Trump spotkał się z opozycją wenezuelską

2019-09-26 03:44
publikacja
2019-09-26 03:44

Prezydent USA Donald Trump spotkał się w środę w Nowym Jorku z delegacją opozycji wenezuelskiej zamiast z oficjalną delegacją tego kraju na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Trump wezwał do obalenia "strasznych i opresyjnych" rządów prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro.

/ fot. JONATHAN ERNST / Reuters

Jak informuje AFP, Trump uchylił się podczas spotkania od wykluczenia interwencji militarnej USA w Wenezueli. Podkreślił natomiast, że jego celem jest doprowadzenie do pokojowego przejęcia władzy przez przywódcę opozycji Juana Guaido.

"Będziemy stać każdego dnia z narodem wenezuelskim aż w końcu uwolni się od tego strasznego i brutalnego ucisku" - powiedział Trump. "Oni będą wolni, tak będzie" - dodał.

Po spotkaniu Biały Dom ogłosił zakaz wjazdu do USA wszystkich wysokich rangą przedstawicieli administracji lewicowego prezydenta Maduro, od wiceministra wzwyż a także funkcjonariuszy wenezuelskich służb specjalnych w randze pułkownika lub wyższej.

Proklamacja prezydenta zablokowała także wjazd do USA wszystkich deputowanych do prorządowego, czyli popierającego Maduro, Zgromadzenia Konstytucyjnego. Zakaz obejmuje także członków ich rodzin.

W ogarniętej głębokim kryzysem gospodarczym i politycznym Wenezueli panuje faktyczna dwuwładza. Kraj ma dwa parlamenty: prorządowe Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne wyłonione w wyborach 30 lipca 2017 r., które opozycja uważa za sfałszowane i opozycyjne Zgromadzenie Narodowe, którego przewodniczącym jest Juan Guaido. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Przewrót w Wenezueli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki