Ustawa abonamentowa podetnie skrzydła płatnej telewizji

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy abonamentowej, a organizacje branżowe wysyłają skargę do Komisji Europejskiej na niezgodność projektowanych przepisów z prawem UE. Zdaniem eksperta ds. prawa telekomunikacyjnego prof. Stanisława Piątka z Uniwersytetu Warszawskiego, to ruch zgodny z przewidywaniami, bo organizacje te reprezentują interesy operatorów płatnej telewizji.

- A dla nich ta zmiana jest dość niekorzystna. System poboru abonamentu jest w bardzo złym stanie i cały ten kłopot jest przenoszony na barki dostawców płatnej telewizji - uważa Piątek, który w przeszłości doradzał m.in. w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oraz w poprzedniku Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Urzędzie Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

- W wyniku ustawy operator musi po pierwsze poinformować klienta, że aby mógł on korzystać z usługi, będzie musiał zapłacić abonament na media publiczne. Po drugie, że będzie musiał zarejestrować telewizor, z którego korzysta, a jeśli tego nie zrobi, to musi się liczyć z karami. I wreszcie, że egzekucja tych kar będzie odbywać się w trybie zaległości podatkowych. Istnieje ryzyko, że klient, gdy to usłyszy, powie "no, to ja się zastanowię" i już nie wróci - uważa prof. Stanisław Piątek.

Zdaniem Piątka odpływ klientów od płatnych telewizji już jest faktem, ale może się nasilić, choć skalę tego zjawiska trudno jest oszacować. - Operatorzy traktują tę zmianę jako kamyczek, który może poruszyć lawinę. To są procesy, które bardzo trudno przewidzieć, bo chodzi o reakcję bardzo dużych grup klientów - zaznacza Piątek.

Inną kwestią jest szczelność samego systemu. Rejestrowanie telewizora "na babcię" oraz próby uników na pewno będą się zdarzać. - Kwestia zarejestrowania telewizora i zamówienia usługi płatnej TV może być w ramach gospodarstwa domowego realizowana przez różne osoby. Może być tak, że abonent płatnej TV może mieć w rodzinie osobę, która jest zwolniona z obowiązku płacenia abonamentu. Pomysłowość ludzka jest nieograniczona i będą próby obchodzenia systemu - mówi Stanisław Piątek.

Szacuje jednocześnie, że wysokość abonamentu nie ulegnie znaczącej zmianie i wynosić będzie ok. dwudziestu kilku złotych miesięcznie.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 autor_widmo

"Zgodnie z art.21 ust.1 publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując (...) zróżnicowane programy (...) cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu." czyli jeśli TVP będzie siać propagandę PIS w Wiadomościach, to możemy się domagać zwrotu za abonament gdyż nie działa zgodnie z Ustawą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 4 ~Nieplacickorzystac

Dla niektorych najlepiej jakby wszystko bylo darmo , niech inni placa , inwestuja , a ja tylko korzystam . Takie popliczyny homo sovieticus .

! Odpowiedz
0 2 mixer2001

Ale ja NIE chcę korzystać, a jestem zmuszany do płacenia. Nie rozumiesz tego? Płaci się za posiadanie telewizora. Wielki Wódz Korei Północnej przyklasnął by temu pomysłowi... I tak nie oglądam telewizji publicznej, bo nie lubię być manipulowany i jak mi się kłamie w żywe oczy. Mam płacić za narzędzie utrzymania władzy dla rządu którego nie popieram ?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 19 ~Mirka

Jak klient chce zakończyć umowe z kablówka podczas trwania to musi bulic karę. A jak kablówka zmienia warunki w trakcie to już jest o'k. PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ. Dziś nawet do sądu i trybunału nie można mieć zaufania. Demokracja w nowym wydaniu.

! Odpowiedz
27 12 ~Hmm

Postesbecka tvn ma chody u lewackich moznowładców Europy.

! Odpowiedz
28 13 ~Brema

Donoszą do Brukseli a na zachodzie są powazne kary za uchylanie się od płacenia abonamentu.

! Odpowiedz
3 1 ~obserwator

Jak ten bierze a ten ma głodny chodzić dawaj płacić za jedno i to samo a bodajże ze trzy razy ja dostałem ale jeszcze jest dwóch kolesi oni teraz chca to dawajta im tez i suma wychodzi trzy razy nie roz

! Odpowiedz
3 17 ~Dong

Wystarczy zarejestrować umowę z kablówka na dziadka albo bezrobotnego bądź 60latka z przychodami poniżej połowy średniej krajowej i po sprawie niech się PISTUBE sam finansuje

! Odpowiedz
7 26 123zobaczymy

Wystarczy ,że zapłacą wyborcy PIs a resztę zostawcie w spokju

! Odpowiedz
4 38 ~Pingwin

Następny będzie abonament od lodówki.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl