REKLAMA

W Gdańsku odbędzie się polska premiera Boeinga 747-8

2012-06-01 15:24
publikacja
2012-06-01 15:24

W poniedziałek w Gdańsku odbędzie się Polska premiera Boeinga 747-8. Najnowszym Jumbo Jetem należącym do Lufthansy przyleci do Polski piłkarska reprezentacja Niemiec na Euro 2012.

Będzie to pierwsze lądowanie tego samolotu na europejskim lotnisku, poza portem macierzystym w Niemczech. Rejs do Gdańska będzie drugim rejsem tej maszyny. Pierwszy lot zaplanowano na 1 czerwca z Frankfurtu do Waszyngtonu.

Jak poinformowało w komunikacie Deutsche Lufthansa AG, Boeing 747-8 ma 76,3 m długości i jest o 5,6 metra dłuższy od swojego poprzednika - Boeinga 747-400. Nowy Jumbo Jet może przewieźć 362 pasażerów, ośmiu w klasie pierwszej, 92 w klasie biznes i 262 w klasie ekonomicznej.

Rzecznik Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Michał Dargacz zapewnił w piątek PAP, że pod względem infrastruktury lotnisko jest "jak najbardziej gotowe i dostosowane do przyjęcia tego typu samolotu".

Zwrócił uwagę, że "lotnisko musiało jedynie zwiększyć kategorię z 7. na 9. w zakresie zabezpieczenia przez Straż Pożarną podczas lądowania i startu". Jak poinformował, "standardowo podczas operacji obecnych jest 7 strażaków; w tym przypadku będzie 15 funkcjonariuszy".

W nowym typie samolotu pasażerowie Klasy Biznes Lufthansy będą mogli skorzystać m.in. z rozkładanego fotela do spania i z indywidualnego systemu rozrywki z 15-calowym ekranem oraz będą mieli więcej miejsca na podręczne przedmioty w kabinie pasażerskiej. Nowością jest innowacyjne rozmieszczenie foteli w kształcie litery "V", co pozwoliło dwukrotnie zwiększyć odległość między fotelami.

Jak poinformował przewoźnik, po raz pierwszy pasażerowie klasy pierwszej będą podróżowali w przedniej części pokładu głównego.

Jak czytamy w komunikacie, "samolot posiada nowe, ekonomiczne silniki oraz skrzydła z ulepszonymi właściwościami aerodynamicznymi. Zastosowanie nowych silników pozwoliło o 15 proc. obniżyć zużycie paliwa i emisję CO2. Emisja hałasu została zredukowana o 30 procent".

Do 2015 roku Lufthansa odbierze łącznie 20 Boeingów 747-8. W tym roku planowany jest odbiór jeszcze czterech maszyn. Samoloty będą obsługiwać trasy z Frankfurtu do Waszyngtonu, New Delhi, Bangalore, Los Angeles i Chicago. (PAP)

bls/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki