpień 2013 (1 rok 7 mies.)
- Prezes Zarządu KGHM ENERGETYKA Sp. z o.o.
~ryżyk
To śmierdzące jajo dla nowego rządu. To rozbójnictwo polityczne za które będzie trybunał stanu. Unia tego nie przepuści, chyba że w umowie z Silesią jest szybka prywatyzacja. Dogadali się ze Związkami jak w styczniu - fikcja na papierze, bo górnicy pogonili by w październiku związkowców darmozjadów. Ma być prywatyzacja,To śmierdzące jajo dla nowego rządu. To rozbójnictwo polityczne za które będzie trybunał stanu. Unia tego nie przepuści, chyba że w umowie z Silesią jest szybka prywatyzacja. Dogadali się ze Związkami jak w styczniu - fikcja na papierze, bo górnicy pogonili by w październiku związkowców darmozjadów. Ma być prywatyzacja, bo co barony związkowe mają robić z kasą. A tek będą współwłaścicielami. "A ciemny naród to kupi" jak mawiał Pan Kurski
~Bolek
My energetycy będziemy utrzymywać związkowców górniczych!!!
~Romo
To na co czekacie? Protestować póki jeszcze nie zrobili konkretnych wałków.
~tadeusz
każde przedsiębiorstwo państwowe jest niekurencyjne i wcześniej czy póżniej trzeba do niego dopłacać- my wszyscy
~buhahaha
To sobie to "odptaszkuj" Czerwiński jako "sukces" jak twoja ynteligentna inaczej szefowa i daj już spokój ludziom tymi "śląskimi berami"
~żart
Rząd zrealizował dziś (piękne słowo "dziś"-lepsze "dzisiaj) porozumienie zawarte z górnikami - poinformował w środę minister skarbu Andrzej Czerwiński.
Zrealizował sobie na żądanie "sznur" na "szyję" (samobójcy).
Już nie wiedzą jak to państwo (Obywateli-podatników) "oszmacić"
Rząd zrealizował dziś (piękne słowo "dziś"-lepsze "dzisiaj) porozumienie zawarte z górnikami - poinformował w środę minister skarbu Andrzej Czerwiński.
Zrealizował sobie na żądanie "sznur" na "szyję" (samobójcy).
Już nie wiedzą jak to państwo (Obywateli-podatników) "oszmacić" (szmaterloki).
Co za czasy (złodziej goni złodzieja).
~DlaPrzypomnienia
Co teraz pani Kruk na przejęcie Bogdanki za pół ceny? Już nie podniesie kwestii zrealizowanej inwestycji w spółce?

Interpelacja nr 19310

do ministra skarbu państwa

w sprawie próby wrogiego przejęcia przez czesko-holenderski koncern New World Resources kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka SA

W
Co teraz pani Kruk na przejęcie Bogdanki za pół ceny? Już nie podniesie kwestii zrealizowanej inwestycji w spółce?

Interpelacja nr 19310

do ministra skarbu państwa

w sprawie próby wrogiego przejęcia przez czesko-holenderski koncern New World Resources kopalni Lubelski Węgiel Bogdanka SA

W marcu tego roku w II etapie prywatyzacji Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 46,7% akcji kopalni Bogdanka. Nowymi współwłaścicielami kopalni stały się otwarte fundusze emerytalne, które kupiły akcje Skarbu Państwa po 70,50 zł. Z prywatyzacji ogłoszonej przez ministra skarbu jako sukces rząd uzyskał niewiele ponad 1 mld zł.

Na początku października tego roku kontrolowany przez czeskiego miliardera koncern New Word Resources (NWR), konkurent z branży górniczej, wezwał do sprzedaży 34 013 590 akcji Bogdanki, stanowiących 100% kapitału spółki, po 100,75 zł za akcję. Jeśli wezwanie dojdzie do skutku, to NWR zamierza przeprowadzić przymusowy wykup akcjonariuszy mniejszościowych, wycofać akcje spółki z obrotu giełdowego oraz przenieść miejsce rejestracji spółki do Wielkiej Brytanii.

Jest to największa próba wrogiego przejęcia w historii warszawskiej giełdy, ale dla analityków oferta NWR nie jest zaskoczeniem. Lubelski Węgiel Bogdanka to dziś perła w koronie polskiego węgla, perła w koronie Lubelszczyzny. To jedna z najnowocześniejszych i najbardziej dochodowych kopalni w Polsce. W ubiegłym roku sprzedała węgiel na kwotę 1,118 mld zł, co dało zysk netto w wysokości 191 mln zł. Zysk w I półroczu 2010 r. wynosił 106 mln zł.

Czy minister skarbu mógł mieć wątpliwości, że przy tak dobrych wynikach, jakie uzyskuje kopalnia Bogdanka, pojawią się chętni na zakup spółki? NWR od dawna zapowiadała, że zamierza przejmować podmioty z branży i jest to już jej drugie podejście do przejęcia Bogdanki, pierwszą ofertę kupna złożyła w 2008 r. Ponadto to ostatni moment, w którym można kupić Bogdankę po dobrej cenie. Ze względu na plany zwiększenia rocznego wydobycia węgla do ok. 11 mln ton rocznie w 2014 r. za dwa lub trzy lata trzeba będzie zapłacić dużo więcej.

Wezwanie NWR dojdzie do skutku, jeśli akcjonariusze Bogdanki złożą zapisy na 75% jej akcji. Mogą to robić od 29 listopada. Czy zakończy się sukcesem, będzie zależało głównie od decyzji otwartych funduszy emerytalnych. Ponad 55% akcji Bogdanki jest w rękach indywidualnych akcjonariuszy, a 4,97% akcji znajduje się jeszcze w rękach Skarbu Państwa. To konsekwencja decyzji ministra skarbu o pozbyciu się kontrolnego pakietu akcji kopalni, decyzji niezgodnej ze ˝Strategią działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015˝, przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 31 lipca 2007 r., stanowiącą, że proces prywatyzacji górnictwa powinien gwarantować utrzymanie większościowego pakietu akcji pod kontrolą Skarbu Państwa. Po wprowadzeniu spółki na GPW w 2009 r. ministerstwo skarbu informowało, że państwo zachowa pakiet kontrolny.

Zarząd i związki zawodowe Lubelskiego Węgla Bogdanka sprzeciwiają się próbie przejęcia spółki. Zarząd Bogdanki ocenia, że cena 100,75 zł za akcję kopalni jest rażąco niższa od wartości godziwej, gdyż nie uwzględnia efektów ekonomiczno-finansowych realizowanego w spółce programu inwestycyjnego, prowadzącego do podwojenia wielkości produkcji węgla do 2014 r. NWR zdaje sobie z tego sprawę i usiłuje tanio przejąć naszą firmę - powiedział prezes Bogdanki. My pytamy: czy minister skarbu nie zdawał sobie z tego sprawy kilka miesięcy temu?

Związkowcy chcą pikietować pod Ministerstwem Skarbu Państwa w Warszawie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec planów przejęcia akcji spółki przez koncern NWR. ˝Jeśli już chcemy gdzieś manifestować, to w Warszawie przed ministerstwem skarbu, bo tam nas oszukano - podkreślają. - Gdy szliśmy na giełdę, był zapis gwarancji pracy na sześć lat. Skarb Państwa sprzedał nas jak worek kartofli, a miał zostawić sobie więcej udziałów˝.

Żeby bronić interesu kopalni, związki zawodowe utworzyły Międzyzwiązkowe Porozumienie na rzecz kopalni Bogdanka. Pracownicy kopalni obawiają się, że ˝przeniesienie zarządu spółki za granicę spowoduje zahamowanie jej rozwoju, utratę miejsc pracy, zmniejszenie wpływów podatkowych a tym samym zubożenie regionu˝.

Zaniepokojenie tym, że akcje najlepszej kopalni w Polsce i jednego z najważniejszych pracodawców na Lubelszczyźnie mogą trafić w obce ręce, wyrazili mieszkańcy górniczej Łęcznej zrzeszeni w Społecznym Komitecie Łęczna 24.pl. Piszą: ˝Wchłonięcie kopalni przez holding NWR oznacza, że gros podatków oraz zyski trafią poza granice naszego kraju. Należy przypomnieć, że kopalnia to nie tylko 4 tys. miejsc pracy, ale przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczące w życiu województwa. Kopalnia to ważny mecenas kultury, sztuki i sportu. Bo co inwestora z Holandii, Czech czy Wielkiej Brytanii obchodzą Dni Łęcznej, sportowcy Górnika Łęczna, żużlowcy KMŻ czy Bogdanka Racing? Co obchodzą wydarzenia artystyczne w Lublinie i w województwie?

Prywatyzacja Bogdanki, ogłoszona przez ministerstwo skarbu jako sukces, miała być wzorem dla śląskich kopalni. Pan Minister zapewniał, że sprzedaż akcji kopalni otwartym funduszom emerytalnym gwarantuje jej dalszy rozwój, że uzyskano dla Skarbu Państwa przyzwoite pieniądze.

Dzisiaj, gdy New World Resources ogłosił wezwanie na 100% akcji Bogdanki, płacąc dużą premię ponad kurs rynkowy, widzimy, że wprowadzenie spółki na rynek odbyło się za ułamek ceny, którą dzisiaj zarząd kopalni nazywa godziwą. Wystarczyłoby poczekać kilka miesięcy i można było sprzedać Bogdankę znacznie drożej.

Skarb Państwa sprzedał rentowną, nowoczesną kopalnię, która do 2014 r. niemal podwoi produkcję węgla, żeby zapchać dziurę w budżecie. A może dlatego, że gdyby Pan Minister sprzedał Bogdankę od razu NWR, to trudno byłoby tej decyzji bronić przed opinią publiczną, a przede wszystkim górnikami, którzy mieliby czas na reakcję?

W środowisku górniczym powszechne jest przekonanie, że dla polskiego górnictwa przejęcie Bogdanki przez NWR byłoby niekorzystne, Bogdanka może się stać bowiem platformą do dalszych przejęć w Polsce.

Wobec powyższego zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Prywatyzując Bogdankę, musiał się Pan Minister liczyć z obecną sytuacją, tj. możliwością wrogiego przejęcia. Dlaczego więc Skarb Państwa nie zachował pakietu kontrolnego kopalni?

2. Czy rolą rządu jest wyprzedawanie za pośrednictwem rynku kapitałowego dużych polskich aktywów za półdarmo i dawanie prezentów inwestorom?

3. Czy minister skarbu uzyskał zgodę Rady Ministrów na odstąpienie przy prywatyzacji Bogdanki od zapisów ˝Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015˝? Jeśli tak, to kiedy i w jakiej procedurze?

4. Czy analizuje Pan Minister możliwość wsparcia przez rząd działań zarządu i związków zawodowych Bogdanki broniących kopalnię przed przejęciem?

5. Czy precedensowa ścieżka prywatyzacji Bogdanki nadal pozostanie wzorcową dla polskich spółek węglowych?

Z poważaniem

Poseł Elżbieta Kruk

oraz grupa posłów

Lublin, dnia 28 października 2010 r.
~POtoBAGNO
Ale jaja. Presji na Bogdankę i OFE ciąg dalszy żeby sprzedała pakiet kontrolny kosztem polskich emerytów.
Kolejni odbiorcy węgla z Bogdanki postawieni pod ścianą i zmuszeni do udziału w całkowicie nieopłacalnym kupowaniu węgla ze Śląska. Sprawa robi się coraz bardziej kryminalna.
Jak nie dumpingi to pozbawione
Ale jaja. Presji na Bogdankę i OFE ciąg dalszy żeby sprzedała pakiet kontrolny kosztem polskich emerytów.
Kolejni odbiorcy węgla z Bogdanki postawieni pod ścianą i zmuszeni do udziału w całkowicie nieopłacalnym kupowaniu węgla ze Śląska. Sprawa robi się coraz bardziej kryminalna.
Jak nie dumpingi to pozbawione podstaw biznesowych i sprzeczne z gospodarką wolnorynkową ustawione politycznie deale i nacjonalizacje.
~apacz
Przywileje to za duzo na dzisiaj

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki