Uważaj na oszustów na OLX i Facebooku. Podszywają się pod pośredników płatności

2017-06-08 08:19
publikacja
2017-06-08 08:19

Uwaga na nowy rodzaj zagrożenia w sieci. Poprzez portale społecznościowe i aukcyjne rozsyłane są linki do spreparowanych stron pośredników płatności – regulując zobowiązania wobec sprzedawcy za pomocą takich serwisów, narażamy się na utratę pieniędzy.

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy / YAY Foto

PKO Bank Polski opublikował na swojej stronie poświęconej bezpieczeństwu opis schematu nowego oszustwa. Użytkownicy bankowości internetowej powinni uważać na odnośniki do fałszywych stron serwisów pośredniczących w płatnościach za zakupy w sieci.

Bank w komunikacie wskazuje, że żaden z popularnych pośredników nie obronił się przed kopiami ich serwisów – sprawa dotyczy m.in. Przelewy24, Dotpay czy Bluecash.

Schematy działania oszustów są dwa. Jeden polega na tym, że oszust przejmuje konto na portalu Facebook i wysyła z niego prośby o pomoc finansową do znajomych osoby, pod którą się podszywa. Link do płatności kieruje do fałszywej strony pośrednika. Drugi przypadek dotyczy aukcji i ofert na portalach ogłoszeniowych typu OLX lub Gumtree. Kiedy klient zdecyduje się na towar ze spreparowanej aukcji, otrzymuje od „sprzedawcy” link do strony podszywającej się pod któregoś z pośredników.

Fałszywa strona podszywająca się pod Dotpay / PKO BP

Po wejściu na fałszywą stronę i wybraniu swojego banku następuje przekierowanie na kolejną fałszywą stronę – tym razem banku. Naciągając nieświadomego klienta, oszust w tej sposób jest w stanie pozyskać jego dane do logowania do rachunku bankowego.

/ Bankier.pl

Dlatego tak istotne jest sprawdzanie linków stron serwisów finansowych – zarówno banków, jak i pośredników płatności. Chwila nieuwagi lub ocena serwisu tylko na podstawie wyglądu może być zgubna i grozić utratą sporej sumy pieniędzy.

MG

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Szary
Przecież po wejściu na stronę dotpay nie wybiera się banku tylko rodzaj karty płatniczej jaką się posiada (visa czy mastercard). Zresztą to widać nawet na załączonym obrazku.

Nawet jeśli strona jest podstawiona to oszust pozna tylko dane karty, co nie jest wielkim problemem dla oszukanej osoby bo jeśli oszust
Przecież po wejściu na stronę dotpay nie wybiera się banku tylko rodzaj karty płatniczej jaką się posiada (visa czy mastercard). Zresztą to widać nawet na załączonym obrazku.

Nawet jeśli strona jest podstawiona to oszust pozna tylko dane karty, co nie jest wielkim problemem dla oszukanej osoby bo jeśli oszust wykorzysta te dane do dokonania płatności oszukana osoba złoży reklamację (to nie ja płaciłem w tym sklepie) i pieniądze wrócą.

Problemy będzie miał najwyżej właściciel sklepu w którym oszust zapłaci z wykorzystaniem tych danych.
~ww3
bankier zamiast pisać głupoty po prostu powinien zachecać ludzi by zapisywali sobie odcisk klucza strony www. Na kartce.
~3ndru
PŁACĄC BLIKIEM NIE MASZ ŻADNEGO UBEZPIECZENIA TRANSAKCJI. WIEC JAK KTOŚ ZROBI FAKE WWW I POD BANKOMATE WKLEPIE TWÓJ KOD A TY ZATWIERDZASZ TO NIC CI SIĘ NIE NALEŻY. PŁACĄC KARTĄ PRZEZ NET MASZ UBEZPIECZENIE TYLKO 180 EUR SAM POKRYWASZ
~Hmmmmm
Co jest nie tak w tym linku zamieszczonym w artykule?
~Szejk
po dotpay.pl powinien być "/" a jest kropka
~szc
a policja i bank nic nie mogą bo konta i osoby wybierające z nich pieniądze to duchy ???
~Yar-Kim-Kwak
Nie duchy, ale znajomi króliczka ;-).
Poza tym to nie jest sprawa polityczna, a na takie przyziemne rzeczy to nowej władzy szkoda czasu marnować.
~fyt
Banki podnoszą opłaty za konto i za przelewy papierowe. Przez to klienci przenoszą się do bankowości internetowej gdzie najczęściej wszystko jest za darmo. Haczyk polega na tym, że bank dysponuje Twoimi pieniędzmi ale to Ty osobiście odpowiadasz za ich bezpieczeństwo. SUPER - zmyślne bestie.
~dżon odpowiada ~fyt
Pieniądze zdeponowane w banku są własnoscią banku.
Klient banku ma tylko roszczenie do banku, a nie swoje pieniądze.
~PIN3456 odpowiada ~dżon
bank przyjmuje depozyt , to jak parking strzeżony albo niestrzeżony , każdy rozumie że różnica jest zasadnicza, kwestia zabezpieczenia depozytu jest ważna

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki