To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 17 maja 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-05-17 20:31redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-17 20:31
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 17 maja 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 17 maja 2021 r.

Wbrew pozorom poza tematem Polskiego Ładu wciąż toczy się życie, dlatego w podsumowaniu poniedziałku także m.in. o niedoborach na rynku pracy, rozchwianym kursie popularnej kryptowaluty i wymaganiach, które w te wakacje będą musieli spełnić turyści wybierający się za granicę. Zapraszam na pierwszą w tym tygodniu ściągę z informacji ważnych dla naszych portfeli.

#1 Tak szybko, jak przedstawiciele rządu zakończyli w sobotę opowieść o programie odbudowy gospodarki po pandemii, tak szybko z rynku popłynęły komentarze do zaproponowanych przez PiS rozwiązań. Będzie ich u nas w tym tygodniu jeszcze wiele, ale w pierwszym dniu roboczym po ogłoszeniu nowej strategii proponuję skierować uwagę przede wszystkim w stronę reakcji inwestorów. Obietnice nowych rozwiązań w przepisach wspierających zakupy na rynku nieruchomości (więcej o nich tutaj) wyniosły dziś w górę ceny akcji spółek deweloperskich. Jakie inne branże mogą pośrednio skorzystać na rozwiązaniach nazywanych Polskim Ładem, o tym w dzisiejszym materiale Adama Torchały.

W lawinie obietnic mniejszej i większej skali trudno dopatrzeć się wielu szczegółów, jednak z całą pewnością kolejne dni przyniosą ich coraz więcej. Dziś przykładowo usłyszeliśmy deklarację, że planowane zmiany podatkowe mają wejść do porządku prawnego z początkiem przyszłego roku. Wszystkie publikacje dotyczące Polskiego Ładu z łatwością można znaleźć w jednym miejscu.

#2 Rząd wywołał w weekend również temat zmian na rynku pracy, do czego będziemy w tym tygodniu jeszcze powracali. Tymczasem dwie ważne i chętnie czytane wiadomości z poniedziałku. Brakuje chętnych do pracy w policji, informujemy dziś w oparciu o najnowsze statystyki wakatów. Są miasta, w których służby mają do obsadzenia ponad 10 proc. stanowisk. Łącznie w całym kraju policja cierpi na niedostatek blisko 5,5 tys. funkcjonariuszy.

Problemy z obsadzeniem etatów w niektórych gałęziach gospodarki wiążą się z migracją pracowników, którzy zamiast pracy w Polsce, wybierają na przykład pobliskie Niemcy. Ten stan może jeszcze mocniej pogłębić się w kolejnych miesiącach, bowiem przed wysokim sezonem prac tymczasowych rośnie liczba ofert pracy przede wszystkim u zachodniego sąsiada, ale i w Holandii.

#3 Kurs najpopularniejszej kryptowaluty znowu znacząco zanurkował. Znowu po słowach jednej z najbardziej ekscentrycznych, ale też wpływowych osób w świecie biznesu. Do najnowszych odczytów notowań bitcoina - najgorszych od trzech miesięcy - nie ma się co przyzwyczajać, jednak odnotowujemy je skwapliwie dla podkreślenia wielkiej zmienności, z jaką inwestorzy mają do czynienia na tym rynku. Mimo ostatniego bolesnego spadku, dzisiejsze 43,2 tys. dolarów to kurs nadal kilkukrotnie wyższy niż 12 miesięcy temu, przypomina Michał Żuławiński.

#4 Kto orientował się w temacie, ten wie, że od czasu ogłoszenia harmonogramu luzowania obostrzeń (w tym tygodniu kolejne zmiany) o rezerwacje w co ciekawszych obiektach noclegowych nad Wisłą nie jest łatwo. W tym roku nadal na specjalnych warunkach funkcjonowała będzie turystyka międzynarodowa, ale i tu da się wyczuć liberalizację postanowień. Egipt, Grecja, Hiszpania, Chorwacja - każdy kraj ma swój pomysł na przyjęcie zagranicznych turystów. Co tydzień wprowadzane są kolejne zmiany i trudno się w nich połapać, dlatego dziś publikujemy uporządkowaną listę wymogów antycovidowych. Czy wyloty i powroty dla niektórych będą bardziej łaskawe niż dla innych - to zależy m.in. od przyszłości tzw. paszportów covidowych. Z popołudniowej wypowiedzi ministra zdrowia wynika, że Polska weźmie niebawem udział w ich testach.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć w poniedziałek wieczorem?

Poniedziałek 17 maja - wybrane z kraju i ze świata

17:24 Mocne wzrosty banków i deweloperów. WIG20 najwyżej od koronakrachu

14:30 Inflacja bazowa ani myśli spadać

13:57 Od najbliższego poniedziałku rozpoczną się szczepienia w firmach

12:57 Wnioski o 500+ tylko elektronicznie. Rząd pracuje nad zmianami

12:28 Polski Ład a budżet. Wpływy z PIT spadną o ok. 22 mld zł

11:05 Chcesz rozwodu? Najpierw mediacja

09:50 Kurs euro bliżej 4,50 zł. Dolar najtańszy od lutego

08:18 Ceny ropy na świecie stabilne. Inwestorzy oceniają prognozy popytu

06:58 ZUS przyjrzy się samozatrudnionym

06:55 Będą odszkodowania za błędy medyczne

06:00 Przelewy i saldo to przeżytek. Bankowe aplikacje to dziś finansowe kombajny

06:00 Frankowy impas w Sądzie Najwyższym nie zaszkodzi pozywającym banki

Już teraz zapraszam również na jutrzejsze podsumowanie dnia. Przypominam jednocześnie, że najnowsze odcinki trafiają do Państwa również w formie wieczornego autorskiego newslettera.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki