REKLAMA

Ustawa abonamentowa podetnie skrzydła płatnej telewizji

2017-06-14 09:10
publikacja
2017-06-14 09:10
Ustawa abonamentowa podetnie skrzydła płatnej telewizji
Ustawa abonamentowa podetnie skrzydła płatnej telewizji
fot. manaemedia / / YAY Foto

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy abonamentowej, a organizacje branżowe wysyłają skargę do Komisji Europejskiej na niezgodność projektowanych przepisów z prawem UE. Zdaniem eksperta ds. prawa telekomunikacyjnego prof. Stanisława Piątka z Uniwersytetu Warszawskiego, to ruch zgodny z przewidywaniami, bo organizacje te reprezentują interesy operatorów płatnej telewizji.

- A dla nich ta zmiana jest dość niekorzystna. System poboru abonamentu jest w bardzo złym stanie i cały ten kłopot jest przenoszony na barki dostawców płatnej telewizji - uważa Piątek, który w przeszłości doradzał m.in. w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz w poprzedniku Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

- W wyniku ustawy operator musi po pierwsze poinformować klienta, że aby mógł on korzystać z usługi, będzie musiał zapłacić abonament na media publiczne. Po drugie, że będzie musiał zarejestrować telewizor, z którego korzysta, a jeśli tego nie zrobi, to musi się liczyć z karami. I wreszcie, że egzekucja tych kar będzie odbywać się w trybie zaległości podatkowych. Istnieje ryzyko, że klient, gdy to usłyszy, powie "no, to ja się zastanowię" i już nie wróci - uważa prof. Stanisław Piątek.

Zdaniem Piątka odpływ klientów od płatnych telewizji już jest faktem, ale może się nasilić, choć skalę tego zjawiska trudno jest oszacować. - Operatorzy traktują tę zmianę jako kamyczek, który może poruszyć lawinę. To są procesy, które bardzo trudno przewidzieć, bo chodzi o reakcję bardzo dużych grup klientów - zaznacza Piątek.

Inną kwestią jest szczelność samego systemu. Rejestrowanie telewizora "na babcię" oraz próby uników na pewno będą się zdarzać. - Kwestia zarejestrowania telewizora i zamówienia usługi płatnej TV może być w ramach gospodarstwa domowego realizowana przez różne osoby. Może być tak, że abonent płatnej TV może mieć w rodzinie osobę, która jest zwolniona z obowiązku płacenia abonamentu. Pomysłowość ludzka jest nieograniczona i będą próby obchodzenia systemu - mówi Stanisław Piątek.

Szacuje jednocześnie, że wysokość abonamentu nie ulegnie znaczącej zmianie i wynosić będzie ok. dwudziestu kilku złotych miesięcznie.

Źródło:
Tematy

Znajdź dla siebie najlepsze konto premium!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
autor_widmo
"Zgodnie z art.21 ust.1 publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując (...) zróżnicowane programy (...) cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu." czyli jeśli TVP będzie siać propagandę "Zgodnie z art.21 ust.1 publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując (...) zróżnicowane programy (...) cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu." czyli jeśli TVP będzie siać propagandę PIS w Wiadomościach, to możemy się domagać zwrotu za abonament gdyż nie działa zgodnie z Ustawą.
~Nieplacickorzystac
Dla niektorych najlepiej jakby wszystko bylo darmo , niech inni placa , inwestuja , a ja tylko korzystam . Takie popliczyny homo sovieticus .
mixer2001
Ale ja NIE chcę korzystać, a jestem zmuszany do płacenia. Nie rozumiesz tego? Płaci się za posiadanie telewizora. Wielki Wódz Korei Północnej przyklasnął by temu pomysłowi... I tak nie oglądam telewizji publicznej, bo nie lubię być manipulowany i jak mi się kłamie w żywe oczy. Mam płacić za narzędzie utrzymania Ale ja NIE chcę korzystać, a jestem zmuszany do płacenia. Nie rozumiesz tego? Płaci się za posiadanie telewizora. Wielki Wódz Korei Północnej przyklasnął by temu pomysłowi... I tak nie oglądam telewizji publicznej, bo nie lubię być manipulowany i jak mi się kłamie w żywe oczy. Mam płacić za narzędzie utrzymania władzy dla rządu którego nie popieram ?!
~Mirka
Jak klient chce zakończyć umowe z kablówka podczas trwania to musi bulic karę. A jak kablówka zmienia warunki w trakcie to już jest o'k. PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ. Dziś nawet do sądu i trybunału nie można mieć zaufania. Demokracja w nowym wydaniu.
~Hmm
Postesbecka tvn ma chody u lewackich moznowładców Europy.
~Brema
Donoszą do Brukseli a na zachodzie są powazne kary za uchylanie się od płacenia abonamentu.
~obserwator
Jak ten bierze a ten ma głodny chodzić dawaj płacić za jedno i to samo a bodajże ze trzy razy ja dostałem ale jeszcze jest dwóch kolesi oni teraz chca to dawajta im tez i suma wychodzi trzy razy nie roz
~Dong
Wystarczy zarejestrować umowę z kablówka na dziadka albo bezrobotnego bądź 60latka z przychodami poniżej połowy średniej krajowej i po sprawie niech się PISTUBE sam finansuje
123zobaczymy
Wystarczy ,że zapłacą wyborcy PIs a resztę zostawcie w spokju
~Pingwin
Następny będzie abonament od lodówki.

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki