Uzbekistan: premier Szawkat Mirzijojew p.o. prezydenta

Uzbecki parlament powołał w czwartek premiera Szawkata Mirzijojewa na pełniącego obowiązki prezydenta. Prezydent Uzbekistanu Islam Karimow, który rządził tą środkowoazjatycką republiką przez 27 lat, zmarł w ubiegłym tygodniu w następstwie udaru mózgu.

Premier Szawkat Mirzijojew został p.o. prezydenta
Premier Szawkat Mirzijojew został p.o. prezydenta (fot. Russian Look / FORUM)

Mianowanie Mirzijojewa nastąpiło na połączonym posiedzeniu obu izb parlamentu Uzbekistanu - informują media, powołując się na źródła w izbie niższej parlamentu, Zgromadzenia Najwyższego.

Zgodnie z konstytucją Uzbekistanu obowiązki prezydenta po jego śmierci przejął tymczasowo przewodniczący Senatu, Nigmatilla Juldaszew, który - jak twierdzi cytowane źródło - w czwartek zrezygnował z ich pełnienia.

Islam Karimow przeszedł w czasach radzieckich wszystkie szczeble władzy partyjnej - był pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Uzbekistanu, gdy wchodził on w skład ZSRR; był też przewodniczącym Rady Najwyższej Uzbeckiej SRR przez kilka miesięcy przed ogłoszeniem przez ten kraj niepodległości w 1991 roku. Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 roku.

Jego autorytarne rządy wywoływały krytykę Zachodu.

Analitycy za najbardziej prawdopodobnych następców Karimowa uważali premiera Mirzijojewa i wicepremiera Rustama Azimowa.(PAP)

mmp/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil