Ustawa dezubekizacyjna może obniżyć emerytury ok. 50 tys. osób

Ok. 50 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL może mieć obniżone emerytury i renty na mocy tzw. ustawa dezubekizacyjnej. W przypadku tylu osób IPN potwierdził dotąd fakt pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa - wynika z informacji uzyskanych przez PAP w IPN.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na jej mocy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS (w 2015 r. emerytura wynosiła ok. 2 tys. zł brutto, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł). Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy ma sprawdzać IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

Z informacji przekazanych PAP przez dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Marzenę Kruk wynika, że do IPN wpłynęły w tej sprawie wnioski z jednostek emerytalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Służby Więziennej.

10 lutego br. wpłynął wniosek Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW (ZER MSW) zawierający dane osobowe 191 680 byłych funkcjonariuszy. 9 czerwca IPN po sprawdzeniu danych przesłał informację do ZER MSW.

Wystawiono 48 666 informacji o przebiegu służby, to znaczy, że w 48 666 przypadkach dokumentacja osobowa, przechowywana w zasobie archiwalnym IPN, potwierdza fakt pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym (tzw. ustawa dezubekizacyjna).

W stosunku do 33 517 byłych funkcjonariuszy udzielono odpowiedzi, że analiza dokumentacji osobowej z zasobu IPN nie pozwala na stwierdzenie, że pełnili oni służbę na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym.

W przypadku pozostałych 109 497 nazwisk, w wyniku kwerendy przeprowadzonej w dostępnych i na bieżąco aktualizowanych pomocach ewidencyjnych (elektroniczny inwentarz teczek akt personalnych, centralna kartoteka osobowa byłych funkcjonariuszy) Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, nie odnaleziono dokumentów osobowych.

IPN bada jeszcze przesłane w maju, czerwcu i lipcu br. wnioski ZER MSW, dotyczące 1707 osób.

Z kolei 16 marca br. do IPN wpłynął wniosek Biura Emerytalnego Służby Więziennej (BE SW) zawierający dane osobowe 29 289 byłych funkcjonariuszy. 13 lipca br. Instytut przesłał dane do BE SW.

W przypadku 1478 osób dokumentacja, przechowywana w zasobie archiwalnym IPN, potwierdza fakt pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa. W stosunku do 5831 byłych funkcjonariuszy udzielono odpowiedzi, że analiza dokumentacji osobowej z zasobu IPN nie pozwala na stwierdzenie, że pełnili oni służbę na rzecz totalitarnego państwa.

Odnośnie zaś do 21 976 nazwisk, w wyniku kwerendy przeprowadzonej w dostępnych i na bieżąco aktualizowanych pomocach ewidencyjnych nie odnaleziono dokumentów osobowych.

BE SW w kwietniu i lipcu przesłało dodatkowe wnioski dotyczące 157 nazwisk. W stosunku, do których IPN stwierdził, że w 5 przypadkach potwierdzono fakt pełnienia służby na rzecz totalitarnego państwa.

W stosunku do 28 wniosków analiza dokumentacji osobowej z zasobu IPN nie pozwala na stwierdzenie, że pełnili oni służbę na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym.

Zaś odnośnie 124 nazwisk w wyniku kwerendy przeprowadzonej w dostępnych i na bieżąco aktualizowanych pomocach ewidencyjnych nie odnaleziono dokumentów osobowych. IPN bada jeszcze wnioski dotyczące 107 nazwisk przesłanych przez BE SW.

Zgodnie z przepisami, szef MSWiA będzie mógł wyłączyć z przepisów ustawy "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na "krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

W ustawie wymieniono cywilne, wojskowe instytucje i formacje, w których służba uważana będzie w myśl przepisów ustawy za służbę na rzecz totalitarnego państwa PRL. W katalogu IPN znalazły się: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom.

W katalogu znalazły się także służby i jednostki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jednostki wypełniające zadania wywiadowcze i kontrwywiadowcze, wypełniające zadania Służby Bezpieczeństwa, wykonujące czynności operacyjno-techniczne niezbędne w działalności Służby Bezpieczeństwa, a także odpowiedzialne za szkolnictwo, dyscyplinę, kadry i ideowo-wychowawcze aspekty pracy w SB.

Przepisami ustawy ma być także objęta kadra naukowo-dydaktyczna, naukowa, naukowo-techniczna oraz słuchacze i studenci m.in. Centrum Wyszkolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Legionowie, Wyższa Szkoła Oficerska MSW w Legionowie, Szkoła Chorążych Milicji Obywatelskiej w Warszawie, a także Wydział Pracy Operacyjnej w Ośrodku Doskonalenia Kadry Kierowniczej MSW w Łodzi. Kolejna grupa instytucji i formacji, które znalazły się w katalogu, to jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej i ich poprzedniczki, m.in. informacja wojskowa, wojskowa służba wewnętrzna, zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym dotyczy funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Krzysztof Markowski, Grzegorz Dyjak, Norbet Nowotnik

krm/ gdyj/ nno/ js/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 zmoda

WRESZCIE! Precz z komuną! Każdy kto w życiu jest świnią, musi liczyć się z konsekwencjami po śmierci, a niektórzy nawet za życia doczekają się kary za swoją działalność na rzecz ustroju totalitarnego.

! Odpowiedz
36 14 ~SynPatrioty

A co z tymi co pracowali po np 2 lata za komuny, a pozniej byli pozytywnie weryfikowani po 100x do maciora wlacznie i sluzyli Polsce, a nie wladzy?...wiekszosc z g.wniarzy piszacych na forach nie ma pojecia o pracy jaka wiekszosc "funkcjonariuszy" wykonywala. Wszedzie sa zakaly, a najwieksze zostana dopiero rozliczone

! Odpowiedz
7 12 1as

radzę przyjrzeć się dezubekizacji w KAS. Mieli zwalniać TW i Ubecję, a zwolnili większość nie mającą z tym nic wspólnego. za to wielu agentów zachowało pracę i wysokie uposażenia! Niektórzy nawet pobierają emerytury i dalej "pracują"! Tym się powinien zająć prokurator.

! Odpowiedz
51 19 trooper

Starcy i emeryci - łatwy cel. A bronić się nie będą, bo sądzić się trzeba latami, a Ci ludzie nie mają już lat.

! Odpowiedz
16 74 ~Piotr

Funkcjonariuszy....zapomnieliście dodać SB,UB,WSW i innych WSIoków. Przyszła kryska...szkoda że tak późno. To że,,dekomunizacja" nastąpiła tak późno zawdzięczamy komu? Polecam film ,,Nocna zmiana" o obaleniu rządu J.Olszewskego który starał się uskutecznić lustrację i oczyszczenie sfery publicznej z kacyków pzpr i szpicli sb. Napiszę krótko, te same ryje które wtedy stawały na głowie aby zapobiec lustracji do dziś przewijają się w polityce i dziś tak jak kiedyś kwiczą z obawy przed utratą koryta. Kwik kwik chrum chrum...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 34 ~CiotkaKlotka

Panie "waldkowski", by mieć wpłacane 8 000zl emerytury to ten milicjant musiał być conajmniej szefem - komendantem WUSW lub na wyższym stanowisku.
Tak nie pisz głupstw bo zapewne wielu uwierzy w Twoje głupotki.

! Odpowiedz
14 42 ~POKODWON

chyba się zaraz rozpłaczę...Co na to Rychu? Nie powinien tego tak zostawić we własnym interesie.

! Odpowiedz
10 71 ~tom

Do czego nie zrobiono tego odrazu po 89r? Nareszcie obniżką, to samo sędziowie i prokuratura.

! Odpowiedz
9 24 trooper

Pierwszy w rzędzie na ochotnika powinien stanąć Prokurator Piotrowicz.

! Odpowiedz
23 35 waldkowski

Kiedyś w naszej firmie pracował milicjant który dostawał 8tyś emerytury. Niestety zdechł. A raczył wszystkich opowieściami jak to dawał wpierdol solidaruchom

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne