REKLAMA

Tusk: To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii

2021-07-14 18:05
publikacja
2021-07-14 18:05
Tusk: To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii
Tusk: To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii
/ Rada Europejska

To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii. I tylko my, Polacy, możemy skutecznie się temu przeciwstawić. Bo wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę - podkreślił w środę lider PO Donald Tusk.

"To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii. I tylko my, Polacy, możemy skutecznie się temu przeciwstawić. Bo wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę" - napisał Tusk na Twitterze po ogłoszeniu środowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

TK orzekł w środę po południu, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Pytanie prawne w tej sprawie zostało skierowane do TK przez Izbę Dyscyplinarną SN.

Nieco wcześniej w środę poinformowano, że Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzję o zastosowaniu środków tymczasowych podjęła wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta.

W czwartek TSUE ma ogłosić orzeczenie w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej wprowadzonego w Polsce nowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Tego dnia również polski Trybunał Konstytucyjny ma kontynuować przerwaną we wtorek rozprawę dotyczącą wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Komentarze (1)

dodaj komentarz
endes
Co za błazen!... już wykorzystuje orzeczenie dibpopuluzmu!...kto wychodzi z UE!?... bo na pewno nie Kaczyński!... to UE zachowuje się jak kapryśne dziecko!...
oczywista sprawa ze konstytucja RP jest nadrzędna!... chciałbyś donek żeby było inaczej, chciałbyś!... taki z ciebie patriota!... celowo małymi literami piszę...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki