Ukraina: władze będą badać przypadki deklaracji powyżej 100 tys. euro

Ukraińskie władze zbadają przypadki polityków i urzędników państwowych, którzy w swoich oświadczeniach majątkowych zgłosili aktywa bankowe w wysokości ponad 100 tys. dolarów. Za wykroczenia grozić będzie kara do 15 lat więzienia.

O takich konsekwencjach poinformował we wtorek prokurator generalny Jurij Łucenko. W niedzielę minął termin, w którym ukraińscy urzędnicy, w tym prezydent i premier, musieli zgodnie z ustawą o zapobieganiu korupcji złożyć w internecie oświadczenia majątkowe.

"Deklaracja zamieszczona w internecie to nie koniec procesu, lecz dopiero początek" - powiedział Łucenko dziennikarzom. Dodał, że ponad połowa deputowanych w parlamencie zadeklarowała aktywa w wysokości ponad 100 tys. dolarów w gotówce.

Prokurator sprecyzował, że władze przyjrzą się także rozliczeniom podatkowym osób, które zgłosiły, że otrzymały prezenty w wysokości ponad 10 tys. dolarów lub że trzymają w banku ponad 100 tys. dolarów.

Według agencji Reutera badaniu podlegać będzie m.in. przypadek żony samego prokuratora generalnego - deputowanej, która zadeklarowała, że posiada 280 tys. dolarów i 50 tys. euro w gotówce, a także mniejszą ilość gotówki w hrywnach.

Prezydent Petro Poroszenko, biznesmen, stojący na czele imperium czekolady przed objęciem prezydentury w maju 2014 roku, w swoim oświadczeniu poinformował, że jest właścicielem ponad 100 firm w różnych krajach, w tym Rosji.

Powiadomił także, że w banku ma zdeponowane ok. 24 mln euro, a od "każdego centa zapłacił należne podatki do budżetu Ukrainy". (PAP)

ksaj/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil