REKLAMA

W 2020 r. 500 tys. zł na samorządowy program in vitro w woj. lubuskim

2019-11-22 15:06
publikacja
2019-11-22 15:06

W 2020 r. samorząd woj. lubuskiego przeznaczy na swój program in vitro 500 tys. zł, o 300 tys. więcej niż w tym roku – poinformował w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

fot. / / Pexels

W tym roku w ramach programu wykonano 39 procedur zapłodnienia metodą pozaustrojową, a planowane są jeszcze trzy zabiegi. Zastosowana procedura skutkowała zajściem w ciążę 16 kobiet (11 ciąż pojedynczych i 5 ciąż mnogich).

"Efekty pokazują, że było warto. Dlatego w kolejnym roku będziemy kontynuować ten program" – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Samorządowy program in vitro jest realizowany w woj. lubuskim od października 2017 r. i ma pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. W tym roku przetarg na jego realizację wygrała firma InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa w Poznaniu.

W 2018 r. do udziału w programie zgłosiło się 28 par, z czego 21 zakwalifikowano do procedury in vitro. W wyniku podjętych procedur zapłodnienia pozaustrojowego potwierdzono jak dotąd pięć ciąż (w tym jedna bliźniacza).

Koszt jednorazowego dofinansowania przez samorząd województwa do in vitro w przypadku dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie z wykorzystaniem męskich lub żeńskich komórek rozrodczych wynosi 5 tys. zł lub 2 tys. zł w przypadku procedury adopcji zarodka.

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania jest zakwalifikowanie pary przez tzw. realizatora. Główne kryteria udziału w programie to: zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały w woj. lubuskim, niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną, wiek kobiety w przedziale 20-40 lat wg rocznika urodzenia oraz spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Udział w programie gwarantuje uczestnikom możliwość trzykrotnego skorzystania ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu. Kolejny cykl pobrania i zapłodnienia komórki jajowej nie może być wykonany bez wykorzystania wcześniej uzyskanych i przechowywanych zarodków.

Celem programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u par kwalifikujących się do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Urząd marszałkowski poinformował, że z danych naukowych zawartych w programie "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców woj. lubuskiego" wynika, że w Polsce około 20 proc. par, aby mieć dziecko, potrzebuje pomocy lekarskiej, jednak najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia są drogie i nie finansuje ich NFZ. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
maxio93
invitro to nie leczenie niepłodności

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki