Wiadomości z 29 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]

Malwina Wrotniak2021-07-29 20:05redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-29 20:05
Wiadomości z 29 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
Wiadomości z 29 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
/ Shutterstock

Rośnie popyt na grunty, rosną ceny działek, rośnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Dla zabiegających o finansowanie z banku oznacza to długie, a czasami bardzo długie kolejki po decyzję - i właśnie o nich dziś piszemy. W podsumowaniu czwartku także o rządowym bacie na handel w niedziele, ugodach z frankowcami i wzroście cen, który puka do nas od strony Niemiec. Zapraszam na przegląd tych wiadomości dnia, które będą rezonowały na nasze portfele.

#1 O tym, że pandemia nie zatrzymała rynku nieruchomości, niech świadczą m.in. kolejki, w jakich ustawiają się dziś klienci banków, zabiegający o kredyty mieszkaniowe. Ustawowo na decyzję kredytową czeka się nie więcej niż 21 dni, ale to fikcja - pisze dziś Michał Kisiel, który rozmawiał z doradcami obsługującymi kredytobiorców. Są przypadki, gdy na decyzję czeka się nawet 70 (!) dni, a średnia dla rynku to teraz dwa miesiące, podaje dziś Bankier.pl.

Skąd te kolejki w bankach? Generuje je popyt na rynku nieruchomości, obok mieszkań, także na działki budowlane. Ceny w ogłoszeniach o sprzedaży stoją wyraźnie wyżej niż rok temu, donosi Marcin Kaźmierczak.

#2 Wizja ograniczenia handlu w niedziele staje się coraz bliższa. Projekt stosownej zmiany w przepisach, o której w podsumowaniach dnia mówiliśmy co najmniej parokrotnie, trafił do Sejmu. Przypomnijmy - nowe prawo ukróci praktyki stosowane przez kolejne sieci handlowe, rozszerzające swoją działalność o usługi pocztowe, co daje przyzwolenie na sprzedaż wtedy, gdy inne sklepy pozostają zamknięte.

#3 Wracamy na moment do podejmowanego również wczoraj tematu ugód bankowych z posiadaczami tzw. kredytów frankowych. PKO BP przesuwa bowiem proces zawierania ugód - na jesień. Mowa o starcie rozwiązania, które przyjmie masową skalę, pilotaż na wybranej grupie klientów toczy się, zapewnia bank.

#4 Takiego wzrostu cen nie było tutaj od ponad dekady. Niemcy zaraportowały w lipcu ponad 3-procentową inflację, pierwszy raz od 2008 roku. Przyczyną tak wyraźnego ruchu miał być powrót do stawek podatku VAT sprzed obniżenia, na które zdecydowano się w okresie pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek, od zachodniej strony płyną głosy o wzroście inflacji do nawet 5 proc. 

O czym jeszcze informowaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

18:08 Zieleń na GPW. Wzrosty miedzi, rekordowy kurs LPP

14:38 Amerykańska gospodarka rosła wyraźnie wolniej, niż oczekiwano

12:09 Bezrobocie w Hiszpanii niższe niż przed koronakryzysem 

11:17 Kurs euro zawrócił spod 4,60 zł. Złoty nieco mocniejszy

09:50 Cena ropy rośnie, zapasy w USA poszły w dół

09:26 Wejście do kina czy restauracji tylko dla zaszczepionych. W których krajach obowiązują przepustki covidowe?

07:00 Będzie szybsza wypłata odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach

06:52 "Nowa składka zdrowotna uderzy w członków zarządów i prezesów spółek"

06:05 Wyjątkowo wysokie ceny skupu malin. Jest kilka powodów

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mrbeast
Cena ropy powinna być zawsze stała, ustalana na cały rok z góry lub dłuższy okres. Co za głupia polityka!
zops
No... własnie w tym momencie siedzi z Redzikowa Amerykanin u was w Warszawie na serwerze bankier. Widać to wyraźnie nawet tu w Szczecinie w systemie Ubuntu na moim lapie.
428ustka
dlatego mamy zerowe stopy procentowe kazdy polak powinien wziac kredyt hipoteczny laczmy sie z narodem

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki