REKLAMA

W Paryżu zakaz ruchu pojazdów mających więcej niż 15 lat

2021-06-02 20:04
publikacja
2021-06-02 20:04
W Paryżu zakaz ruchu pojazdów mających więcej niż 15 lat
W Paryżu zakaz ruchu pojazdów mających więcej niż 15 lat
fot. UlyssePixel / / Shutterstock

Paryż i trzy otaczające stolicę Francji departamenty wprowadziły w tym tygodniu kolejny zakaz dla pojazdów uznanych za bardzo zanieczyszczające środowisko. Oznacza to, że wjazdu nie będą tam miały samochody osobowe, ciężarówki i autobusy starsze niż 15 lat.

Nieprzestrzegający zakazu narażają się na grzywnę i choć władze państwowe i samorządowe deklarują pomoc w zmianie pojazdu, wiele osób twierdzi, że i tak nie stać ich na nowe auto i zapowiada, że będzie ryzykować ukaranie mandatem.

Media przypominają, że to zapowiedź nowego podatku na paliwa i obniżenie prędkości na drogach było powodem rozpoczętych jesienią 2018 roku gwałtownych demonstracji ruchu „żółtych kamizelek”.

Nowe zakazy dotyczą głównie silników dieslowskich, bo to one przede wszystkim mają kategorie najwyższego zanieczyszczania powietrza (Crit'air 4 i 5). Niedostępne dla tych silników drogi i ulice znajdują się w tzw. strefach słabej emisji (SSE). Te strefy obejmują obecnie 79 gmin regionu paryskiego. Stołeczna SSE została poszerzona aż do obwodnicy otaczającej miasto.

Do roku 2024 restrykcje rozciągnięte zostaną na „czyściejsze” kategorie: Crit’Air 3 i na Crit’Air 2. Do roku 2030 w SSE zakazane mają być wszelkie pojazdy z napędem spalinowym.

Restrykcje nie ograniczają się do regionu paryskiego. SSE wprowadzane są obowiązkowo w miastach, w których zanieczyszczenie przekracza normy progowe, wyznaczone przez UE – pisze autor komentarza w „Le Figaro” i wymienia miasta, które „przekroczyły czerwoną linię”: Niceę, Strasburg i Rouen.

„Śmierć pojazdów spalinowych już jest ogłoszona” - uznał komentator Sud Radio, przypominając, że francuski rząd na 2040 rok wyznaczył datę zakazu sprzedaży takich samochodów, a „Bruksela chce ją przyspieszyć o pięć lat”.

„Karna Ekologia” tak brzmi tytuł komentarza w dzienniku „Le Figaro”. Jego autor wprowadzone restrykcje nazywa ukazami i „zadziwia go”, że po doświadczeniu, jakim były podatki na paliwa i ruch "żółtych kamizelek", „ośmielono się kolejny raz zatruć życie użytkownikom samochodów”.

„Te miliony Francuzów siadają za kierownicą, nie po to by zanieczyszczać atmosferę, ale dlatego, że z powodów zawodowych lub rodzinnych nie mają innego wyboru” – twierdzi autor komentarza. Dodaje, że walka z silnikiem spalinowym okaże się „głęboką raną na francuskim przemyśle samochodowym, który zatrudnia dziesiątki tysięcy pracowników”.

Pomoc władz w nabyciu nowego pojazdu zależy od wielu czynników: rodzaju pojazdu, dochodów nabywcy, miejsca zamieszkania. Maksymalnie może ona wynosić 19 tys. euro.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ jo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
kali17
Kiedyś był taki film Francuzki 13 dzielnica - to chyba jednak była zapowiedź przyszłości.
m00zyk
No tak... faszyzm postępuje i się specjalnie nie kryje.
ja3
Patrzcie i uczcie się. W FR realizuje się europejski program zero emisji do 2030 roku. U nas już wiedzą, że może się nie udać, dlatego powstała Polska 2050. Jakby tak się nad tym zastanowić, to kilku typów wymyśliło sobie, że ograniczą spożycie mięsa i zlikwidują samochody spalinowe. I wszyscy w koło klaszczą.Patrzcie i uczcie się. W FR realizuje się europejski program zero emisji do 2030 roku. U nas już wiedzą, że może się nie udać, dlatego powstała Polska 2050. Jakby tak się nad tym zastanowić, to kilku typów wymyśliło sobie, że ograniczą spożycie mięsa i zlikwidują samochody spalinowe. I wszyscy w koło klaszczą. Ceny mięsa będą rosły, a duże korporacje rolnicze będą zarabiać. Samochody spalinowe utnie się przepisami prawa, co rok lub co dwa lata kolejny kroczek, aż do 2030 znikną. W PiCu mamy taką samą sytuację.
- Ilu PiCowców potrzeba żeby wymienić żarówkę?
- Ani jednego. Prezes mówi że jest jasno, a reszta siedzi i klaszcze po ciemku.
stachsgh
Kupię Peugeot lub Citroen w dobrej cenie w fajnej wersji wyposażenia.
lorelie
kiedy wychodzi Breivik, bo chyba komuchy zaczynają znowu szaleć....
infinum
hehe, faktem jest, ze dla ludzi, ktorzy popierali poglady breivika obecny system moze sie wydawac koszmarem.

Byloby cokolwiek zabawne, gdyby sie okazalo, ze gosc ma wieksza liczbe zwolennikow niz sie ludzie oficjalnie do tego przyznaja.

Na razie rewolucja komunistyczna jest w pelnym natarciu - zobaczymy jaka bedzie
hehe, faktem jest, ze dla ludzi, ktorzy popierali poglady breivika obecny system moze sie wydawac koszmarem.

Byloby cokolwiek zabawne, gdyby sie okazalo, ze gosc ma wieksza liczbe zwolennikow niz sie ludzie oficjalnie do tego przyznaja.

Na razie rewolucja komunistyczna jest w pelnym natarciu - zobaczymy jaka bedzie kontrrewolucja, bo ze sie na nia zanosi, to widac golym okiem.
innowierca
Przymuszanie do elektrykow OK nalezy zdac sobie jednak sprawe ze ceny "elektrykow" to fikcja bo nie jest to zadna nowa technologia. Pamietam byli tacy co nie wierzyli jeszcze 5 lat temu ze znani producenci aut za 5 lat zaczna wypuszczac modele w kazdej klasie a dzis do wyboru mamy, mini autka, duze suv-y i sportowe elektryki Przymuszanie do elektrykow OK nalezy zdac sobie jednak sprawe ze ceny "elektrykow" to fikcja bo nie jest to zadna nowa technologia. Pamietam byli tacy co nie wierzyli jeszcze 5 lat temu ze znani producenci aut za 5 lat zaczna wypuszczac modele w kazdej klasie a dzis do wyboru mamy, mini autka, duze suv-y i sportowe elektryki co robia 4 sekundy do " setki" he he I nie ma problemu tylko cena to machlojka zwykla zeby byly doplaty a ludzie prywatna byli w stanie brac te auta tez tylko w leasing.A jak ktos nie wierzy ze jak przejdziemy na elektryki to bedziemy placic za wszystko tak samo jak za benzyniaki dzisiaj czy to za wjazd do centrum, parkowanie czy tankowanie(ladowanie) to niech sobie tacy naiwniacy uswiadomia ze juz dzis kilka krajow wprowadzilo obowiazkowe ubezpieczenie OC na elektryczne hulajnogi. Za 10 lat oplaty za elektryczna hulajnoge beda takie same jak dzisiaj oplaty za spalinowy skuter o majej pojemnosci Dzis sa dalej tacy co nie wierza he he
khh
Hahaha, francuski komiczny komunizm. Kraj z problemem duzego bezrobocia planuje zabic jedna z ostatnich dzialajacych galezi swojego przemyslu. I co potem? Budzetowka zatrudni wszystkich?
iluminata
Eko Naziści!

Ktoś ładnie w łapę wziął za wprowadzenie takiego reżimu.
Autka produkują max 3% zanieczyszczeń...
demeryt_69
Przy tego rodzaju zakazie obowiązującym na zachód od Odry ruch kołowy byłby jak za 'komuny' :)

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki